strona główna

WITAMY I ZAPRASZAMY

WRZESIEŃ 2008

Byliśmy w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, marzymy o Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Dnia 25 września 2008 roku grupa 20 uczniów naszej szkoły obejrzała baśń według Oskara Kolberga pt. „O księżniczce z Zamku Gnieźnieńskiego” w teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Gra świateł, przejmująca muzyka, tajemnicza atmosfera, upiorne postaci, zmaganie się dobra ze złem wywoływały wiele emocji wśród zgromadzonych najmłodszych miłośników kultury. Organizatorzy wyjazdu (p. E. Kruszewska i H. Ludwiczak) nie zamierzają poprzestać wyłącznie na tym jednym przedsięwzięciu. Panie marzą o zorganizowaniu wyjazdu na wieczorny spektakl, balet pt. „Dziadek do orzechów” do Teatru Wielkiego w Poznaniu. Kto wie może już wkrótce uda się zrealizować i to marzenie?

Weekendowa lekcja historii w Biskupinie.
Mimo niesprzyjającej aury i weekendowej pory dnia 20 września 2008 roku wyruszyła wycieczka do Biskupina na XIV festyn archeologiczny. Tym razem hasłem przewodnim była „Japonia kraj nie tylko samurajów”. Uczniowie poznali różnorodne nieznane w naszym kraju tradycyjne zajęcia z Kraju Wschodzącego Słońca. Wśród licznych atrakcji znalazły się m.in. pokazy makijażu, sztuki zakładania kimona, układania ikebany, origamii, kaligrafii japońskiej. Dopełnieniem obrazu kultury japońskiej były pokazy wschodnich sztuk walki, które wzbudziły największe zainteresowanie szczególnie wśród chłopców. Nie zabrakło także muzyki, która wykonywana na tradycyjnych japońskich instrumentach stwarzała szczególny klimat i atmosferę. Po kolejną lekcję historii wyruszymy znów za rok - zapewniają uczniowie i ich opiekunowie (panie: E. Kruszewska, M. Janiak, M. Grandke i H. Ludwiczak).

SPRZĄTALIŚMY ŚWIAT
Po raz piętnasty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Sprzątamy Świat”, która trwała od 19 do 21 września i przebiegała pod hasłem „Sprzątamy las”. Zanim uczniowie przystąpili do porządkowania pobliskiego lasu „Dębina” uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez p. Edytę Kluczyńską i p. Ewę Zakrzewską. Podczas zajęć obejrzeli scenkę obrazującą zaśmiecanie lasu, prezentację multimedialną ukazującą dotychczasowe działania podczas sprzątania świata, uczyli się segregacji odpadów, utrwalali wiedzę o lesie, wykonali rysunki i zredagowali hasła, poprzez które apelowali o niezaśmiecanie terenów leśnych. Po zajęciach – w myśl hasła: „O czysty las niech zadba każdy z nas” wszyscy chętnie i rzetelnie sprzątali las.

WYSTAWA TROFEÓW ŁOWIECKICH
Dnia 23 września uczniowie klasy Ib i IIIa gimnazjum obejrzeli wystawę trofeów łowieckich, zorganizowaną w pałacu w Czerniejewie przez koło łowieckie „Wataha”. Wystawa została przygotowana z okazji obchodów 60-lecia istnienia koła. Historię i działalność koła łowieckiego przybliżył uczniom myśliwy pan Tomasz Kaczmarek. Po zwiedzeniu wystawy uczniowie pogratulowali myśliwym wyjątkowego jubileuszu oraz życzyli niezapomnianych wrażeń podczas polowań.

ZOSTALI GIMNAZJALISTAMI
Uczniowie klas pierwszych dnia 26 września 2008 roku zostali uroczyście przyjęci do braci gimnazjum. W scenerii starożytnej Grecji, na górze Olimp, w obecności bogów i pod okiem najważniejszego z nich Zeusa młodzież klas pierwszych została poddana dziewięciu próbom. W kolejnych konkurencjach, wykazywali się między innymi wiedzą, zręcznością, mądrością, sprawnością, muzykalnością, siłą. Bogowie docenili ich zmagania i zostali pasowani przez samego Zeusa (w jego roli wystąpiła pani dyrektor szkoły) na gimnazjalistów. Bóg bogów w czasie pasowania posłużył się symbolem swej władzy - piorunem. Klimat w czasie uroczystości odpowiadał zgromadzonym widzom, gdyż spokój na sali panował wyjątkowy.

powrót