strona główna szkoły

 

DZIEŃ CZERWONEJ KOKARDKI W NASZEJ SZKOLE

1 grudnia , jak co roku ,z okazji Światowego Dnia AIDS w naszej szkole zorganizowano we współpracy z wrzesińskim PISE szkolny dzień czerwonej kokardki, którą w tym dniu wolontariusze SK PCK przypinali uczniom i nauczycielom, jako symbol solidarności z osobami zakażonymi .W starszych klasach rozdawano informacyjne ulotki, a zainteresowanym grupom wypożyczano film i prezentację multimedialną.
Symbol czerwonej kokardki jest w kształcie odwróconego V, ponieważ nie odniesiono jeszcze zwycięstwa nad epidemią HIV/AIDS. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Pomysł zrodził się z symbolu żółtej wstążeczki, która upamiętniała żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej.
Czerwony kolor kokardki, wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walkę i miłość. Symbol został wymyślony przez członków Visual AIDS –organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku
Celem było zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów, zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi.
Co roku w Światowy Dzień AIDS, Krajowe Centrum ds. AIDS – agenda Ministra Zdrowia . PISE oraz organizacje pozarządowe organizują konferencje, prowadzą w Polsce akcje profilaktyczne i propagują ideę bezpłatnego i anonimowego testowania w kierunku HIV.

powrót