Przedmiotowy System Oceniania z plastyki

Ocenianie przedmiotowe plastyki jest jednym z najtrudniejszych problemów z powodu szerokiego zakresu przedmiotu, artystycznego, edukacyjnego i wychowawczego charakteru tej dziedziny oraz możliwej względności oceny. Przedmiot szkolny Plastyka ma za zadanie rozwijać zróżnicowane formy aktywności twórczej ucznia, prowadzić do poznania różnych dziedziny wiedzy, uczyć różnorodnych, właściwych zachowań i postaw podczas tworzenia i szeroko rozumianego uczestniczenia w kulturze.
Przedmiotowy system oceniania reguluje zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów z zakresu edukacji w ramach przedmiotu plastyka, który jest zgodny z zaleceniami zawartymi w komentarzu do podstawy programowej ( dostosowanie wymagań do możliwości uczniów), przepisami oświatowymi i Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania, który jest dokumentem nadrzędnym.
Ocenianie osiągnięć edukacyjnych uczniów z zakresu plastyki polega na rozpoznawaniu przez nauczyciela poziomu postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności zawartych w nowej podstawie programowej oraz w zakresie realizowanego w danej klasie programu nauczania plastyki.
W przedmiotowym systemie oceniania za wyjściową przyjmujemy ocenę dobrą za wyjściową.

OCENIANIE PRZEDMIOTOWE MA NA CELU:
1. Poinformowanie ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych
2. Pomoc uczniowi w planowaniu jego rozwoju.
3. Motywowanie ucznia do dalszej pracy i rozwijanie jego zdolności i zainteresowań.
4. Dostarczanie uczniowi i jego rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach , trudnościach i specjalnych uzdolnieniach ucznia.
5. Umożliwienie nauczycielom doskonalenie metod i organizacji pracy dydaktyczno-wychowawczej.

OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIÓW PODLEGAJĄCE OCENIE:
a) prace plastyczne wykonane za pomocą różnych technik i materiałów i ćwiczenia
b) wypowiedzi ustne i pisemne(testy, quizy, zeszyty ćwiczeń)
c) prace domowe (np. przygotowanie dodatkowych informacji na podany temat, wykonanie ilustracji),
d) umiejętność pracy w grupie
e) zeszyty uczniowskie
f) dodatkowe formy aktywności ucznia (np. udział i osiągnięcia w konkursach plastycznych, organizowanie wystaw, oprawa plastyczna uroczystości),
Ocenie podlega szczególnie
a) indywidualny wkład i zaangażowanie ucznia w działania, plastyczne, aktywne uczestnictwo w zajęciach,
b) przygotowanie ucznia do zajęć
Ocenianie ucznia na zajęciach plastyki dotyczy różnych aspektów jego aktywności, najważniejsza jednak jest działalność plastyczna i to ona stanowi podstawowy wyróżnik tych zajęć.

ZASADY OCENIANIA UCZNIÓW
1. W trakcie procesu nauczania nauczyciel ocenia poziom wiedzy, umiejętności i postaw ucznia, określa jego postępy w opanowaniu wymagań edukacyjnych poszczególnych poziomów przewidzianych w podstawie programowej.

2. W pierwszym tygodniu roku szkolnego uczniowie zostają zapoznani z zasadami i kryteriami oceniania na lekcjach plastyki. Fakt ten jest odnotowany w dzienniku lekcyjnym.

3. Ocena wiedzy i umiejętności stanowi proces złożony oraz wymaga indywidualnej analizy możliwości twórczych każdego ucznia. Nauczyciel, dokonując oceny, zwraca uwagę przede wszystkim na:

  • poziom uzdolnień i predyspozycji plastycznych ucznia,
  • jego indywidualny wkład pracy potrzebny do realizacji określonych zadań plastycznych,
  • zaangażowanie ucznia w działania plastyczne,
  • uzyskany przez niego poziom wiedzy i umiejętności w zakresie różnych form aktywności plastycznej (ćwiczenia praktyczne, warsztat twórczy ucznia) i wiadomości z teorii plastyki (elementy wiedzy o sztuce, zagadnienia plastyczne),
  • postawę ucznia wobec dóbr kultury i wytworów sztuki,
  • podejmowanie przez ucznia dodatkowych zadań plastycznych, włączanie się w życie artystyczne szkoły i środowiska,
  • uczestnictwo ucznia w zajęciach,
  • przygotowanie ucznia do zajęć,
  • umiejętność formułowania problemów, wyciągania wniosków oraz poszukiwania własnych rozwiązań.

4. Na ocenę semestralną i końcową z plastyki składają się oceny cząstkowe różnych form aktywności ucznia:

  • działalność plastyczna:
    a) przygotowanie ucznia do zajęć - organizacja warsztatu pracy
    b) ćwiczenia praktyczne ,
    c) współpraca w grupie,
    d) jakość pracy, aktywność, zaangażowanie w działania plastyczne;
  • wiedza przedmiotowa i jej rozumienie w zakresie wyznaczonym programem nauczania:
    a) ćwiczenia plastyczne z uwzględnieniem znajomości poznanych środków wyrazu plastycznego,
    b) odpowiedź ustna,
    c) kartkówki, quizy, sprawdziany;
  • prace domowe:
    a) bieżące - utrwalające lub przygotowujące do opracowania nowej lekcji,
    b) długoterminowe (praca nad projektem).
    c) prace nieobowiązkowe, dodatkowe (własna aktywność plastyczna, prowadzenie notatek, z wystaw, gromadzenie materiałów dotyczących omawianej dziedziny sztuki ,wykonywanie prezentacji itp., jako samodzielna uczniowska propozycja poszerzenia wiadomości i umiejętności);prowadzenie zeszytu przedmiotowego i zeszytu ćwiczeń
  • osiągnięcia w konkursach plastycznych.

5. Zasady ustalania oceny bieżącej:

  • Obszar wiadomości i umiejętności:
    a) Prace pisemne oceniane są wg ustalonych każdorazowo zasad podanych przez nauczyciela przed sprawdzianem wiadomości ucznia. Sprawdziany obejmujące wiadomości i umiejętności z danego działu lub semestralne zapowiadane są na poprzedzających zajęciach (czyli 7 dni wcześniej),
    Uczeń ma obowiązek zaliczenia sprawdzianu w przypadku swojej nieobecności, a także prawo do poprawy oceny ze sprawdzianu w terminie ustalonym przez nauczyciela.
    b) Prace plastyczne oceniane są wg ustalonych każdorazowo zasad podanych przez nauczyciela przed rozpoczęciem pracy. W szczególności prace ucznia oceniane są za:
    - zgodność z tematem bogactwo treści wartości formalne (kompozycja, kolorystyka, wykorzystanie właściwości tworzywa, techniki)
    - trafność obserwacji
    - pomysłowość (oryginalność)
    - wrażliwość
    - samodzielność
    c) Odpowiedzi ustne oraz prace domowe, za które stawia się stopnie, oceniane są w zależności od obszerności i poziomu prezentowanych wiadomości i umiejętności. Odpowiedzi ustne obejmują wiedzę z 3 ostatnich tematów.
  • Obszar postawy w stosunku do przedmiotu plastyka:
    a) Przygotowanie do zajęć: uczniowi przysługują 2 zgłoszenia nie przygotowania do lekcji w półroczu. O nie przygotowaniu uczeń informuje nauczyciela zaraz po wejściu do klasy. Zgłoszenia mogą dotyczyć:
    _ braku zeszytu,
    _ braku gotowości do odpowiedzi ustnej,
    _ brak materiałów i pomocy plastycznych na lekcji.
    b) Nieprzygotowanie zostaje odnotowane znakiem "-". Braku przygotowania nie można zgłaszać w dniu zapowiedzianych prac pisemnych. Jeżeli z powodu braku materiałów plastycznych uczeń nie może wykonać swojej pracy na zajęciach, nauczyciel prowadzący wyznacza inne (podobne) ćwiczenie dla ucznia na lekcji. W domu uczeń poprawia pracę w zadanej technice. Za nieodrobioną pracę domową (o ile ten fakt nie został usprawiedliwiony przez rodziców lub prawnych opiekunów i wcześniej zgłoszony przez ucznia) uczeń otrzymuje minus ("-"). Brak zadania należy uzupełnić do następnej lekcji. Suma trzech "-" daje ocenę niedostateczną.
    c) Aktywność i zaangażowanie na lekcji dotyczy samodzielnego rozwiązywania zadań, udział w dyskusji, umiejętna obserwacja oraz interpretacja zagadnień , posiadanie zeszytu, innych pomocy plastycznych. Za aktywną postawę na zajęciach uczeń może zdobyć "+". Trzykrotne otrzymanie "+"równoznaczne jest uzyskaniu oceny bardzo dobrej.
    d) Praca pozalekcyjna (uczestnictwo w zajęciach Koła Plastycznego, angażowanie się prace dekoratorskie na potrzeby szkoły, udział w konkursach plastycznych, podejmowanie dodatkowych i nieobowiązkowych zadań domowych).
    e) Współpraca w grupie (umiejętność współpracy, wywiązywanie się ze swojej roli).
    f) Tempo pracy: Nauczyciel każdorazowo informuje o przewidywanym czasie na wykonanie ćwiczenia (ilość jednostek lekcyjnych) oraz terminie oddania prac. W uzasadnionych
    przypadkach (nieobecność usprawiedliwiona, szukanie odpowiednich materiałów, zaangażowanie w proces tworzenia, opinia PP) może przedłużyć termin oddania poprawionej pracy do 2 tygodni.
  • Jeżeli uczeń był nieobecny w szkole z powodu choroby to w przypadkupracy kontrolującej wiedzę sprawdza się jego wiadomości i umiejętności w uzgodnionym terminie. W przypadku jednodniowej nieobecności na sprawdzianie uczeń pisze w/w prace na następnej lekcji.
  • Uczeń ma prawo do jednokrotnego poprawienia oceny niedostatecznej lub dopuszczającej z pracy kontrolnej. Ocenę można poprawić w ciągu tygodnia od otrzymania w/w stopni, lub uzasadnionych wypadkach w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
  • O postępach w nauce i ich brakach uczeń i jego rodzice powiadamiani są :
    1) Poprzez wpis do dzienniczka ucznia
    2) Sprawdzone i ocenione prace pisemne, uczeń otrzymuje do wglądu w dniu otrzymania oceny, a rodzice (prawni opiekunowie) na comiesięcznych spotkaniach z nauczycielem.
    3) Podczas zebrań szkolnych i konsultacji nauczycieli z rodzicami.
  • Uczniowie oceniani są według skali określonej w przepisach ogólnych Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania.
    stopień skrót literowy oznaczenie cyfrowe
    celujący cel 6
    bardzo dobry bdb 5
    dobry db 4
    dostateczny dst 3
    dopuszczający dop 2
    niedostateczny ndst 1
    OCENY WYRAŻONE W STOPNIACH DZIELĄ SIĘ NA :
    a) cząstkowe zgodne ze skalą zamieszczoną w WSO i określają one poziom opanowania wiadomości i umiejętności ucznia ze zrealizowanej części materiału programowego w danej klasie.
    b) oceny podsumowujące: semestralne i końcowe (roczne) stanowią wyznacznik umiejętności i wiedzy przedmiotowej ucznia, wynikają z ocen cząstkowych zdobytych w danym semestrze.
  • Ocena śródroczna i roczna nie jest średnią arytmetyczną wszystkich ocen, jej podstawą są wyniki sprawdzianów i prac wykonywanych w klasie, odzwierciedla jednak w szczególności pracę ucznia, wiedzę, umiejętności, aktywność i systematyczność oraz włożony wysiłek i zaangażowanie.
  • Ocena roczna powinna być zapisana w dzienniku pełną nazwą, bez dodatkowych znaków.
  • Uczniom posiadającym odpowiednie orzeczenia z poradni pedagogiczno-psychologicznej obniżane są wymagania edukacyjne zgodnie z zaleceniami tej poradni.

WYMAGANIA PROGRAMOWE Z PLASTYKI - KLASA IV

W procesie oceniania obowiązuje stosowanie zasady kumulowania wymagań (ocenę wyższą może otrzymać uczeń, który spełnia wszystkie wymagania przypisane ocenom niższym).

Przy ustaleniu oceny z plastyki w szczególności bierze się pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki przedmiotu.

Bierze się pod uwagę nastepujące kryteria:
- możliwości psychiczne, plastyczne oraz manualne ucznia
- stopień uzdolnień
- wrażliwość na piękno
- doświadczenia ucznia
- pomysłowość i oryginalność
- poziom estetyczny i artystyczny ucznia

Podczas oceniania umiejętności i wiedzy ucznia uwzględnia się:
- przygotowanie do lekcji,
- aktywność podczas pracy na lekcjach,
- zaangażowanie w realizację ćwiczeń plastycznych,
- wykorzystanie posiadanej wiedzy w praktycznym działaniu,
- podstawową umiejętność opisu dzieła sztuki,
- biegłość w posługiwaniu się technikami plastycznymi,
- znajomość terminologii plastycznej,
- znajomość zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnej do poszerzania wiedzy i umiejętności z plastyki,
- uczestnictwo w życiu kulturalnym szkoły, regionu (np. udział w imprezach artystycznych, wystawach).

Podczas oceny praktycznych ćwiczeń plastycznych bierze się pod uwagę:
- trafność doboru środków plastycznych do realizowanego tematu,
- umiejętność wykorzystania języka sztuki we własnych działaniach plastycznych: dobór linii,
zastosowanie barw ich tonacji, kontrastów, różnic walorowych, stosowanie kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni, poszukiwanie faktur w różnych materiałach, kontrast faktur, poprawność zastosowania perspektywy,
- staranność wykonania.

W ocenie wiedzy o sztuce bierze sie pod uwagę:
- zastosowanie terminologii plastycznej w wypowiedziach ustnych i pisemnych,
- trafność doboru argumentów przy ocenie dzieła sztuki,
- umiejętność rozwinięcia tematu.

OCENĘ CELUJĄCĄ otrzymuje uczeń, który:
- posiadł bardzo dobrą znajomość wiedzy określonej programem nauczania,
- twórczo wykorzystuje wiedzę o sztuce w praktycznych działaniach,
- posługuje się terminologią plastyczną,
- wykazuje zainteresowanie sztuką,
- wykazuje się wysokim poziom umiejętności plastycznych i chęć ich rozwijania,
- pracuje systematycznie,
- zawsze jest przygotowany i aktywny na lekcjach,
- współpracuje z grupą, potrafi pełnić funkcję lidera podczas wykonywania zadań zespołowych,
- wykonuje dodatkowe zadania z własnej inicjatywy,
- uczestniczy i zdobywa sukcesy w konkursach plastycznych,
- sprawnie i twórczo posługuje się narzędziami nowych mediów (fotografią, komputerowymi programami graficznymi) we własnych działaniach artystycznych.
- systematycznie rozwija swoje zainteresowania i uzdolnienia artystyczne .

OCENĘ BARDZO DOBRĄ otrzymuje uczeń, który
- opanował wiedzę i umiejętność w zakresie określonym programem nauczania,
- posiada umiejętność zastosowania wiedzy w swojej pracy twórczej,
- starannie wykonuje ćwiczenia plastyczne,
- systematycznie uzupełnia i prowadzi zeszyt przedmiotowy lub zeszyt ćwiczeń i dba o jego estetykę
- biegle posługuje się technikami plastycznymi,
- umiejętnie posługuje się terminologią plastyczną,
- używa graficznych programów komputerowych i fotografii we własnych działaniach plastycznych,
- wykonuje opis dzieła sztuki,
- organizuje pracę poszczególnych osób w zadaniach zespołowych,
- wykonuje zadania ponadprogramowe po zachęceniu przez nauczyciela,
- samodzielnie zdobywa wiedzę z wykorzystaniem różnych mediów,
- aktywnie pracuje podczas lekcji,
- przygotowuje się zawsze do zajęć.
- Systematycznie oddaje prace wykonane na lekcji zgodnie z tematem zajęć, stosuje w nich własną inwencję twórczą, wprowadza ciekawe materiały.

OCENĘ DOBRĄ otrzymuje uczeń, który
-przyswoił wiadomości objęte podstawą programu nauczania,
- w skupieniu uczestniczy w zajęciach,
- poprawnie, systematycznie uzupełnia i prowadzi zeszyt przedmiotowy lub zeszyt ćwiczeń.
- dobrze posługuje się technikami plastycznymi,
- poprawnie pod względem technicznym i estetycznym wykonuje ćwiczenia plastyczne, posługując się plastycznymi środkami wyrazu,
- systematycznie oddaje prace plastyczne wykonane na lekcji
- zadawalająco posługuje się narzędziami i terminologią plastyczną,
- potrafi wykorzystać graficzne programy komputerowe i fotografie we własnych działaniach plastycznych,
- umie poprawnie zorganizować miejsce pracy i efektywnie wykorzystać czas,
- potrafi współpracować przy realizacji działań zespołowych.

OCENĘ DOSTATECZNĄ otrzymuje uczeń, który
- opanował treści podstawy programowej na poziomie podstawowym,
-rozwiązuje zadania plastyczne o niewielkim stopniu trudności, z uchybieniami estetycznymi i plastycznymi,
-stosuje zasady organizacji pracy, mało efektywnie wykorzystuje czas pracy,
- prowadzi zeszyt przedmiotowy systematycznie z niewielkimi uchybieniami estetycznymi,
- wykazuje się małą aktywnością podczas lekcji,
- czasami jest nieprzygotowany do zajęć,
- wykonuje ćwiczenia plastyczne zgodne z tematem, ale mało staranne,
- posługuje się technikami plastycznymi, w tym graficznymi programami komputerowymi i fotografią we własnych działaniach plastycznych w zakresie podstawowym i z pomocą,
- posługuje się narzędziami plastycznymi i terminologią plastyczną na poziomie elementarnym,
- wykazuje trudności we współpracy podczas działań zespołowych,

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ otrzymuje uczeń, który
-- wykazuje się wiedzą i umiejętnościami w niewielkim zakresie,
- wykonuje ćwiczenia plastyczne z małym zaangażowaniem i o niewielkim stopniu trudności,
- prace plastyczne wykonuje niestarannie i niezgodnie z tematem,
- niesystematycznie I niestarannie prowadzi zeszyt przedmiotowy I zeszyt ćwiczeń,
- nie potrafi współpracować w zespole,
- wykazuje trudności w organizowaniu pracy- musi być kierowany,
- w minimalnym stopniu posługuje się narzędziami i technikami plastycznymi.

OCENĘ NIEDOSTATECZNĄ otrzymuje uczeń, który:
-- nie opanował zakresu wiadomości i umiejętności przewidzianych w podstawie programowej,
- nie jest w stanie rozwiązać elementarnych zadań,
-nie umie posługiwać się wybraną techniką i narzędziem w pracy,
- odmawia wykonywania zadań,
- nie oddaje prac plastycznych, pomimo posiadanych narzędzi i materiałów,
- nie prowadzi zeszytu przedmiotowego I zeszytu ćwiczeń,
- przeszkadza notorycznie w prowadzeniu lekcji,
- wyraża lekceważący stosunek do przedmiotu, nauczyciela i kolegów,
- nie wykazuje chęci poprawy, a więc nie rokuje możliwości uzyskania podstawowej wiedzy z danego przedmiotu w ciągu dalszej nauki.

Konkluzja końcowa:

Przy ocenianiu z plastyki brane są pod uwagę możliwości i ograniczenia wynikające z niepełnosprawności ucznia. Zwraca się przede wszystkim uwagę na stosunek ucznia do przedmiotu, jego chęci, wysiłek włożony w wykonanie zadania niż w jego efekt końcowy.

WYMAGANIA PROGRAMOWE

KLASA IV

Temat

Ocena dopuszczająca

Ocena dostateczna

Ocena dobra

Ocena bardzo dobra

Ocena celująca

Uczeń:
1. Co to jest sztuka? - z wizytą w galerii sztuki - wymienia miejsca, w których można zobaczyć dzieła sztuki
- wykonuje wskazane ćwiczenie plastyczne
- rozróżnia pojęcie oryginału i reprodukcji
- stosuje we własnej pracy plastycznej wskazane techniki, narzędzia i materiały
- wyjaśnia, dlaczego ludzie tworzą sztukę
- wykonuje ćwiczenie plastyczne na płaszczyźnie, dostosowując środki wyrazu do tematu pracy
- wskazuje, jakie treści można przekazać za pomocą sztuki
- starannie wykonuje ćwiczenie plastyczne, stosując narzędzia, materiały i techniki adekwatnie do tematu
- wyjaśnia, jak sztuka wpływa na człowieka
- omawia reprodukcje w podręczniku pod kątem : miejsc, w których można zobaczyć sztukę, różnorodności dzieł sztuki, przekazywanych treści, uczuć, które wzbudzają
- twórczo realizuje ćwiczenie plastyczne
2. Poznajemy język sztuki
3. Posługujemy się językiem sztuki - wykonanie prac plastycznych przedstawiających jabłko za pomocą różnych środków wyrazu
- stosuje przynajmniej dwa wskazane elementy języka sztuki we własnej pracy plastycznej - podejmuje próbę wyjaśnienia, dlaczego warto znać język sztuki
- stosuje we własnej pracy plastycznej wskazane elementy języka sztuki
- uzasadnia potrzebę znajomości języka sztuki
- stosuje różne elementy języka sztuki we własnej pracy plastycznej, używając różnych narzędzi
- wymienia na przykładzie reprodukcji dzieł sztuki zamieszczonych w podręczniku czynniki, które mają wpływ na wygląd dzieła (epoka, w której żył artysta, miejsce zamieszkania, indywidualny styl)
-stosuje różne elementy języka sztuki we własnej pracy plastycznej, używając rozmaitych narzędzi, w tym fotografii i komputerowych programów graficznych
- wyjaśnia pojęcia styl i epoka
-twórczo stosuje różne elementy języka sztuki we własnej pracy plastycznej, używając rozmaitych narzędzi, w tym fotografii i komputerowych programów graficznych
- omawia wybrane reprodukcje z podręcznika, wykazując wpływ epoki, w której żył artysta, miejsca zamieszkania, indywidualnego stylu na wygląd dzieła
4. Poznajemy różne linie
5. Plastyczna interpretacja uczuć - wykonanie napisów nazw uczuć: MIŁOŚĆ i GNIEW
6. Rysujemy różne linie - wykonanie pracy na temat "Smok, smoczek, smoczysko"
7. Tworzymy "Krainę w kratę"
- kwalifikuje linię jako jeden z podstawowych elementów języka sztuki
- tworzy rysunki z natury i wyobraźni, stosując wskazane rodzaje linii
- wyjaśnia funkcję konturu w rysunku
- wie, do czego służy tablet graficzny
- wykonuje rysunki z natury i wyobraźni, podejmując próby różnicowania linii
- wskazuje i rysuje linie o różnych kierunkach i rodzajach
- wykonuje ćwiczenia plastyczne na płaszczyźnie, dostosowując rodzaje linii i narzędzie rysunkowe do tematu pracy
- starannie wykonuje ćwiczenia plastyczne, stosując różnorodne rodzaje linii, uzyskiwane za pomocą różnych narzędzi i technik rysunkowych
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich środki w swojej działalności: wykorzystuje narzędzia rysunkowe komputerowych programów graficznych
- omawia rolę różnorodnych linii zastosowanych na reprodukcjach dzieł sztuki i we własnej pracy plastycznej
- wykonuje ćwiczenia plastyczne, stosując różne narzędzia i techniki oraz twórczo wykorzystując możliwości linii jako środka wyrazu artystycznego
8. Barwa - z wizytą w galerii barw
9. Kolory z naszej wyobraźni - wykonanie pracy przedstawiającej "deszczowy kwiat" lub "ognisty samochód"
10. Malujemy podwodny świat
11. Barwy ciepłe i zimne - wykonanie projektu imienia z zastosowaniem barw ciepłych i zimnych
12. Rozróżniamy gamy barwne - stylizacja odzieży w wąskiej gamie barwnej
13. Kolory a nasze samopoczucie - wykonanie portretów pesymistycznego i optymistycznego
- wymienia barwy podstawowe
- rozróżnia temperaturę barw: barwy ciepłe i zimne
- wykonuje ćwiczenia plastyczne z natury, stosując wskazane barwy
- tworzy barwy pochodne, mieszając ze sobą barwy podstawowe
- wskazuje barwy czyste, ciepłe, zimne w najbliższym otoczeniu
- wskazuje barwy kontrastowe na kole barw
- wykonuje ćwiczenia plastyczne, świadomie stosując określone w ćwiczeniu barwy
- wymienia barwy neutralne
- opisuje sposób powstawania barw złamanych
- klasyfikuje barwy na obrazach jako pastelowe, stonowane, delikatne lub intensywne, nasycone, świetliste
- tworzy prace plastyczne w różnorodnych technikach, wykorzystując wiedzę o barwach
- opisuje wpływ barw na nastrój i samopoczucie człowieka
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich środki w swojej działalno
- starannie wykonuje ćwiczenia plastyczne, stosując wiedzę o barwach
- wykorzystuje komputerowe programy graficzne do wykonania własnych prac plastycznych
- tworzy kompozycję ubrań w wąskiej gamie barwnej, wykonuje jej fotografię
- aktywnie uczestniczy w omawianiu ćwiczenia
- twórczo stosuje różne zestawienia barwne we własnych działaniach plastycznych, wykorzystując wiedzę o barwach
- wskazuje i omawia poznane zestawienia barw w reprodukcjach dzieł sztuki i we własnych pracach plastycznych
- wyjaśnia i wskazuje na reprodukcjach symboliczne znaczenie barw w malarstwie religijnym
14. Dowiadujemy się, czym jest walor
15. Wykonujemy ilustrację do wiersza Jana Brzechwy "ZOO
16. Barwy i odcienie smaków - słodki, słony, kwaśny, ostry
17. Odkrywamy barwy morza - wykonanie pejzażu morskiego w wąskiej gamie barw zimnych, techniką "mokre na mokrym"
- rozpoznaje i wyjaśnia pojęcie waloru w rysunku
- wykonuje ćwiczenia plastyczne, stosując wskazany rodzaj plamy walorowej
- wskazuje zależność waloru od jasności barw
- wykonuje ćwiczenia plastyczne za pomocą różnych technik, stosując określone w ćwiczeniu rodzaje walorów
- opisuje zależność waloru od natężenia światła
- wykorzystuje wiedzę o walorze, tworząc własne prace plastyczne w różnorodnych technikach
- wyjaśnia pojęcie waloru, plamy walorowej w obrębie danej barwy
- starannie wykonuje ćwiczenia plastyczne za pomocą różnorodnych technik i narzędzi, wykorzystując wiedzę o walorze
- twórczo stosuje walor we własnych działaniach plastycznych
- wyjaśnia różnicę między walorem w rysunku i w malarstwie
- omawia wybrane reprodukcje dzieł sztuki, biorąc pod uwagę zastosowany walor
18. Jak powstaje światłocień?
19. Obserwujemy światło i cień - wykonanie rysunku przedstawiającego kubek
20. Obraz ze światłem w tle - wykonanie witraża z papieru
21. "Zabawa duchów"-
ćwiczenie wykonane za pomocą narzędzi komputerowego programu graficznego
- dostrzega i opisuje światłocień na rysunkach
- wykonuje ćwiczenia plastyczne, podejmując próby zastosowania światłocienia
- wyjaśnia pojęcie światłocienia
- wymienia witraż jako dzieło, w którym światło współtworzy obraz
- wykonuje ćwiczenia plastyczne za pomocą wskazanych technik
- opisuje rolę światła w malarstwie
- wykorzystuje wiedzę o światłocieniu, tworząc własne prace plastyczne z natury w różnorodnych technikach
- starannie wykonuje ćwiczenia plastyczne, wykorzystując wiedzę o światłocieniu i stosując różnorodne techniki i narzędzia, w tym komputerowe programy graficzne
- wyjaśnia rolę światła w fotografii
- wykonuje fotografię portretową, stosując wskazany sposób oświetlenia i aktywnie uczestniczy w jej omówieniu
- twórczo stosuje światłocień we własnych działaniach plastycznych
- omawia rolę światłocienia zastosowanego we własnej pracy plastycznej i na reprodukcjach dzieł sztuki
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich środki w swojej działalno
- wyjaśnia, w jaki sposób można uzyskać efekt światłocienia za pomocą narzędzi komputerowych programów graficznych
22. Szorstkie, gładkie, śliskie, chropowate - rozpoznajemy faktury
23. Wykonujemy frotaż przedstawiający kosmitę
24. Zabawy z fakturą - kompozycja w kole
- odnajduje na podstawie obserwacji faktury występujące w naturze
- uzyskuje w pracy plastycznej fakturę, np. poprzez wykonanie frotażu
- wyjaśnia pojęcie faktury
- charakteryzuje faktury występujące w najbliższym otoczeniu i w naturze
- rozpoznaje rodzaje faktur: gładka, lśniąca, szorstka, chropowata za pomocą dotyku i wzroku
- określa fakturę dzieł sztuki
- wykonuje pracę plastyczną na zadany temat, uzyskując określoną fakturę
- omawia sposoby przedstawiania faktury w rysunku i malarstwie, posługując się reprodukcjami dzieł zamieszczonymi w podręczniku
- wyjaśnia rolę faktury w rysunku i malarstwie
- wykonuje pracę plastyczną na zadany temat, wykorzystując poznane sposoby uzyskiwania faktur na płaszczyźnie
- omawia rolę faktury w rzeźbie i architekturze na podstawie reprodukcji zamieszczonych w podręczniku
- wykorzystuje wiedzę na temat faktury, tworząc własne prace plastyczne w różnorodnych technikach
- wykonuje zdjęcia przedmiotów o różnej fakturze, uwzględniając rolę światła
- twórczo stosuje sposoby uzyskiwania faktury we własnych działaniach plastycznych
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich środki w swojej działalności: stosuje we własnych pracach teksturę jako odpowiednik faktury w narzędziach programów graficznych
- omawia wybrane reprodukcje dzieł sztuki, biorąc pod uwagę pokazaną w nich fakturę
25. Dowiadujemy się, czym jest bryła
26. Tworzymy niezwykłą bryłę
27. Robimy zdjęcia krzesła o dwóch, trzech i czterech nogach
- wyjaśnia pojęcie bryły jako formy posiadającej trzy wymiary: wysokość, szerokość i głębokość
- próbuje konstruować formę przestrzenną zgodnie ze wskazaniami nauczyciela
- współpracuje w grupie
- wymienia bryłę jako główny środek wyrazu artystycznego w rzeźbie i architekturze
- konstruuje formę przestrzenną, starając się urozmaicać jej formę
- współpracuje w grupie, ustawiając bryłę krzesła
- wykonuje zdjęcia przedstawiające różne przedmioty
- konstruuje formę przestrzenną, wykorzystując wiedzę o bryłach
- wyjaśnia, na czym polega rola brył jako elementów kształtowania przestrzeni
- starannie konstruuje formę przestrzenną, wykorzystując wiedzę na temat bryły
- twórczo stosuje różne bryły we własnych działaniach plastycznych
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich wytwory w swojej działalności: wykonuje zdjęcia przedstawiające różne przedmioty
- omawia wybrane reprodukcje dzieł sztuki, biorąc pod uwagę ich trójwymiarowość
28-29. Jak pokazać przestrzeń na płaszczyźnie?
30.
Rysujemy pejzaż z perspektywą linearną
31. Zabawy z perspektywą - wykonanie pracy przedstawiającej postaci ułożone zgodnie z zasadami perspektywy linearnej i kulisowości - "Tłum"
- wyjaśnia pojęcie perspektywa
-
wykonuje pracę plastyczną, próbując stosować wskazany sposób przedstawiania przestrzeni na płaszczyźnie
- wskazuje na reprodukcjach sposoby przedstawiania przestrzeni: rzędowość, pasowość, kulisowość, perspektywę linearną i powietrzną
- wykonuje ćwiczenia plastyczne na zadany temat, podejmując próby zastosowania podanych sposobów przedstawiania przestrzeni na płaszczyźnie
- wymienia główne elementy sposobów przedstawiania przestrzeni: rzędowości, pasowości, kulisowości, perspektywy linearnej i powietrznej
- tworzy ćwiczenia plastyczne na płaszczyźnie, wykorzystując wiedzę o sposobach przedstawiania przestrzeni na płaszczyźnie
- odnajduje w dziełach sztuki i charakteryzuje różne sposoby przedstawiania przestrzeni: rzędowość, pasowość, kulisowość, perspektywę linearną i powietrzną
- starannie tworzy różnorodne ćwiczenia plastyczne na płaszczyźnie, wykorzystując wiedzę o sposobach przedstawiania przestrzeni na płaszczyźnie
- w twórczy sposób stosuje poszczególne rodzaje sposobów przedstawiania przestrzeni na płaszczyźnie we własnych działaniach plastycznych
- omawia wybrane reprodukcje dzieł sztuki, biorąc pod uwagę różne sposoby przedstawiania przestrzeni na płaszczyźnie
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich wytwory w swojej działalności: wykonuje fotografię wnętrza ukazującą je z różnej perspektywy i aktywnie uczestniczy w jej omówieniu
32-33. Zajęcia w plenerze - wykonanie rysunków roślin, gałązek, liści, drzewa lub innego obiektu przyrodniczego - wykonuje szkic rysunkowy wybranej rośliny lub obiektu na płaszczyźnie - wykonuje szkic rysunkowy na płaszczyźnie, próbując dostosować rodzaje linii do wyglądu obserwowanego obiektu - wykonuje szkic lub rysunek, wykorzystując wiedzę o linii, walorze, fakturze światłocieniu - starannie wykonuje rysunek, stosując różne narzędzia rysunkowe i wykorzystując wiedzę o linii, walorze, fakturze światłocieniu - wykonuje rysunek, twórczo stosując różne narzędzia rysunkowe i wykorzystując wiedzę o linii, walorze, fakturze światłocieniu
- omawia własny rysunek, wskazując użyte elementy języka sztuki
34. Warsztaty artystyczne

(lub do wyboru: zwiedzanie muzeum, domu kultury, galerii, pracowni artysty)

- wykonuje zadania wskazane przez osobę prowadzącą zajęcia - jest przekonany o konieczności uczestnictwa w życiu kulturalnym
- wykonuje zadania plastyczne na podany temat, podejmując próby zastosowania wskazanych środków
- wykazuje poczucie związku z tradycją narodową
- wykorzystuje wskazane środki podczas realizacji zadań, adekwatnie do zadanego tematu
- posiada świadomość kulturową
- starannie wykonuje zadanie lub pracę plastyczną na zadany temat, wykorzystując wskazane środki
- prezentuje postawę szacunku i tolerancji wobec różnorodności kulturowej
- twórczo wykonuje zadanie lub pracę plastyczną na zadany temat, wykorzystując wskazane środki
- omawia wykonane zadania
36. Wystawa prac uczniowskich - pracuje w zespole, przygotowując wystawę - odnajduje w pracach plastycznych własnych i innych uczniów poznane elementy języka sztuki - prezentuje przekonanie o konieczności uczestnictwa w życiu kulturalnym
- przygotowuje, pracując w zespole, wystawę prac plastycznych
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich środki w swojej działalności: ogląda aranżacje różnych wystaw w internecie
- starannie przygotowuje wystawę prac plastycznych, pracując w zespole
- organizuje pracę zespołową
- omawia rolę poszczególnych elementów języka sztuki zastosowanych w uczniowskich pracach plastycznych

 

KLASA V

Temat

Ocena dopuszczająca

Ocena dostateczna

Ocena dobra

Ocena bardzo dobra

Ocena celująca

Uczeń:
1. Zajęcia wprowadzające
2./38 Kontrast - co to jest?
3./ 39 Urodzinowy stół w barwach kontrastowych
4./ 40 Projektujemy znaki rozpoznawcze naszej klasy - godło , herb


- wskazuje w otoczeniu rodzaje kontrastów: kontrast barw, światła i cienia, kształtu, faktury, wielkości
- wykonuje ćwiczenia plastyczne na zadany temat, podejmując próby zastosowania kontrastu barw i wielkości
-- wyjaśnia pojęcie kontrastu
- wykonuje ćwiczenia plastyczne na zadany temat, podejmując próby zastosowania wskazanych kontrastów
- wskazuje w reprodukcjach dzieł sztuki rodzaje kontrastów: kontrast barw, światła i cienia, kształtu, faktury wielkości
- wykorzystuje wiedzę o kontraście barw, tworząc własne prace plastyczne
- wskazuje w reprodukcjach dzieł sztuki i omawia rodzaje kontrastów: kontrast barw, światła i cienia, kształtu, faktury, wielkości
- starannie wykonuje pracę plastyczną na zadany temat, wykorzystując wiedzę na temat kontrastów barw, wielkości, kształtu, faktury, światła i cienia
- twórczo stosuje różne kontrasty we własnych działaniach plastycznych
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich wytwory w swojej działalności: wykorzystuje narzędzia komputerowych programów graficznych
- wykonuje fotografie przedmiotów kontrastujących ze sobą i je omawia
- opisuje wybrane reprodukcje dzieł sztuki, biorąc pod uwagę różne rodzaje kontrastów
5/41 Kompozycja -wprowadzenie.Definicja, rodzaje kompozycji.(statyczna,
dynamiczna, rytmiczna, symetryczna, otwarta, zamknięta)
6/42 "Wirus" - tworzymy kompozycję z elementów wyciętych z kolorowych gazet
7/43 Kompozycja symetryczna i rytmiczna z motywem inspirowanym owadem/ lub rośliną
8/44 Żywioły- kompozycja dynamiczna
-wykonuje pracę plastyczną, stosując wskazaną kompozycję
- wyjaśnia, czym jest kompozycja
- wykonuje ćwiczenia plastyczne na zadany temat, podejmując próby zastosowania podanych kompozycji
- rozpoznaje w otoczeniu i w dziełach sztuki kompozycje statyczną i dynamiczną, rytmiczną i symetryczną
- wskazuje na obrazach kompozycje otwartą i zamkniętą
- wykorzystuje wiedzę o poszczególnych rodzajach kompozycji, tworząc własne prace plastyczne
- wskazuje w reprodukcjach dzieł sztuki i porównuje rodzaje kompozycji: statyczną i dynamiczną, rytmiczną i symetryczną, otwartą i zamkniętą
- starannie wykonuje pracę plastyczną na zadany temat, wykorzystując wiedzę na temat poszczególnych rodzajów kompozycji
- w twórczy sposób stosuje poszczególne rodzaje kompozycji we własnych działaniach plastycznych
- omawia wybrane reprodukcje dzieł sztuki, biorąc pod uwagę różne rodzaje kompozycji
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich wytwory w swojej działalności: wykonuje fotografie różnych rodzajów kompozycji i aktywnie uczestniczy w ich omówieniu
9/45 Muzeum sztuk wizualnych- obszary wiedzy, dziedziny sztuki i dyscypliny artystyczne - Nazywamy dyscypliny sztuki / wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wyobraźnią "Wieża Eiffla, która zamieniła się w..."/
10/46 Architektura-funkcje archiyrkyury, materiały stosowane w budownictwie.
11/47 Architektura na tle epok -mapa poszukiwacza niezwykłych budowli
12/48 Z warsztatu architekta- wykonanie makiety/ fasady
13/49 Opis dzieła sztuki architektonicznej
- wyjaśnia pojęcie sztuk wizualnych
- wykonuje ćwiczenia i zadania wskazane przez nauczyciela
- wylicza zabytki architektury w swoim regionie
- wymienia materiały budowlane: kamień, cegła, metal, beton, szkło
- próbuje wykonać wskazane ćwiczenia z zakresu projektowania architektury
- definiuje pojęcie dyscyplin sztuki
- wykonuje mapę myśli Dyscypliny sztuki
- wyjaśnia pojęcie architektury jako dyscypliny sztuki uwzględniającej projektowanie, a następnie wznoszenie budowli
- wykonuje ćwiczenia z zakresu architektury
- tworzy prosty opis wskazanej budowli
- wskazuje dyscypliny sztuki zaliczone do sztuk wizualnych XX wieku
- wykonuje mapę myśli Dyscypliny sztuki, ilustrując ją zdjęciami poszczególnych dyscyplin sztuki
- klasyfikuje typy architektury ze względu na funkcje: mieszkalna, sakralna, użyteczności publicznej
- omawia warsztat architekta
- wymienia sposoby wykonania projektu: rysunek, makieta, projekt komputerowy
- wykonuje projekty, stosując techniki z zakresu warsztatu architekta adekwatnie do tematu
- opisuje dzieło architektury, stosując elementy języka sztuki
-- wyszukuje informacje na temat wybranej dyscypliny sztuki, systematyzuje je i przedstawia we wskazanej formie
- opisuje zasady tworzenia dzieł architektury: funkcjonalność, planowanie przestrzeni
- rozpoznaje dziedziny architektury: architektura wnętrz, krajobrazu, urbanistyka
- analizuje dzieło architektury, stosując język sztuki
- starannie wykonuje różnorodne projekty, stosując techniki z zakresu warsztatu architekta
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich wytwory w swojej działalności: wyszukuje informacje na temat wybranej dyscypliny sztuki, systematyzuje je i przedstawia w formie prezentacji multimedialnej
- analizuje na podstawie materiału ilustracyjnego rozwój architektury na tle epok
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich wytwory w swojej działalności: wyszukuje informacje na temat architektury, twórczo stosuje fotografię i komputerowe programy graficzne do tworzenia projektów

14/50 Rzeźba jako dziedzina
sztuki
15/51 Z warsztatu rzeźbiarza- wykonanie Płaskorzeźby smoka z plasteliny
16/ 52 Popiersie- wykonanie rzeźby anioła z plasteliny, masy solnej lub gliny metodą odejmowania.
17/53 Rzeźba na tle epok
- Opis dzieła rzeźbiarskiego
-- wymienia materiały
i narzędzia rzeźbiarskie: glina, kamień, drewno, metal, dłuto
- wyraża własne opinie na temat oglądanych rzeźb
- próbuje wykonać wskazane ćwiczenia z zakresu rzeźby
-- definiuje pojęcie rzeźby jako dzieła sztuki oglądanego w trzech wymiarach, pojęcia płaskorzeźby jako dzieła rzeźbiarskiego na płaszczyźnie
- tworzy prosty opis wskazanej rzeźby
- wykonuje ćwiczenia z zakresu rzeźby
-- rozróżnia rodzaje rzeźb: posąg, pomnik, forma przestrzenna
- tworzy prace rzeźbiarskie, stosując różnorodne materiały adekwatnie do tematu
- opisuje rzeźbę, stosując elementy języka sztuki
- analizuje rzeźbę, stosując język sztuki
- starannie wykonuje ćwiczenia rzeźbiarskie, stosując techniki z zakresu warsztatu rzeźbiarza
-- analizuje na podstawie materiału ilustracyjnego rozwój rzeźby na tle epok
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich wytwory
- wyszukuje informacje na temat rzeźby
- w twórczy sposób stosuje poszczególne techniki i narzędzia rzeźbiarskie we własnych pracach plastycznych
19/ 55 Tematy w malarstwie- martwa natura, malowanie akwarelą w wąskiej gamie barw z akcentem kolorystycznym
20/56 Z warsztatu artysty malarza- wykonanie kolażu przedstawiającego jesienny park
21/57 Obraz w szerokiej gamie barw -kwiat i motyl, malowanie farbami plakatowymi.
22/58 malarstwo na tle epok -muzeum malarstwa
23/59 Opis dzieła malarskiego
wirtualne)
- rozróżnia malarstwo przedstawiające i nieprzedstawiające
- wyraża własne opinie na temat oglądanych obrazów
- próbuje wykonać wskazane ćwiczenia z zakresu malarstwa
- definiuje pojęcie malarstwa jako dziedziny sztuki, gdzie istotą przekazu jest głównie plama barwna
- wymienia narzędzia malarza: sztalugę, paletę, pędzle, farby, papier, płótno, deskę
- wyjaśnia, na czym polega technika kolażu i mozaiki
- wykonuje kolaż
- tworzy prosty opis wskazanego obrazu
- rozróżnia i stosuje techniki malarskie: akwarelę, temperę, plakatówkę, malarstwo olejne, pastel, mozaikę
- rozpoznaje na obrazach najbardziej popularne tematy: portret, pejzaż, martwą naturę, scenę rodzajową, religijną, historyczną,
- tworzy prace malarskie, stosując różnorodne materiały adekwatnie do tematu
- opisuje obraz, stosując elementy języka sztuki
-- analizuje dzieła malarskie, stosując język sztuki
- starannie wykonuje ćwiczenia malarskie, stosując różnorodne techniki i narzędzia z zakresu warsztatu malarza
- swobodnie opisuje obraz, wskazując elementy języka sztuki
- wykorzystuje fotografię do utrwalenia stworzonych "żywych obrazów"
- analizuje na podstawie materiału ilustracyjnego rozwój malarstwa na tle epok
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich środki w swojej działalności: realizuje różnorodne ćwiczenia plastyczne, wykorzystując techniki malarskie, w tym komputerowe programy graficzne
- twórczo inspiruje się dziełami sztuki, tworząc "żywe obrazy"
24/60 Rysunek- techniki rysunkowe , opis rysunku.
25/61 Z warsztatu rysownika - wykonanie rysunku budowli z okolic szkoły lub wybranej spośród reprodukcji w podręczniku
26/62 Portret wzajemny - rysunek lawowany tuszem
27/63 Rysunek na tle epok - wykonanie rysunku przedstawiającego inicjał
- definiuje rysunek jako dziedzinę sztuki, w której linia jest głównym środkiem wyrazu artystycznego
- wykonuje wskazane ćwiczenia rysunkowe
- wyraża własne opinie na temat oglądanych rysunków
- rozpoznaje na reprodukcjach szkic rysunkowy
- tworzy szkice rysunkowe
- tworzy prace rysunkowe, stosując różne techniki
- tworzy prosty opis wskazanego obrazu
-- charakteryzuje i tworzy komiks
- stosuje różnorodne techniki i narzędzia rysunkowe we własnych ćwiczeniach rysunkowych, adekwatnie do tematu
- opisuje rysunek, stosując elementy języka sztuki
- wyjaśnia istotę rysunku satyrycznego i karykatury
- analizuje rysunek, stosując język sztuki
- starannie wykonuje ćwiczenia rysunkowe, stosując różnorodne techniki i narzędzia
-- analizuje na podstawie materiału ilustracyjnego rozwój rysunku na tle epok
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich środki w swojej działalności: wykorzystuje narzędzia rysunkowe komputerowych programów graficznych we własnych pracach plastycznych
28/65 Grafika artystyczna i użytkowa. Techniki graficzne ,opis grafiki
29/ 66 Z warsztatu artysty - monogram w technice druku wypukłego/lub motyl/
30/67 Papieroryt - opracowanie grafiki w technice druku wklęsłego
31/68 Grafika użytkowa- ozdobne
logo( znak graficzny, logo)
- definiuje grafikę artystyczną jako dyscyplinę sztuki
- wyjaśnia praktyczny charakter grafiki użytkowej
- wykonuje wskazane ćwiczenia z zakresu grafiki artystycznej i użytkowej
-- wyjaśnia proces tworzenia grafiki: projekt, wykonanie matrycy, drukowanie
- wykonuje ćwiczenia z zakresu grafiki artystycznej i użytkowej, stosując wskazane techniki
- wyraża własne zdanie na temat oglądanych grafik
- tworzy prosty opis wskazanej grafiki
- definiuje znak plastyczny, logo i logotyp jako obraz pojęcia, informację
- opisuje grafikę, stosując elementy języka sztuki
- opisuje plakat jako kompozycję obrazu i słowa
- omawia różne funkcje billboardów
- stosuje różnorodne techniki i narzędzia we własnych pracach z zakresu grafiki artystycznej i użytkowej adekwatnie do tematu
- rozróżnia techniki graficzne: druk wklęsły (miedzioryt), wypukły (linoryt, drzeworyt), płaski (litografia), serigrafia; grafikę użytkową
- analizuje grafikę, stosując język sztuki
- starannie wykonuje ćwiczenia z zakresu grafiki, stosując różnorodne techniki i narzędzia
- omawia różne techniki graficzne
- bezbłędnie opisuje grafiki, wskazując elementy języka sztuki
- analizuje na podstawie materiału ilustracyjnego rozwój grafiki na tle epok
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich wytwory w swojej działalności: wykorzystuje komputer z oprogramowaniem graficznym jako narzędzie tworzenia druków użytkowych: plakatów, billboardów, projektów opakowań, reklam, książek, ilustracji, czasopism, wizytówek, zaproszeń
32/69 Zajęcia malarskie w plenerze
33/70Utrwalenie wiadomości zdobytych przez uczniów w klasie 5.
Sprawdzian lub quiz (do wyboru)
34/71 Aranżacja wystawy prac plastycznych jako podsumowanie pracy w klasie 5.
- wykonuje pracę malarską
- wykonuje zadania na poziomie koniecznym
- pracuje w zespole, przygotowując wystawę
- wykonuje pracę malarską, próbując dostosować wybrane elementy języka sztuki do wyglądu obserwowanego obiektu
- samodzielnie wykonuje zadania na poziomie podstawowym- potrafi odnaleźć w pracach plastycznych własnych i innych uczniów poznane elementy języka sztuki

- wykonuje pracę malarską na płaszczyźnie, świadomie stosując poznane elementy języka sztuki: kompozycję, plamy barwne, fakturę, walor itp. w celu przedstawienia określonego fragmentu natury
- starannie i dokładnie wykonuje zadania
- prezentuje przekonanie o konieczności uczestnictwa w życiu kulturalnym
- potrafi, pracując w zespole, przygotować wystawę prac plastycznych
- starannie wykonuje pracę malarską, stosując różne narzędzia i techniki oraz wykorzystując wiedzę o sztuce
- poprawnie wykonuje zadania z dbałością o estetykę
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich środki w swojej działalności: ogląda aranżacje różnych wystaw w Internecie
- starannie przygotowuje wystawę prac plastycznych, pracując w zespole
- wykonuje pracę malarską, twórczo stosując różne narzędzia i techniki malarskie oraz wykorzystując wiedzę o sztuce we własnej pracy
- omawia własną pracę malarską, wskazując użyte elementy języka sztuki
- bezbłędnie wykonuje zadania
- wykonuje zadania dodatkowe
- organizuje pracę zespołową
- omawia rolę poszczególnych elementów języka sztuki zastosowanych w uczniowskich pracach plastycznych

KLASA VI

Temat

Ocena dopuszczająca

Ocena dostateczna

Ocena dobra

Ocena bardzo dobra

Ocena celująca

Uczeń:
1. Zajęcia organizacyjno - porządkowe
2./75 Wzornictwo przemysłowe
3./ 76 Projekt lampy( wazonu) z odpadów ekologicznych
4./ 77 moja super koszula -projekt
- wyjaśnia pojęcie funkcjonalność
- wykonuje projekty przedmiotów użytkowych, pracując indywidualnie i w zespole

- rozróżnia na ilustracjach wytwory wzornictwa przemysłowego od wyrobów rzemiosła artystycznego
- wskazuje komputer jako narzędzie do projektowania przedmiotów
- wykonuje projekty przedmiotów użytkowych, pracując w grupie
- opisuje praktyczne i estetyczne funkcje sztuki użytkowej
- interpretuje modę jako popularny element kultury
- starannie realizuje projekty przedmiotów użytkowych, stosując narzędzia, materiały i techniki adekwatnie do tematu
- wyjaśnia w pojęcie design
- tłumaczy, na czym polega nurt ekologiczny w designie
- starannie wykonuje ćwiczenia z zakresu projektowania przedmiotów, stosując różnorodne techniki i narzędzia
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich środki w swojej działalności
- wyszukuje informacje na temat designu oraz przykłady designu w Internecie
- twórczo wykonuje projekty przedmiotów, stosując różnorodne techniki i materiały, w tym ekologiczne, i programy komputerowe
5/78Fotografia
6-7/79- 80 Funkcja użytkowa fotografii- wykonanie kolażu fotograficznego "Zwierzaki cudaki"
8/81 Opis fotografii
- wykonuje fotografię na zadany temat
- tworzy kolaż fotograficzny

- wykonuje fotografie
- wykonuje reportaż fotograficzny, pracując w zespole
- wyraża własne zdanie na temat oglądanych fotografii
- tworzy prosty opis wskazanej fotografii
- wyjaśnia funkcje różnych rodzajów fotografii: artystyczną, reportaż, naukową, reklamową
- opisuje fotografię, stosując elementy języka sztuki
- wykonuje fotografie
-wyjaśnia podstawowe różnice między różnymi rodzajami aparatów fotograficznych
- wskazuje elementy świadczące o tym, że fotografia artystyczna jest dziedziną sztuki
- analizuje fotografię, stosując język sztuki
-- twórczo wykorzystuje graficzne programy komputerowe do opracowywania fotografii
- wykonuje fotografie, stosując w sposób oryginalny, twórczy elementy języka sztuki
- omawia wykonane przez siebie fotografie
9/82 Sztuka i komputer
10-11/83-84 Projekt kartki z kalendarza / lub kartki okolicznościowej/
- wymienia korzyści i zagrożenia płynące z korzystania z Internetu
- wykonuje ćwiczenie na zadany temat

- wyjaśnia, jak można wykorzystać komputer jako narzędzie do tworzenia sztuki
- wykonuje projekt okładki, stosując wskazane narzędzia, materiały i techniki
- poznaje programy do tworzenia prezentacji multimedialnych i animacji

- rozpoznaje dzieło artystycznej grafiki komputerowej
- korzysta z programu do tworzenia prezentacji multimedialnych
- wykonuje projekt okładki, stosując narzędzia, materiały i techniki adekwatnie do tematu
- wymienia funkcje graficznych programów komputerowych
- opisuje rolę, funkcję i wygląd stron internetowych
- starannie wykonuje projekt okładki, stosując narzędzia, materiały i techniki adekwatnie do tematu
-wykonuje komiks za pomocą programu Comic Life
- twórczo wykonuje zadania, korzystając z graficznych programów komputerowych
12/85 Media w sztuce
13/86 Dzień prezentacji multimedialnych
"Moja szkoła"
-- wymienia narzędzia do tworzenia sztuki multimedialnej
- wykonuje jedno z ćwiczeń składających się na projekt Moja szkoła, pracując w zespole
- wyjaśnia pojęcie sztuki nowych mediów
- stosuje w zadaniu wskazane techniki, narzędzia i materiały
- wyjaśnia pojęcie sztuki multimedialnej
- wymienia przykłady sztuki multimedialnej
- wykonuje elementy ćwiczeń składających się na zespołowy projekt Moja szkoła adekwatnie do tematu
- wyjaśnia pojęcie performance
- starannie wykonuje ćwiczenia składające się na zespołowy projekt Moja szkoła, stosując różne techniki, narzędzia, materiały
- twórczo realizuje zadania projektu zespołowego Moja szkoła, stosując narzędzia do tworzenia sztuki multimedialnej
14/87 Film
15-16/88-89 Poznajemy gatunki filmowe- wykonanie plakatu filmowego

- wykonuje plakat do wybranego filmu




- wyjaśnia pojęcie filmu
- rozróżnia podstawowe gatunki filmu
- wykonuje plakat do filmu, łącząc obraz z tekstem
- opisuje funkcje kamery i projektora
- opisuje czynności, które w pracy nad filmem wykonują: scenograf, scenarzysta, operator, reżyser, kostiumolog, charakteryzator, kompozytor muzyki
- wykonuje plakat do filmu ze świadomością roli obrazu i tekstu, stosując wskazane techniki i narzędzia adekwatnie do tematu
- wyszukuje i systematyzuje informacje na temat filmu i prezentuje je w formie plakatu, portfolio lub prezentacji multimedialnej
- starannie i ze świadomością roli obrazu i tekstu wykonuje plakat do wybranego filmu, stosując narzędzia, materiały i techniki adekwatnie do tematu
- wykonuje ( z pomocą lub samodzielnie )animację filmową, stosując komputerowy program do tworzenia animacji
- twórczo i ze świadomością roli obrazu i tekstu wykonuje plakat do wybranego filmu, stosując odpowiednie narzędzia, materiały i techniki
17/90Sztuka ludowa
18- 19/91-92 Zakładka do książki - praca inspirowana sztuką ludową
20--21/93-94
Malarstwo ludowe- praca na powierzchni plastikowej lub szklanej
- podaje przykłady dyscyplin sztuki, w których można odnaleźć elementy sztuki ludowej
- wykonuje zadania i prace na zadany temat, inspirowane sztuką ludową



- odczytuje na mapie tradycyjne regiony Polski
- stosuje w zadaniach i we własnych pracach plastycznych wskazane techniki, narzędzia i materiały

- rozpoznaje zabytki budownictwa ludowego
- wymienia miejsca gromadzenia zbiorów sztuki ludowej
- omawia dzieło sztuki ludowej, podając daną dziedzinę sztuki i materiał, z którego zostało zrobione
- wykonuje różnorodne zadania i prace plastyczne inspirowane polską sztuką ludową
- rozróżnia dzieła sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego
- opisuje dzieła sztuki ludowej, wskazując zastosowane elementy języka sztuki i materiał, z którego zostało zrobione
- starannie realizuje różne działania, stosując narzędzia, materiały i techniki adekwatnie do tematu
- wyjaśnia, w jaki sposób sztuka ludowa inspiruje współczesny design
- analizuje elementy języka sztuki zastosowane w dziełach sztuki ludowej
- twórczo wykorzystuje we własnych działaniach narzędzia, materiały i techniki potrzebne do realizacji wskazanych zadań
22/95 Sztuka ulicy
23-24/96-97 Wykonujemy szablon; graffiti szablonowe
25-26/98-99
Projektujemy graffiti; graffiti chodnikowe; mural
-- rozróżnia na ilustracjach prace wykonane w technice graffiti, szablonu, wlepki - wykonuje projekt graffiti, pracując w zespole


- wyjaśnia pojęcie sztuki ulicy
- potrafi zastosować we własnych pracach plastycznych techniki szablonu, graffiti i wlepki
- charakteryzuje technikę szablonu, graffiti i wlepki
- wykonuje prace na zadany temat, stosując poznane techniki i narzędzia adekwatnie do tematu
- omawia cechy charakterystyczne muralu i graffiti
- starannie realizuje prace plastyczne, wykorzystując poznane techniki i narzędzia stosowane przez twórców sztuki ulicy
- twórczo wykorzystuje we własnych działaniach techniki i narzędzia stosowane przez twórców sztuki ulicy
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich wytwory w swojej działalności: wyszukuje w Internecie przykłady sztuki ulicy
27/100 Gdzie można oglądać sztukę?
28-29/101-102 Przygotowujemy minigalerię w pudełku( okno wystawowe)
30-31 /103-104 Kompozycja w krajobrazie
32-33 /105-106 Zabytki architektury i rzeźby w okolic
- wskazuje muzea, galerie, domy kultury jako miejsca spotkań ze sztuką
- wykonuje kompozycję w krajobrazie, pracując w zespole
- wskazuje zabytki architektoniczne lub rzeźbiarskie w okolicy albo regionie
- wykonuje krótki opis, szkic lub fotografię zabytku zgodnie z instrukcją nauczyciela

-- wymienia regionalne zabytki sztuki oraz miejsca spotkań z kulturą
- wskazuje, które instytucje kultury w mieście, regionie prowadzą działalność edukacyjną
-wykonuje zadania plastyczne zgodnie z instrukcją nauczyciela
- wykazuje poczucie związku z tradycją narodową
- wykonuje opis, szkic lub fotografię zabytku
- rozpoznaje na reprodukcjach lub w naturze sztukę przeobrażania krajobrazu i ją opisuje
- wykonuje prace plastyczne na zadany temat, stosując wskazane techniki i narzędzia adekwatnie do tematu
- ma przekonanie o konieczności uczestnictwa w życiu kulturalnym
- wykonuje zadania, stosując wskazane techniki i narzędzia adekwatnie do tematu
-- poszukuje sztuki w internecie
- wykonuje różnorodne zadania: indywidualnie - wystawę własnych prac, zespołowo - kompozycję przeobrażającą krajobraz i prezentację multimedialną na temat sztuki regionu
- ma świadomość kulturową
- starannie realizuje zadania związane z dokumentacją zabytku
- wyjaśnia, na czym polega interaktywność wystaw i muzeów
- twórczo wykorzystuje we własnych działaniach narzędzia, materiały i techniki potrzebne do realizacji wskazanych zadań
- prezentuje postawę szacunku i tolerancji wobec różnorodności kulturowej
- starannie wykonuje opis, szkice i fotografię zabytku
- prezentuje wykonaną przez siebie dokumentację zabytku na forum klasy
34-35/ 107-108 Utrwalenie wiadomości zdobytych w klasie 6 ( praktyczna lekcja powtórzeniowa - ćwiczenia, quiz lub sprawdzian do wyboru)
36- 37/109-110
Wystawa prac uczniowskich, ćwiczenia w terenie
- wykonuje zadania na poziomie koniecznym
- pracuje w zespole, przygotowując wystawę

- samodzielnie wykonuje zadania na poziomie podstawowym
- odnajduje w pracach plastycznych własnych i innych uczniów poznane elementy języka sztuki
- starannie i dokładnie wykonuje zadania
- prezentuje przekonanie o konieczności uczestnictwa w życiu kulturalnym
- przygotowuje wystawę prac plastycznych, pracując w zespole
- poprawnie wykonuje zadania z dbałością o estetykę
- korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich środki w swojej działalności: ogląda aranżacje różnych wystaw w Internecie
- starannie przygotowuje wystawę prac plastycznych, pracując w zespole
- bezbłędnie wykonuje zadania
- wykonuje zadania dodatkowe
- wyszukuje informacje na temat designu oraz przykłady designu w Internecie
- twórczo wykonuje projekty przedmiotów, stosując różnorodne techniki i materiały, w tym ekologiczne i programy komputerowe

Opracowanie: mgr Dorota Drela