strona główna

WITAMY I ZAPRASZAMY

LISTOPAD 2008

KONKURS ORTOGRAFICZNY W ŻERKOWIE
Dnia 28 listopada 2008r. w Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Żerkowie odbył się VIII Wielkopolski Konkurs Ortograficzny pod hasłem „Ortografia (nie) jest moją słabą stroną”. Zwycięzcy wewnątrzszkolnych eliminacji stanęli przed bardzo trudnym zadaniem. Wszyscy uczestnicy konkursu pisali dyktando „Burza”, które polegało na uzupełnianiu tekstu literami: „ó”, „u”, „rz”, „ż”, „h”, „ch”. Następnie rozwiązywali rebusy z trudnościami ortograficznymi. Serdecznie dziękujemy Patrycji Kaźmierczak i Dominikowi Cicheckiemu za godne reprezentowanie naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy pod opieką p. B. Szpojdy wyjechali z Żerkowa z nagrodami

SUKCESY SZKOLNYCH TENISISTÓW
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w VIII Mistrzostwach Rejonu Poznańskiego w Tenisie Stołowym ,,Sprawni Razem” w Gnieźnie. Pod opieką p. K. Przysiudy i P. M. Maciejewskiej najlepsi uczniowie naszej szkoły, którzy przeszli eliminacje szkolne uczestniczyli w mistrzostwach. Ośmioosobowa grupa w składzie A. Kośmider, W. Grzechnik , D. Szumigała, S. Kaźmierczak, B. Kłosowski, K. Orsztynowicz, D.Adamczak, D. Budziński, dzielnie reprezentowała naszą szkołę zajmując wysokie pozycje. Po wyrównanych meczach ostatecznie uczniowie zajęli następujące wyniki:
W kategorii dziewcząt do lat 16 Grzechnik Weronika uplasowała się na miejscu 4, Anna Kośmider na miejscu 6. W kategorii dziewcząt powyżej 16 lat Dorota Szumigała zajęła 2 miejsce. W kategorii chłopców do lat 16 Bartosz Kłosowski zajął wysoką 2 pozycję, a Krystian Orsztynowicz 5 miejsce. W ogólnym podsumowaniu punktów nasza szkoła zajęła drugie miejsce. Wszyscy bardzo cieszyliśmy się z sukcesu, dyplomów i wspaniałego pucharu. Nasz wyjazd na Mistrzostwa w Tenisie Stołowym można uznać za bardzo udany i już czekamy na przyszłoroczne zawody.

WYCIECZKA DO PIEKARNI
19 listopada uczniowie klasy IIIb i IIIc gimnazjum wraz z opiekunami panią Marzeną Szymkowiak i panią Hanną Szymkowską wybrali się do piekarni przy ulicy Kolejowej w ramach realizacji projektu preorientacji zawodowej. Młodzież miała okazję zobaczyć z bliska piekarnię i dowiedzieć się wielu ciekawych i interesujących wiadomości na temat pracy piekarza z ust kierownika pana Zenona Orwata. Uczniowie widzieli, jak pracownicy piekarni wyrabiają ciasto, jak formują bułki, jak radzą sobie z obsługą pieca i innych urządzeń. Na koniec pan kierownik poczęstował wszystkich ciasteczkami produkowanymi w tejże piekarni. Dziękując za rady i wskazówki przy wyborze zawodu oraz życzliwość pożegnaliśmy pracowników piekarni i wróciliśmy do szkoły.
Było to bardzo interesujące doświadczenia dla wszystkich uczniów.

INSCENIZACJA „O JESIENNYCH LUDZIACH”
Z okazji dnia Wszystkich Świętych uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej mieli okazję obudzić w sobie rozważania nad tym co nieuniknione, zastanowić się przez chwilę nad darowanym każdemu z nas czasem. W pełen zadumy nastrój zostali wprowadzeni przez swoich kolegów – aktorów, którzy w krótkiej formie teatralnej pt. „O jesiennych ludziach” ukazali koleje życia człowieka.

Z inscenizacją o „Jesiennych ludziach” w DPS we Wrześni .
Listopadowe , wczesne zmierzchy, drżące na wietrze płomyki świec na grobach najbliższych, nastrajają smutkiem, zadumą, melancholią. Budzą rozważania nad tym co nieuniknione, przypominają o darowanym nam czasie. Uczniom z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w krótkiej formie teatralnej pt. „O jesiennych ludziach” udało się pokazać koleje życia człowieka. Z inscenizacją młodzi aktorzy udali się na początku listopada 2008 roku do Domu Pomocy Społecznej. Główny bohater przedstawienia - skrzat, odliczający lata ludzkiego życia na ogromnym liczydle, nie tylko przypomniał pensjonariuszom ich wiosenne i letnie lata, ale ukazał piękno „jesieni życia”. Dobro i ciepło tlące się w oczach dziadków i pradziadków, zarówno na ekranie prezentacji multimedialnej, jak i w oczach zgromadzonych na sali widzów, niosło niezwykłe przesłanie, niosło nadzieję i wiarę, niosło pogodę. Wyjątkowo w tym miejscu, wśród tej publiczności brzmiały słowa wiersza Jarosława Iwaszkiewicza
„ Pogoda czasu niechaj będzie z wami, waszego czasu i czasu gwiezdnych zegarów, pogoda klepsydry, którą odwraca sędzia Joanny, przestrzeń od nas do nas, zaćmienie do zaćmienia, czasu skurczonego w sprężynie, czasu zebranego w gasnącym słońcu, pogoda , pogoda….”

POKAZ DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKI
Dnia 3 listopada 2008r. w naszej szkole odbył się pokaz doświadczeń z fizyki w wykonaniu Koła Naukowego Studentów Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej zobaczyli i doświadczyli ciekawych zjawisk fizycznych, przekonali się, że fizyka jest w życiu codziennym, poznali niektóre osiągnięcia naukowe w tej dziedzinie. Pokaz eksperymentów fizycznych zainteresował i zaciekawił uczniów tak trudnym przedmiotem, jakim jest fizyka. Spotkanie ze studentami zorganizowała p. D. Narożna.

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 8 listopada 2008r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez p. O. Sierecką-Nawrocką i p. B. Szpojdę. Uczestniczyli w niej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Na tle muzyki Poloneza Ogińskiego uczniowie recytowali wiersze wybitnych poetów. Słowa mówiące o tęsknocie za utraconą wolnością, cierpieniu narodu, miłości, bezgranicznym oddaniu ojczyźnie wzruszały i przemawiały do serc widzów.

UPALNE LATO W LISTOPADZIE
Wyjazdy do Palmiarni w Poznaniu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Być może tak chętnemu pobytowi w ciepłych, tropikalnych klimatach palmiarni sprzyja jesienna, szara, zimna, listopadowa aura. W tym roku aż czterdziestu uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i tzw. „klas życia” dnia 19 listopada poznawało pod kierunkiem pani przewodnik roślinność subtropikalną, tropikalną, klimatu umiarkowanego, sukulenty Ameryki, kserofity starego i nowego świata, sawannę, akwaria z tropikalnymi rybami, gadami i płazami. Największe wrażenie i emocje wywołały drzewa bananowca, pomarańczy, kaktusy- olbrzymy, barwne storczyki, a także wąż boa, legwan i sum. Wycieczka była bardzo udana, organizatorzy - panie: Z. Andrzejczak-Tomys i M. Hedrych rozważają możliwość ponownego wyjazdu w przyszłym roku szkolnym.

ROZPOCZĘŁA SIĘ REALIZACJA PROJEKTU „NASZA MAŁA OJCZYZNA”
W naszej szkole rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjnego „Nasza mała ojczyzna”. Różnorodne i bogate cele projektu będą realizowane w ciągu roku szkolnego 2008/2009. W październiku uczniowie trzech klas , które podjęły się pracy nad projektem wyjechali na wycieczkę, której trasa wiodła przez Kołaczkowo – Pyzdry – Śmiełów. Podsumowanie pierwszego etapu działań miało miejsce 24 listopada. Tego dnia uczniowie jeszcze raz odbyli wirtualną podróż po Kołaczkowie, Pyzdrach i Śmiełowie. Wykazali się bogatą wiedzą i dobrą orientacją na terenie swojej „małej ojczyzny” .

WYCIECZKA PO GMINIE NEKLA
Dnia 25 listopada uczniowie trzech klas po opieką swoich wychowawców (E. Kruszewskiej, H. Ludwiczak i A. Kulczyńskiej) wyjechali na wycieczkę w ramach realizowanego projektu „ Nasza mała ojczyzna” Tym razem trasa wiodła przez gminę Nekla. W zimowej scenerii młodzież poznawała cenne wartości przyrody i kultury, pozostawała pod wrażeniem miasta Nekli, uroczo położonej wśród lasów Nekielki oraz dworu w Podstolicach. Wrażeń po powrocie z wycieczki po gminie Nekla również nie zabrakło. Dwa tygodnie później uczniowie spotkali się wspólnie na sali gimnastycznej, aby zaprezentować swoje dokonania i zdobyć kolejne punkty. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja multimedialna, podczas której uczniowie mogli zobaczyć siebie na ekranie i przyporządkować dane miejsce do odpowiedniej miejscowości. Uczniowie przedstawiali sprawozdania z wycieczki, opisy dworku w Podstolicach oraz przeprowadzali wywiad z mieszkanką Nekli , panią wicedyrektor Elżbietą Kołtuniak– Kierzek. Próbowali też swoich sił w układaniu następnych wierszy oraz prezentowali plastycznie to, co zaobserwowali. Poprzez różne aktywne metody – rozwiązywanie rebusów , zagadek, krzyżówek, rozsypanek zdaniowych, pracę z mapą oraz sprawdzanie swoich umiejętności w zgaduj – zgaduli utrwalili i poszerzyli wiadomości na temat swojego regionu. „Chcę wyjechać na wieś”, czy „Najpiękniejsza jest moja ojczyzna”– melodyjne piosenki wpisały się na trwałe nie tylko w realizację projektu, ale głęboko zapadły w pamięć naszych uczniów.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka na wieczerzy szabasowj w Gminie Żydowskiej w Poznaniu .
Dzięki zaprzyjaźnionemu z Zespołem Szkół im Janusza Korczaka panu Czesławowi Pardeli z Wrześni udało się nauczycielom, Elżbiecie Kruszewskie i Hannie Ludwiczak nawiązać kontakt z gminą żydowską w Poznaniu. Przewodnicząca gminy, pani Alicja Kobus zaprosiła uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami na piątkowe popołudnie 27 listopada 2008 roku. Grupa dwanaściorga osób z gimnazjum i szkoły podstawowej miała możliwość obserwowania tego dnia modlitw i obrzędów, które w judaizmie odbywają się w tzw. szabat czyli święto rozpoczynające się o zmierzchu w piątek i trwające do zmierzchu w sobotę. Po modlitwach prowadzonych w języku hebrajskim przez pana Czesława Pardelę uczestniczyli również w tradycyjnej wieczerzy szabasowej. Zgromadzeni wokół stołu wyznawcy judaizmu opowiadali niezwykle ciekawie o czasach drugiej wojny światowej oraz współcześnie podejmowanych działaniach na rzecz rozwoju gminy. Młodzież stykając się po raz pierwszy z inną kulturą doznała przeróżnych doznań, wrażeń i emocji. Wzbogaciła się o mądrą lekcję historii , tolerancji, moralności. Nikt nie żałował wolnego, piątkowego czasu spędzonego wśród ludzi dzielących się nie tylko chałką , ale i miłością.
H. Ludwiczak

Światowy Dzień Pluszowego Misia
„ Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”
Helena Bechlerowa
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Z tej okazji w bibliotece szkolnej pojawili się niecodzienni goście, pluszowe maskotki – misie, które dumnie siedziały sobie na półkach. Tego dnia w naszej szkole odbył się „Konkurs na najmniejszą maskotkę”. Dyplom oraz nagrodę za najmniejszego misia, który jest największym przyjacielem przypadł klasie I u.u. gim. oraz Karolinie Tyksińskiej. Wyróżnienie otrzymał Mateusz Wojciński za malutkiego różowego misia. Na gazetce w bibliotece szkolnej można było przeczytać różnorodne wiersze o misiach oraz informacje o początkach zabawki misia. Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia przygotowała pani Ewa Górczyńska. Pomagały uczennice z Koła Przyjaciół Książki.
Wszystkich uczniów zapraszamy do korzystania z biblioteki i brania udziału w kolejnych konkursach.

I Turniej Warcabowy
Na przełomie października i listopada odbył się w naszej szkole I Turniej Warcabowy, którego celem była popularyzacja gry w warcaby. Wzięło w nim udział 44 uczniów. Mecze rozgrywano w dwóch kategoriach. W kategorii uczniów szkoły podstawowej I miejsce zajął m. M. Szablewski, drugie – B. Zadrożna, trzecie – M. Wojciński. W kategorii uczniów gimnazjum I miejsce zajął P. Król, drugie – P. Tomczak, trzecie – M. Cieślak. Organizatorem turnieju był pan J. Marosz.

powrót