strona główna

WITAMY I ZAPRASZAMY

 


Projekt o Wielkopolsce "Bliżej domu"

W okresie IV-XII 2018r. uczniowie klas IV-VIII realizowali projekt o Wielkopolsce z okazji 100 – lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości pod hasłem „Bliżej domu”. Celem tego projektu było zapoznanie uczniów z regionem, w którym żyją w aspekcie globalnym (położenie geograficzne; historia; legendy; zabytki; sławni Wielkopolanie; kuchnia; gwara; tradycje i obrzędy; rola regionu w gospodarce krajowej). Projekt składał się z kilku części:

I część. Charakterystyka Wielkopolski pod względem przyrodniczym, społecznym i gospodarczym.
Uczniowie klasy VII w oparciu o mapy tematyczne, zasoby Internetu, wywiady oraz uczestnictwo
w zajęciach edukacyjnych w Centrum Leśnej Przygody „Szumi Bór” zebrali i przedstawili informacje o regionie w formie plakatów i gazetki „Mały Szkolniak”.

II część. Zapoznanie z legendami ściśle związanymi z regionem wielkopolskim. Poznanie gwary poznańskiej.
Uczniowie poznali legendy o założeniu Poznania, o poznańskich koziołkach , o rogalach świętomarcińskich, o Białej Damie z Kórnika, o założeniu Gniezna. Białą Damę mogli podziwiać w czasie wycieczki do Kórnika. Swoją wiedzę wykazali w pracach plastycznych obrazując dowolną legendę. Pierwsze miejsce zdobył Mikołaj Durczak, drugie Karolina Rydlewska, trzecie Julia Jakubowska. Uczniowie klas 7 i 8 poznali „Elementarz gwary poznańskiej’ E. Piotrowskiej. Uczestniczyli również w wycieczce do Muzeum 6d „Blubry poznańskie”. Na zakończenie tej części odbył się w szkole konkurs wiedzy „Gwara poznańska” Najlepszą wiedzą wykazał się Kacper z kl.8 oraz Andrzej z kl.7 .

III część. Powstanie Wielkopolskie, przyczyny wybuchu, najważniejsze wydarzenia i postacie z Wrześni i okolic.
Ważną częścią było poszerzanie wiedzy historycznej, rozbudzenie zainteresowania nią, pogłębienia poczucia patriotyzmu, pamięci o ludziach i wydarzeniach w odniesieniu do 100-rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Podjęte działania uczniów to m. in. wyszukiwanie i gromadzenie informacji dotyczących powstania, udziału w nim mieszkańców Wrześni, przygotowanie gazetki ściennej, udział w żywej lekcji historii(wycieczka do Murowanej Gośliny na rekonstrukcję historyczną o powstaniu wielkopolskim).Przeprowadzony został również test wiedzy o powstaniu. Nagrodzeni uczniowie to: Anna Wolniak, Maria Nowak, Andrzej Suchodomski, Maciej Michalak, Bartosz Młodzikowski. Nagrody wręczyła im P.Dyrektor podczas uroczystej akademii upamiętniającej rocznicę powstania. 28 XII poczet sztandarowy w składzie: Bartosz Wegner, Weronika Małachwiej oraz Natalia Cofałka uczestniczyli w odchodach zorganizowanych przez powiat wrzesiński.