strona główna szkoły


 WYWIAD Z OPIEKUNEM ZWIERZĄT W SCHRONISKU DLA PSÓW.

Pytanie: Dzień dobry, jesteśmy z Redakcji Szkolnej Gazetki „ Uczeń i zdrowie”, ze szkoły im. Janusza Korczaka we Wrześni, czy zechce pan powiedzieć nam kilka słów do gazetki?
Odpowiedź: Dobrze, chętnie

Pytanie: Proszę się przedstawić i opowiedzieć nam krótko o swojej pracy?
Odpowiedź: Nazywam się Zawal Ireneusz. Jestem opiekunem zwierząt pracuje tu 10 lat zajmuję się różnymi zwierzętami: leśnymi dzikimi, psami, kotami, krótko mówiąc od węża do psa.

Pytanie: Dla jakich zwierząt jest przeznaczone schronisko? Czy tu są tylko pieski?
Odpowiedź: Jest to schronisko tylko dla psów. Na dzień dzisiejszy jest 81 zwierząt. To jest wyjątkowo mało, zdarzało się więcej, Było już i od 140 do 180 psów . Teren schroniska obejmuje tylko Wrześnię. Dzikie zwierzęta są przywożone ale po obserwacji i leczeniu są z powrotem wypuszczane na wolność.

Pytanie: Czy to jest niebezpieczna praca?
Odpowiedź: A jak uważacie? Troszkę niebezpiecznie bywa- zdarzają się lekkie pogryzienia i podrapania. Wtedy trzeba brać zastrzyki ale z reguły wielkiego bólu i zagrożenia nie ma w tej pracy.

Pytanie: Jakie zwierzęta trafiają najczęściej do schroniska? W jakim stanie? Jaki najbardziej drastyczny przypadek Pan pamięta?
Odpowiedź: Psy , które do nas trafiają są wyrzucane przez ludzi , lub są ludziom odbierane. Odbieramy psy wtedy, gdy mamy np. zgłoszony przypadek znęcania się nad zwierzęciem. Psy można odebrać tylko sądownie( musi być decyzja sądu).Procedury są długie ale Wszystko musi być zgodnie z prawem. Gdy mamy zgłoszenie o znęcaniu się nad zwierzęciem to odbieramy psy właścicielowi z pomocą policji. Płaci on wtedy także mandat w wysokości około 59 zł za 14 opieki w schronisku i nie pomagają wtedy tłumaczenia, że nie miał on czasu się psem zaopiekować. Bywa i tak ,że odbieramy psa, gdy człowiek traci mieszkanie , wchodzi komornik – wtedy pies trafia do nas.
W jakim stanie trafiają do nas psy? To różnie: bywają ,że są stare i niedołężne, zmarznięte, chore, podtapiane, wieszane. Najdrastyczniejszy przypadek jaki pamiętam to pies ,którego właściciel próbował zabić wieszając na drzewie.

Pytanie : A jakie rasy tu trafiają? Czy większość psów o psy duże, ,czy małe? Czy są tu też psy policyjne?
Odpowiedź: Nie z reguły nie trafiają do nas psy rasowe, Zdarza się to sporadycznie , prawie wcale. Psy rasowe są drogie i o takie właściciel dba. Głównie dostajemy mieszańców, kundelki. Nie ma u nas tez psów policyjnych. Taki pies jest szkolony. Pracuje ze swoim opiekunem, który dostaje na jego utrzymanie pieniądze. A na stare lata psa - emeryturę. Do schroniska trafia więcej psów dużych.

Pytanie : A kto utrzymuje te psy w schronisku?
Odpowiedź: Na utrzymanie psów dostajemy pieniądze z gminy. Pomaga na również straż miejska i wolontariusze, np. szkoły ponadgimnazjalne, które dokarmiają pieski, pomagają czyścić klatki.

Pytanie: Czy więcej psów trafia do schroniska zimą, czy latem?
Odpowiedź: Nie ma tu reguły. Odpowiem w ten sposób: jeżeli w telewizji usłyszycie ,ze w wakacje jest więcej porzuceń psów, bo ludzie wyjeżdżają i nie chcą takiego bagażu to nie jest to prawdą. Jednego miesiąca mamy do przyjęcia 30 piesków, a w następnym wcale. Nie ma reguły.

Pytanie: Czy z pana obserwacji wynika, że ludzie dziś traktują gorzej zwierzęta niż kiedyś?
Odpowiedź: Niestety to prawda. Ludzie są coraz gorsi pod tym względem, można stwierdzić ,że gorsi niż zwierzęta i ,że lepiej obcować ze zwierzętami niż z ludźmi. Dlaczego? Powiem tak: pies –matka, czyli suka by zrobić krzywdę swojemu szczenięciu, np. go zagryźć to musi być chora, wściekła. A u ludzi? Oglądacie telewizję i widzieliście ,że matka porzuca niemowlę lub co gorsza zabija nawet wtedy gdy jest zdrowa, zamiast je oddać np.do zakonnic. Nie będziemy porównywać zachowania ludzi i zwierząt , bo okaże się ,że byłby to wstyd dla człowieka.

Pytanie: A koty? Co się dzieje z chorymi kotami? Dokąd trafiają?
Odpowiedź: My nie mamy kotów. Kiedyś była kociarnia we Wrześni. Dziś wszystkie chore koty trafiają do kociarni w Poznaniu. Nie możemy tu mieć kociarni, bo według przepisów koty musza przebywać w odległości 5-6 metrów od psów. My nie mamy na to miejsca, Za dużo jest bezdomnych psów.
Dokarmiamy jednak dzikie koty, stawiamy budy na osiedlach. Zbieramy tez koty po wypadkach drogowych. Leczymy i po sterylizacji wypuszczamy na wolność. Pamiętajcie, że bezdomne , dzikie koty są pod ochroną.

Pytanie: Proszę powiedzieć, czy ludzie chętnie biorą psy ze schroniska do domu?
Odpowiedź: Chętnie biorą psy małe, wesołe. Rzadziej duże. Ale dostać u nas psa nie jest łatwo. To nie jest sklep. Pies to żywa istota i nie można jej traktować jak przedmiot. Ludzie, którzy chcą psa ze schroniska muszą podpisać tzw. umowę adopcyjną. Zanim jednak wydamy człowiekowi psa do adopcji to bardzo dokładnie sprawdzamy ludzi ,do których pies ma pójść. Jacy to są ludzie, czy np. nie nędą się znęcać nad zwierzakiem, czy są zrównoważeni psychicznie ...Sprawdzamy również dokładnie , w jakich warunkach będzie przebywał pies? Czyli robimy wywiad.

Pytanie: Czy te psy ,których nikt nie zaadoptuje są usypiane, zabijane? Jaki jest ich los?
Odpowiedź: Nie staramy się leczyć zwierzęta i o nie dbać. Są pod opieką weterynarza, który pracuje z nami , z którym mamy umowę. Usypiamy tylko te psy , które są śmiertelnie, nieodwracalnie chore. Żeby to zrobić muszą być 3 podpisy na decyzji: lekarza weterynarza leczącego zwierzę, mój i naczelnego lekarza weterynarii. Zawsze decyduje o tym weterynarz. Rzadko usypiamy psy bardzo, bardzo agresywne i niebezpieczne ( ale po długim okresie obserwacji). W większości przypadków staramy się , by pieski u nas , w godnych warunkach doczekały końca swoich dni, By nie zdychały np. z głodu, na ulicy ale ze starości u nas.

Pytanie: Na koniec , proszę powiedzieć jaki miałby Pan apelk do ludzi w sprawie zwierząt?
Odpowiedź: No, jaki apel do ludzi może mieć opiekun zwierząt? Oczywiście, by traktowali zwierzęta po „ludzku” , traktowali tak, jak sami chcieli by być traktowani. I tyle.

Dziękujemy za wywiad i poświęcony czas. Do widzenia.

Wywiad z opiekunem zwierząt ze schroniska we Wrześni,
panem Ireneuszem Zawalem przeprowadzili i napisali :
Ewelina Konieczka i Fabian Izydor z klasy II gimnazjum

POWRÓT