strona główna szkoły

 

Akcja szkolna - Czerwona Kokardka
Co roku w Światowy Dzień AIDS ( 1 grudnia), Krajowe Centrum ds. AIDS – agenda Ministra Zdrowia oraz organizacje pozarządowe organizują konferencje, prowadzą w Polsce akcje profilaktyczne i propagują ideę bezpłatnego i anonimowego testowania w kierunku HIV.
W tym dniu zawsze obowiązuje jedna, niezmienna zasada: media, gazety, portale
internetowe i telewizje 1 grudnia zamieszczają symbol solidarności z osobami
zakażonymi – czerwoną kokardkę. SK PCK przyłączyło się do tej akcji rozdając wcześniej przygotowane przez młodzież PCK-owską symboliczne kokardki i ulotki informacyjne.
Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r.
Pomysł czerwonej kokardki zrodził się z symbolu żółtej wstążeczki, która upamiętniała żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej.
Czerwony kolor kokardki, wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walkę i miłość. Symbol został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku.
Nosząc tego dnia symbol czerwonej kokardki, pamiętajmy ,że cel tej akcji jest szczytny, to zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS, zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS i walka z nietolerancją, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi.

powrót