strona główna szkoły

 

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS (World AIDS Day) – święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku, w celu zwrócenia uwagi całego świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS.
Tego dnia w wielu mediach (telewizja, internet) można zauważyć było czerwoną wstążeczkę (kokardkę), przypiętą do odzieży znanych osób. Również na ulicy tego dnia, co odważniejsi ludzie przypięli ją do ubrań.
Symbol czerwonej wstążeczki został wymyślony przez członków Visual AIDS –organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku. Początkowo niewiele osób rozumiało znaczenie czerwonej kokardki. Większość nie wiedziała, że ma ona jakikolwiek związek z AIDS. Dopiero podczas wręczania nagród telewizyjnych znanym osobom, zaangażowanym w walkę z AIDS wyjaśniano jej sens.
Dzisiaj coraz więcej z nas wie i rozumie dlaczego niektórzy 1 grudnia przypinają czerwoną kokardkę. Wiemy, że jest to to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Czerwony kolor natomiast wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności (nie tylko gniew) walkę i miłość.
CZERWONA KOKARDKA MA KSZTAŁT ODWRÓCONEJ LITERY V, PONIEWAŻ JESZCZE NIE ODNIESIONO PEŁNEGO ZWYCIĘSTWA NAD HIV I AIDS.
Również uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, jak co roku, włączyli się w akcję CZERWONA KOKARDKA. Przez cały dzień wszyscy nosili przypięty ten symbol solidarności i tolerancji.
Poza tym młodzieżowi liderzy zdrowia przygotowali ścienną gazetkę edukacyjną, rozdawali ulotki dostosowane do wieku. Dla chętnych uczniów istniała możliwość wypożyczenia u opiekunki SK PCK filmu oraz sprawdzenia swojej wiedzy w tej tematyce poprzez grą komputerową. W starszych klasach gimnazjalnych i zawodowej szkoły branżowej odbyły się lekcje edukacyjne z wychowawcami klas.

Więcej informacji na temat AIDS szukaj na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS:

powrót