strona główna szkoły


 


SK PCK- rok szkolny 2008/2009

   
¤ Wybraliśmy Zarząd SK PCK na rok szkolny 2008/2009

Przewodnicząca

Karolina Juchacz z klasy III

Zastępca

Michał Piłat z klasy III Gimn

Skarbnik

Martyna Chęś z klasy IIIb Gimn

¤ Włączyliśmy się do kwesty PCK
Kwesta, (czyli zbiórka pieniążków), którą tradycyjnie, co roku organizuje Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża we Wrześni to akcja pomocy innym, do której od lat włączają się uczniowie naszej szkoły, członkowie SK PCK. Również i w tym roku chętnych było wielu. W dniach od 8 do 22 października 2008r. na ulicach Wrześni kwestowali uczniowie Gimnazjum:
W sumie, cała szkoła uzbierała 1081zł i 42 gr.
Najwięcej uzbierały pary:
Targasz Marcin i Chojnacki Damian
– 221zł i 72 gr.
Łabęcki Grzegorz i Juchacz Bartek
– 135zł i 98gr oraz
Stawska Elwira i Zielińska Magda
– 117zł i 98gr
     
¤ Wprowadzono programy prozdrowotne
takie jak, np.:
  • Moje dziecko idzie do szkoły,
  • Radosny uśmiech –radosna przyszłość,
  • Super Wiewiórka przyjaciółka Oli i Kuby,
  • Stop Meningokokom,
  • Profilaktyka raka szyjki macicy,
  • Trzymaj Formę,
  • Profilaktyka antynikotynowa – rzuć palenie razem z nami,
  • W życiu jak w tańcu – profilaktyka AIDS/HIV .

W ramach tych programów prowadzone były( i nadal są ) zajęcia pokazowe, pogadanki konkursy i pokazy filmów przez nauczycieli uczących wszystkich przedmiotów , wychowawców klas, pielęgniarkę szkolną i opiekuna SK PCK.

Na zdjęciu: jedno z cyklu zajęć w ramach programów obejmujących tematykę związaną z profilaktyka zębów.

     
¤ Ogłoszono i przeprowadzono konkursy
o zasięgu pozaszkolnym i szkolnym na temat: higieny ogólnej, szkodliwości palenia papierosów i higieny zębów.
     
¤ Odbyło się spotkanie z reprezentantem klubu hdk / honorowych dawców krwi /oraz akcja zbiórki krwi
17XI 2008r.odbyło się spotkanie dla uczniów klas III – ych Zasadniczej Szkoły Zawodowej z pracownikiem Zarządu Rejonowego PCK we Wrześni i jednocześnie reprezentanta klubu hdk na naszym terenie, panią Krystyną Wieszczecińską. Spotkanie miało charakter informacyjno – agitacyjny. Zachęcano na nim uczniów do oddawania honorowo krwi, mówiono jak cennym i ważnym lekiem dla ratowania innym zdrowia i życia może być taka decyzja. Pani Wieszczecińska poinformowała uczniów, o tym, kto może zostać honorowym dawcą i jakie korzyści płyną z honorowego krwiodawstwa dla tych, co decydują się oddawać krew i dla tych, którym ta krew jest potrzebna. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy mieli sporo pytań do prowadzącej.
Część z nich podjęła decyzję o wzięciu udziału w akcji zbiórki krwi. Byli to uczniowie:Maciej Cyraniak, Patryk Kominek, Łukasz Parus, Emil Nowak i Dawid Adamczak
     
¤ Pogadanka dla ZSZ dla dziewcząt
17XI 2008r. dziewczynki z klas III ZSZ miały spotkanie z pracownikiem Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarno Epidemiologicznego we Wrześni ( czyli dawniejszym Sanepidem), panią Anną Węclewską . Spotkanie to to dotyczyło profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi, bardzo ważnych tematów dla wszystkich kobiet. Podczas spotkania dziewczynki dowiedziały się , jak ważną rzeczą jest systematyczne badanie się u lekarza specjalisty , by w porę zapobiec katastrofie.
Poza króciutkim wykładem dziewczęta mogły obejrzeć również film edukacyjny
     
¤ Przegląd jamy ustnej dla SP
26 XI br. w ramach cyklu zajęć związanych z profilaktyką chorób zębów wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w zorganizowanym przeglądzie jamy ustnej. Przegląd zorganizowały: opiekun SK PCK Dorota Drela i pielęgniarka szkolna Iwona Ornat. Wszyscy uczniowie według wcześniej ustalonego harmonogramu i pod opieka nauczycieli wyruszyli do przychodni „NOVAMED” ,przy ul. Sienkiewicza we Wrześni. Przeglądu dokonała pracująca tam stomatolog, pani A. Białek. Okazało się, że stan uzębienia naszych uczniów jest katastroficzny. Wszyscy uczniowie otrzymali stosowną informację skierowaną do rodziców celem podjęcia leczenia zębów.
     
¤ Integracyjne andrzejki, czyli bal czarownic, duchów i wszelakich straszydeł
W dniu 28listopada br. po lekcjach,wieczorem w naszej szkole odbyły się integracyjne Andrzejki pod hasłem: „ Bal czarownic, duchów i wszelakich straszydeł”. Wieczór zorganizowała opiekunka SK PCK, pani Dorota Drela. Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy koleżanki i kolegów z innych szkół wrzesińskich ( SSP NR 6, Grabowo Królewskie).Młodzież przygotowała pod nadzorem pani dynie, wycinając w nich śmieszne buźki. Później stanowiły one jedną z wielu przygotowanych dekoracji oraz przygotowała tez wosk do wróżb. Bartek i Grzegorz zadbali o muzykę podczas zabawy. Wszyscy dekorowaliśmy salę gimnastyczną, a po zabawie pomagaliśmy uprzątnąć stoły. Pani Drela zadbała, żeby było dużo fajnych wróżb, jak lanie wosku, wróżba z butelki, co mówi prawdę, przekłuwane serca, wróżba z włosa i inne. Nawet wszystkich nie zdążyliśmy przeprowadzić , bo nas było dużo a czasu mało - tylko trzy godziny. W prowadzeniu wróżb pomagały dwie sympatyczne uczennice z SK PCK przy Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni. Wszyscy, także panie przyszli na bal przebrani za różne straszydła: czarownice, diabły, duchy, wiedźmy i inne dziwadła. Niektórych wcale nie szło w pierwszej chwili poznać. Za najciekawszy strój były upominki. Ale przebrania były wszystkie fajne i każdy prawie coś dostał. Fajnie przebrała się pani Ewa Zakrzewska i pani Dyrektor za Babę Jagę i czarownicę, a pani Drela za diabełka. Panie też dostały od naszego Koła PCK drobne upominki za pomysłowy strój. Na stołach było dużo smacznych rzeczy do jedzenia i picia. Wiemy, że to dzięki różnym sponsorom załatwionym przez panią Drelę i dzięki PCK z Wrześni. Część ciast upiekły też nasze mamy poproszone o to przez panią. Były też tańce i pląsy. Wszyscy się fajnie bawiliśmy. Szkoda, że tak krótko!

     
¤ W grudniu braliśmy udział w przedświątecznej zbiórce żywności. Zbiórkę zorganizował Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża we Wrześni. Członkowie naszego Koła zbierali żywność przez dwa dni, na terenie marketu „Netto”. Odzew ze strony ludności był spory. Wszyscy chętnie dzielili się częścią swoich zakupów z potrzebującymi. Święta Bożego Narodzenia to specyficzny okres w roku, kiedy wszyscy stajemy się życzliwsi i bardziej otwarci na potrzeby drugiego człowieka.

     
¤ 3 XII odbyło się spotkanie z zakresu profilaktyki zdrowotnej dla wszystkich zainteresowanych rodziców z pracownikiem Powiatowego Inspektoratu Sanitarno Epidemiologicznego we Wrześni, panią Anną Węclewską, zorganizowane przez SK PCK.
     
¤ Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Koło wzięło udział w zbiórce odzieży dla potrzebujących uczniów naszej szkoły, w ramach Akcji Pomóżmy sobie sami, do której włączyli się nasi nauczyciele.
     
¤ Z ZR PCK we Wrześni otrzymaliśmy paczki żywieniowe dla 4 najbardziej potrzebujących rodzin uczniów uczęszczających do naszej szkoły. Rodziny zostały wytypowane przez panią Dyrektor i panią pedagog.
     
¤ W grudniu również odbyło się spotkanie przedświąteczne dla najaktywniejszych działaczy Szkolnego Koła PCK z opiekunem. Był poczęstunek i różne niespodzianki. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: pani dyrektor Ewa Kaczmarek, przedstawiciel ZR.PCK we Wrześni – pani Magdalena Witkowska i zawsze wspomagająca nasze działania prozdrowotne pani pielęgniarka – Iwona Orwat. Do najaktywniejszych działaczy SK PCK należą: Karolina Juchacz, Bartek Juchacz, Ewelina Stawska, Martyna Chęś, Mateusz Grześkowiak, Michał Piłat. Są to uczniowie, którzy biorą udział we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez SK PCK, nawet tych, które odbywają się po lekcjach i wymagają dodatkowego przygotowania.
     
¤ Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla uczniów SP i grafiki komputerowej dla Gimnazjum, dotyczący Higieny jamy ustnej. Na konkurs wpłynęło 49 prac.
Komisja w składzie: Pani dyrektor Ewa Kaczmarek i Pani Karolina Dominik-Marciniak wybrały najlepsze prace. I tak:


I
miejsce
Ania Kwapiszewska kl. VI


II miejsce
Aleksandra Marczak kl. IV


III miejsce
Justyna Nowak kl. VI


Wyróżnienie
Ewelina Konieczka kl. I gim.


Wyróżnienie
Piotr Filipiak kl. IV


Wyróżnienie
praca zbiorowa kl. IVu


Imiejsce
Mariusz Andrzejewski kl. III gim.


Wyróżnienie
Marcin Targosz kl. I gim.

 
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody z rąk pani dyrektor. Nagrody ufundowało Szkolne Koło PCK, które było organizatorem konkursu. Opiekunka SK PCK dziękuje pani Annie Kulczyńskiej i Karolinie Dominik - Marciniak za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.
     
¤ W styczniu,w Szkole Podstawowej i klasach ” życia” była przeprowadzana przez panią pielęgniarkę fluoryzacja zębów, która miała na celu zapobieganie chorobie próchniczej zębów.
     
¤ Nadal trwa w naszej szkole akcja : „Pij mleko”. SK PCK zachęca wszystkich uczniów do skorzystania z możliwości wypicia podczas dużej
przerwy kubka mleka za przysłowiowy grosz. Mleko jak wiecie, ma wiele cennych dla zdrowia substancji, z których dla was, którzy ciągle rośniecie , najcenniejszą jest wapń. Wapń wpływa korzystnie na budowę kości i powoduje, że są one mocne i silne. Pijcie więc mleko, a będziecie zdrowi i silni!
     
¤ W lutym, wśród uczniów klas V i VI SP oraz Gimnazjum został przeprowadzony sondaż dotyczący palenia papierosów. Uczniom anonimowo zadano 3 pytania: 1) Czy palisz papierosy? 2) Czy uważasz,że papierosy szkodzą zdrowiu? 3) Jeżeli palisz, to czy zamierzasz to rzucić?
Wyniki sondy:
- 76% badanych przyznało się do palenia papierosów.
- 98% uważało,że papierosy szkodzą zdrowiu w znacznym stopniu.
- Tylko 2% uczniów, którzy przyznawali się do palenia deklarowało chęć zerwania z nałogiem.
O czym świadczą te dane ?
O tym, że palenie papierosów jest problemem niepokojącym w naszej szkole. Dlatego też w II semestrze SK PCK przeprowadzi cykl zajęć profilaktyczno – edukacyjnych z tego tematu., żeby Wam uzmysłowić, że palenie to igranie z własnym zdrowiem i życiem.
     

¤W marcu również ( 10.03.) zorganizowano spotkanie pielęgniarki położnej z uczennicami ZSZ na temat „ Co każda kobieta powinna wiedzieć na temat ciąży i porodu”.
„ Dnia 10.03.br.odbyło się spotkanie z położną Teresą Wolską. Ta rozmowa była na temat kobiet w ciąży. Dowiedziałam się,jak się odżywiać w ciąży, jak kobieta reaguje, gdy dowiaduje się o ciąży i jak reaguje, gdy dowie się ,że straciła dziecko. Pielęgniarka mówiła też dużo o higienie. Jak należy o siebie wtedy dbać. Mówiła też o miesiączce, ci ile dni musi występować regularnie i co mamy zrobić ,gdy tak nie jest.. Odpowiadała nam na różne pytania, które miałyśmy, np. jak przewijać dziecko, jak je karmić, jak zapobiegać niechcianej ciąży. Mnie się spotkanie podobało, było ciekawe. Dużo się dowiedziałam.”
O tym spotkaniu napisała Martyna Sudryk,
uczennica I b ZSZ :

     

¤ W kwietniu, tuż przed świętami braliśmy udział w przedświątecznej zbiórce żywność. Jak zwykle było to na terenie marketu Netto. Zbieraliśmy dwa dni. Chętnych do udziału w zbiórce było wielu. Mogli w niej jednak wziąć udział tylko nieliczni ze względu na krótki termin zbiórki. Żywność zbierali gimnazjaliści:
Bartek Juchacz , Grzegorz Łabęcki, Karolina Juchacz i Martyna Chęś, Patrycja Wicher , Ewelina Niedziela, Damian Chojnacki i Marcin Targasz.

     
¤ Na przełomie kwietnia i maja rozpoczęliśmy wspólnie z nauczycielami przyrody i biologii akcję profilaktyczno – edukacyjną na temat zagrożeń związanych z ukąszeniem przez kleszcze. Wywieszono stosowne plakaty, rozdano uczniom ulotki oraz wyświetlone zostały filmiki edukacyjne.
     
¤W maju ogłoszono i rozstrzygnięto konkurs plastyczny związany z przypadającą w tym roku 90 rocznicą powstania PCK - Polskiego Czerwonego Krzyża. Konkurs ogłosił i zorganizował opiekun SK PCK, p. Dorota Drela .
Prace oceniała komisja w składzie: p. Krystyna Wieszczecińska - przedstawiciel Z.R. PCK,
p. Ewa Kaczmarek –dyrektor szkoły, p. Magdalena Witkowska – nauczycielka.
Przyznano następujące miejsca :

I miejsce
Karolina Tyksińska kl. VI

II miejsce
Marek Filipiak kl. Ib gim.
 

III miejsce
Sylwia Wojcińska kl. III

III miejsce
Mateusz Szefer kl. III gim.
 

Wyróżnienie
praca zbiorowa kl. II gim u

Wyróżnienie
praca zbiorowa kl. I gim u

Wyróżnienie
praca zbiorowa kl. II-III gim u
Dyplomy oraz nagrody indywidualne i grupowe dla klas wręczone zostały na forum szkoły przez panią dyrektor,Ewę Kaczmarek , panią Krystynę Wieszczecińską z Z.R. PCK oraz opiekunkę p.SK PCK p..Dorotę Drela.
Nagrody ufundował Zarząd Rejonowy PCK we Wrześni oraz SK PCK.

     
¤W maju tradycyjnie kwestowaliśmy na ulicach Wrześni wdniach od 12 maja do 22 maja.
Nasi młodzi wolontariusze uzbierali kwotę 1277 złotych i 74 gr, co stanowi niemałą sumę w dzisiejszych trudnych czasach.

Kwestowali następujący uczniowie:
> Karolina Tyksińska z klasy VI SP
> Angelika Gielniak z klasy VI SP
> Barbara Zadrożna z klasy V SP
> Justyna Kostrzewska z klasy V SP
> Jakub Mróz z klasy IV SP
> Adam Smelkowski z klasy V SP
> Kamil Wojciński z klasy VI SP
> Kamil Niedziela z klasy VI SP
> Maria Grześkowiak z klasy Ib gimnazjum
> Joanna Brzęcka z klasy Ib gimnazjum
> Martyna Kryszczunas z klasy Ibgimnazjum
> Dominik Cichecki z klasy I b gimnazjum
> Damian Chojnacki z klasy I b gimnazjum
> Marcin Targasz z klasy I b gimnazjum
> Karolina Juchacz z klasy III b gimnazjum
> Weronika Grzechnik z klasy IIb gimnazjum
> Martna Chęś z klasy III c gimnazjum
> Bartosz Juchacz z klasy III b gimnazjum
> Grzegorz Łabęcki z klasy III b gimnazjum
> Ewelina Niedziela z klasy I b gimnazjum
> Marietta Dekowska z klasy II b gimnazjum


Najwięcej uzbierały pary:
Zadrożna Basia i Kostrzewska Justynka ........467 zł i 97 gr
Kuba Mróz i Adaś Smelkowski .......................336 zł i 93 gr
oraz Tyksińska Karolinka i Gielniak Angelika – 175zł i 57 gr

     
¤Szkolne Koło przypomniało o tym ,że maj to również okres walki z nikotyną – 31 maj. Zastanawialiśmy się , czy warto ryzykować zdrowiem sięgając po papierosa.
     
¤W maju ( 29 maja ) odbyło się spotkanie integracyjne.
Przedstawiamy relację z przebiegu Festynu Zdrowia:
– spotkania integracyjnego promującego Zdrowy Styl Życia, które odbyło się w naszej szkole w dniu 29 maja br. Organizatorem konkursu była opiekunka SK PCK – p. Dorota Drela ale pomagali wszyscy nauczyciele, a także rodzice ( przygotowując uczniów do prezentacji , piekąc ciasta na poczęstunek).
Festyn składał się z dwóch części : 1) w której uczniowie pod kierunkiem nauczycieli prezentowali różne scenki, skecze, piosenki, pokazy taneczne i prezentacje multimedialne. Stanowiły one podsumowanie działań w zakresie tematyki zdrowotnej na różnych przedmiotach nauczania i zajęciach pozalekcyjnych ( np. kółko muzyczne, SK PCK, kółko sportowe).
2) W drugiej części odbywały się pokazy udzielania pierwszej pomocy zdrowotnej w wykonaniu sekcji sanitarnej Powiatowej Straży Pożarnej i drużyny sanitarnej PCK oraz SK PCK. Poza tym mogliście dopingować mecz we dwa ognie pomiędzy nauczycielami a uczniami, uczestniczyć w rożnych konkursach sportowo –zręcznościowych, oglądać fotoreportaż z przebiegu szkolnych zawodów w pływaniu i wystawę fotografii biorących udział w międzyszkolnym konkursie fotograficznym.
Obydwa konkursy : międzyszkolny fotograficzny pt. „ Moje miasto – zdrowe miasto – czyli tropem miejsc rekreacji i wypoczynku” oraz szkolny konkurs w pływaniu „ Być jak Oliwia Jędrzejczak i Bartosz Kizierowski, czyli wpław po zdrowie” były ogłoszone na początku drugiego semestru przez SK PCK, przebiegały wcześniej ,a na Festynie nastąpiło ich podsumowanie z wręczeniem nagród i dyplomów. Miło nam oznajmić, że drugie miejsce w konkursie międzyszkolnym zajął uczeń naszej szkoły – Mateusz Chlebowski. Za zdjęcie pt.: „ Tereny nadwarciańskie miejscem zdrowego wypoczynku” .Szczegółowe informacje na temat obydwóch konkursów, ich przebiegu, osób nagrodzonych oraz fotoreportaż z Festynu Zdrowia możecie oglądać na naszej szkolnej stronie internetowej :www.zss.wrzesnia.powiat.pl - zapraszamy do odwiedzin strony.
Pomiędzy obu częściami Festynu mogliście degustować zdrową żywność przygotowaną pod kierunkiem p. Ewy Zakrzewskiej. Podczas Festynu gościliśmy : przedstawiciela Starostwa – wicestarostę p. Guzika , przedstawiciela ZR PCK – p. Krystynę Wieszczecińską, reprezentanta PISE – p. Annę Węclewską , młodzież z młodzieżowej drużyny sanitarnej PCK, strażaków z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej. Myślę ,że pomimo niesprzyjającej nam aury ( deszcz i zimno) zabawa była przednia, Każdy z uczestników tak dużych , jak i małych konkursów otrzymał nagrodę lub upominek oraz dyplom.
Organizator serdecznie dziękuje wszystkim nauczycielom, którzy pomagali w przeprowadzeniu Festynu, rodzicom uczniów za dostarczenie wypieków oraz produktów z własnych gospodarstw ( podziękowanie ze szczegółową listą imienną rodziców można znaleźć na naszej stronie internetowej ) oraz sponsorom ( wykaz sponsorów można również znaleźć na naszej stronie internetowej).