strona główna szkoły

 

Wycieczka do Mniszek

Dnia 16 listopada br. 40 osobowa grupa uczniów pod opieką pań: Magdaleny Witkowskiej, Karoliny Marciniak – Dominik, Leny Janiak i Hanny Ludwiczak wyjechała na wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, które się znajduje w Mniszkach k. Międzychodu.
W centrum tym można było zobaczyć najróżniejsze sprzęty dawnego gospodarstwa domowego oraz poznać warsztaty ginących zawodów. Trasa zwiedzania połączona z zajęciami edukacyjnymi przez specjalnie przygotowane stanowiska – od kowala poprzez warsztat bednarsko– stolarski, szewski, garncarski, stanowisko praczki , pszczelarza warsztat wikliniarski do składu kolonialnego, wystawy urządzeń do przeróbki mleka i wyposażenia kuchni.
We wszystkich tych stanowiskach uczestnicy wycieczki podzieleni na grupy mogli próbować kucia gwoździ, przymierzać siuńdy , pracować przy urządzeniu zwanym „kobyłka” do obróbki drewna, poznali pracę szewca, brali udział w procesie oddzielania śmietany od mleka, zaglądali do wnętrza ula, próbowali maglowania i poznali duszą żelazka , dowiedzieli się co można było kupić w składzie kolonialnym, poznali naczynia kuchenne i ich przeznaczenie.
Dużą frajdą dla uczestników warsztatów był udział w samodzielnym wykonaniu wiklinowych wózków przy pomocy przewodnika. Wykonane wózki dzieci zabrały ze sobą do domu.
Dzieci z dużym zaciekawieniem wysłuchali prelekcji prowadzonej przez przewodnika dioramy na zajęciach przyrodniczych.
W przerwie między zajęciami w dawnym spichlerzu uczniowie posilili się smacznym obiadem oraz herbatą i wiejskim plackiem.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonalda w Pniewach na wymarzony posiłek. Do szkoły wszyscy wrócili pełni wrażeń, humoru i doświadczeń.
Wszystkie koszty związane z wycieczką (dojazd, bilety wstępu, warsztaty, posiłki i ubezpieczenie) zostały pokryte przez Polski Czerwony Krzyż i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.
SPONSOROM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY – DYREKCJA, DZIECI I OPIEKUNOWIE WYCIECZKI

powrót