strona główna szkoły


 


WYWIAD Z POLICJANTEM RUCHU DROGOWEGO PANEM GRZEGORZEM JĘDRZEJEWSKIM

Redakcja:
Dzień Dobry, jesteśmy uczniami Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Janusza Kroczaka we Wrześni, redaktorami szkolnej gazetki - „Uczeń i Zdrowie”, która jak sama nazwa wskazuje zajmuje się promocją zdrowia. Przygotowując kolejny numer postanowiliśmy po święcić go bezpieczeństwu poruszania się po drodze. Pragniemy przypomnieć koleżankom i kolegom o zasadach i przepisach związane z przemieszczaniem się ( pieszym i rowerowym ). Uważamy, że jest to temat, o którym należy dużo mówić, przypominać, uczulać. O fachową wiedzę w tym zakresie poprosiliśmy Pana ( bo przecież któż jak właśnie policjant ruchu drogowego wie o tym najwięcej ). Na początku prosimy Pana o przedstawienie się czytelnikom.

Policjant :
- Dzień Dobry. Miło mi bardzo. Nazywam się Grzegorz Jędrzejewski
Jestem policjantem ruchu drogowego. Mój stopień służbowy to sierżant sztabowy. Prowadzę postępowania karne w sprawach wypadków drogowych.

Redakcja:
- Czy dużo wypadków drogowych zdarza się w okresie szkolnym ?

Policjant:
- Jeżeli chodzi o wypadki drogowe z udziałem dzieci to zdecydowana
większość z nich dotyczy dzieci i młodszych. Mam tu na myśli przedział wiekowy od około 8 do 12 lat. Myślę, że to wynika z kilku powodów:

  • Brak właściwej opieki ze strony osób dorosłych.

  • Dbamy o dobry stan techniczny roweru, o pełne jego wyposażenie ( np. wszystkie światła, kask, pompka do roweru )

  • Do najczęstszych kolizji z udziałem rowerzystów dochodzi na skrzyżowaniach przy nagłym zjeździe ze ścieżki rowerowej. Szczególnie wypadkowe rejony w naszym mieście to okolice ulicy Królowej Jadwigi, Legii Wrzesińskiej i Dąbrowskiego.

Redakcja:
Jakie miałby pan rady naszych czytelników na temat bezpiecznej drogi do szkoły.

Policjant:

  • Po pierwsze uważać podczas przechodzenia przez jezdnię. Dokładnie się rozejrzeć nawet jeśli jest to przejście dla pieszych, bo chociaż jest to miejsce uprzywilejowane dla chodzących, to właśnie tam zdarza się bardzo dużo wypadków.

  • Nie wolno przechodzić przez jezdnie na tzw. skróty i skosy.

  • W żadnym wypadku nie można przebiegać przed pędzącym samochodem!

  • Poza miastem , gdy nie ma chodnika idziemy lewą stroną jezdni.

  • Bardzo dobrze mieć doszyte do ubrań i torb światełko odblaskowe, dzięki nim jesteśmy lepiej widoczni.

  • Nie wolno iść po jezdni w grupach, a nawet w parach ( tak często młodzież wraca z dyskotek).Idziemy gęsiego - czyli jeden za drugim. Myślę , że to byłyby najistotniejsze wskazówki i uwagi z mojej strony dotyczące bezpiecznej drogi.

Redakcja :
- Bardzo dziękujemy za rozmowę.

POWRÓT