strona główna

WITAMY I ZAPRASZAMY

Biblioteka szkolna zaprasza

Wydarzenia

Nauczyciel bibliotekarz
Ewa Górczyńska

Godziny otwarcia
Poniedziałek 8:00 -15:00
Wtorek 7:30 - 15:00
Środa 8:00 - 14:00
Czwartek 8:00 - 13:00
Piątek 8:00 - 13:00

 

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – Cała Polska czyta dzieciom

Po raz siedemnasty obchodzono Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W ramach obchodów pani bibliotekarka czytała najmłodszym uczniom naszej szkoły książkę M. Różczki „Gabi. A właśnie, że jest pięknie!”. Jest to ciepła, mądra opowieść o szkolnej codzienności, przyjaźni, rodzinie. Książka, która ładuje baterie zarówno dorosłym jaki dzieciom. Polecamy każdemu . „Czytanie łączy” . Po wysłuchaniu przygód Gabrysi dzieci wykonały prace plastyczne związane z książką.

 

 

Konkurs plastyczny „ Wymarzone wakacje Kacpra”

24 maja 2018 roku gościliśmy we Wrześni Grzegorza Kasdepke. Pod koniec spotkania autor „Kacperiady” wręczył książki ze specjalną dedykacją oraz nagrody laureatom konkursu plastycznego zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną „Wymarzone wakacje Kacpra”. Należało wykonać sześcioobrazkowy komiks z bohaterem książki „ Kacperiada”.

Nagrodzeni uczniowie naszej szkoły to: Maja Szczepaniak- III miejsce, Mateusz Menes, Eryk Piechowiak, Sebastian Janowski, Marek Janowski – wyróżnienie.

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Uczniowie klasy I, II, III, IV uczestniczyli w obchodach Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Września. W poniedziałek 7 maja najmłodsi obejrzeli przedstawienie o Profesorze Książeczce. Dzieci dzięki animatorkom przeniosły się do bajkowego świata ożywionego siłą fantazji.
W piątek 11 maja klasa IV brała udział w spotkaniu autorskim z Łukaszem Wierzbickim. Pisarz opowiadał o bohaterach swoich książek np. Niedźwiedziu Wojtku oraz o człowieku, który przepłynął samotnie w kajaku ocean. Wszystkie przygody opisane przez pana Łukasza są niewiarygodne ale prawdziwe. Łukasz Wierzbicki na zakończenie spotkania przekonywał dzieci, żeby nigdy nie zapominały o swoich marzeniach.
Hasłem przewodnim XV Tygodnia Bibliotek była „ ( Do ) wolność czytania”.

Dzień Książki w Bibliotece Publicznej

Uczniowie klasy II-III w ramach obchodów Światowego Dnia Książki uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Bibliotece Publicznej we Wrześni - Filia nr 1. Dzieci słuchały ciekawostek o książkach, przypomniały zasady obchodzenia się z książką oraz jaka jest jej droga, zanim znajdzie swe miejsce na półce w bibliotece. Przeglądały również ciekawe książki zaproponowane przez panią bibliotekarkę. W drugiej części uczniowie własnoręcznie wykonali zakładki do książek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia to najważniejsze święto czytelników obchodzone na całym świecie od 23 lat. Z tej okazji w naszej szkole w poniedziałek był dniem wyjątkowym. Uczniowie z klas IV dowiedzieli się, jak powstają książki, jaką drogę przebywają i dlaczego ich czytanie jest takie ważne. Zapoznali się z kodeksem dbania o książki, rozwiązywali zagadki dotyczące książek, bajek, wykonali zakładki do swoich książek.

Zajęcia „Nasze polskie zwyczaje – zapusty”

Dnia 8 lutego 2018 r. ( tłusty czwartek ) klasa II-III uczestniczyła w zajęciach „ Nasze polskie zwyczaje – zapusty”. Dzieci wysłuchały wszystkich informacji na temat tradycji i obrzędów związanych z tłustym czwartkiem, zapustami, ostatkami przygotowanymi przez panią bibliotekarkę. Wykonały karty pracy przygotowane na tą okazję. Był wiersz o pączkach, pączkowa gra memory, układanka- od najmniejszego do największego. Na zakończenie zajęć smakowita degustacja.

Konkurs fotograficzny „ Oaza zieleni w różnych porach roku”

Uczniowie naszej szkoły: Maja, Natalia, Andrzej, Dawid i Łukasz uczestniczyli w projekcie „Oaza zieleni w różnych porach roku”. Organizatorem projektu była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu i jej 9 oddziałów regionalnych. Młodzież wykonywała zadania od maja do listopada. W lutym odbyło się podsumowanie podczas uroczystej gali w Poznaniu.W projekcie brało udział 235 uczniów z 46 szkół. Nasza grupa nie zdobyła głównej nagrody, ale praca uczniów została doceniona i prace wszystkich grup przedstawiono w formie wystawy. Wkrótce wystawa prac fotograficznych w Bibliotece Pedagogicznej we Wrześni. Jest to motywacja do podejmowania wyzwań fotograficznych w przyszłości. Za wkład pracy uczniowie otrzymali upominki i dyplomy.

Urodziny Kubusia Puchatka

W naszej szkole świętowaliśmy po raz pierwszy urodziny Kubusia Puchatka -Skończył on 92 lata . Za datę jego urodzin uważa się 18 stycznia 1926 roku, kiedy to ukazała się książeczka „Kubuś Puchatek”.
Zabawę urodzinową rozpoczęliśmy od zaprezentowania szerokiej gamy książek o Kubusiu Puchatku, prezentacji, a następnie za śladami misia, które znajdowały się w klasie i poza nią uczniowie szukali ukrytych zagadek dotyczących solenizanta i przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Zagadki były trudne, no ale dzieci nie miały żadnych problemów z ich rozwiązaniem. Brawo!!!
Po wysiłku umysłowym przyszedł czas na zabawę ruchową mówiąc rymowankę - naśladowali ruchy Kubusia Puchatka oraz czas na zabawy plastyczne
Na koniec imprezy oczywiście nie zabrakło urodzinowego tortu oraz wspólnie – dla bajkowego niedźwiadka – odśpiewanie „Sto lat”.

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom”

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia biblioteka szkolna wspólnie z samorządami uczniowskimi: Szkoły Podstawowej i Szkoły Branżowej zorganizowała świąteczną akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. 18 grudnia uczennice: Ilona, Ania, Patrycja i Natalia przeczytały uczniom klasy II-III opowiadanie „ O Świętym Mikołaju” Renaty Banaszczyk. Natomiast 20 grudnia Marysia, Ania i Weronika przedstawiły klasie IV „Opowieść wigilijną”. Po przeczytaniu opowiadań uczniowie wykonywali różne bożonarodzeniowe łamigłówki przygotowane przez starsze koleżanki.

Święto Pluszowego Misia w Bibliotece Publicznej

28 listopada klasa II- III uczestniczyła w zajęciach z okazji Święta Pluszowego Misia, które odbyły się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Września. Dzieci poznały historię pluszowej zabawki, wysłuchały przygód Miśka oraz wykonały pracę plastyczną – portret Misia. Na zakończenie każde dziecko otrzymało „ misiowe” ciasteczko.

Dzień Postaci z Bajek

Z pewnością wielu z nas i to niezależnie od wieku ma swojego ulubionego bohatera z dzieciństwa. Bajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka w wieku wczesnoszkolnym a bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się barwny i radosny. Dlatego pierwszy raz w naszej szkole 7 września odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. W tym wyjątkowym dniu uczniowie przyszli do szkoły w przepięknych bajkowych strojach, uczyniły też to panie, które prowadziły zajęcia. Głównym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek, takich gdzie dobro wygrywa. Dzieci wspaniale się bawiły, Ciotka Klotka przywitała ich serdecznie i zaprosiła gościa - Czarownicę, która nauczyła ich czarów i dzięki temu z magicznych składników wybuch wulkan. Dzieci wysłuchały i obejrzały teatrzyk japoński „Brat i siostra” czytany przez Ciotkę Klotkę, układały puzzle - nowością były puzzle Kookoo , nazywały bajkowe postacie, malowały swoich ulubionych bohaterów magicznymi pędzlami, wspaniałe chwile spędziły przy BrainBox’ie bajkowym i odgadywały zagadki. Osoby przebrane dostały prezenty – niespodzianki. Reszta uczestników słodkości.
Doskonała atmosfera, ogrom włożonej pracy, piękne stroje przygotowane przez rodziców naszych uczniów, to wszystko spowodowało niezapomniane chwile w świecie postaci z bajek.

Zajęcia w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej

31 października 2017 roku uczniowie klasy VI uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej- Filia we Wrześni w ramach projektu czytelniczego „Czytanie i świata poznawanie to dla nas przyjemne zadanie”. Po zwiedzeniu biblioteki, zapoznaniu ze zbiorami i specyfiką biblioteki młodzież poznała problemy Maurycego i jego rodziny dzięki opowiadaniom J.Frey.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017

Tegoroczny Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywał się pod hasłem „ Książka nas łączy”. Z tej okazji w naszej bibliotece odbyło się szereg akcji promujących czytelnictwo i działalność biblioteki.

 • Kiermasz Taniej Książki promujący książki dla dzieci i młodzieży, nauczycieli i rodziców.

 • Konkurs plastyczny „ Laurka dla biblioteki”. Zadanie polegało na wykonaniu laurki z życzeniami dowolną techniką plastyczną.
  I miejsce zdobył Szymon Wojtaszak
  II miejsce Jakub Kleszczyński
  III miejsce Jakub Goliwąs
  Wyróżnienie - Bartosz Krzyżański

 • Quiz dla uczniów klas gimnazjalnych i szkoły branżowej „ Historia pisma, książek i bibliotek” . Prawidłowych odpowiedzi udzieliły następujące osoby: Angelika Gibowska, Patrycja Matczak, Julia Kabzińska, Natalia Idzikowska, Tomasz Kubczak, Hubert Mróz.

 • Zajęcia biblioteczne dla najmłodszych uczniów z książkami z serii „ Pachnące opowieści’. Uczniowie podczas zajęć ćwiczyli również oko i refleks z kameleonem Leonem. Dużo emocji zapewniła wszystkim gra planszowa „ Mądra sówka” , która została wykonana specjalnie na to spotkanie.

Tydzien Pisania Listów

W dniach od 9 do 15 października 2017 roku w naszej szkole w ramach Tygodnia Pisania Listów zorganizowano akcję „ Kartka dla Wiktorii z Torunia”. Uczniowie z klasy IV i VI u.u. wykonali kartki dla chorej czteroletniej Wiktorii. Natomiast uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej brali udział w akcji „Marzycielska Poczta” w Bibliotece Publicznej – Filia nr 1. Wszystkie kartki zostały przekazane na ręce pani Małgorzaty i wkrótce dotrą do Wiktorii.

Spotkanie z książką i biblioteką

Najmłodsi uczniowie szkoły uczestniczyli w pierwszych powakacyjnych zajęciach w bibliotece szkolnej. Bibliotekarka zapoznała uczniów z wzruszającą opowieścią o dobroczynnej mocy książek „ O dzieciach, które kochają książki”. Następnie przypomniała zasady obowiązujące w bibliotece i zachęciła do szanowania książek. Wszystkie dzieci wypożyczyły nowe książeczki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Niespodzianką była zaprezentowana aplikacja Wydawnictwa Adamada, dzięki której można połączyć oglądanie książki z czytaniem i rozwijać za jednym razem wzrok i słuch.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W tym dniu nauczyciel bibliotekarz zachęcał do głośnego czytania. Uczniowie usłyszeli między innymi: „ O Kamilu, który patrzy rękami”, „ Co za szczęście! Co za pech!”. Dzieci z klasy 2 i 3 wysłuchały opowieści o zwierzętach, które przedstawiła pani Ilona Lewandowska – nasz gość z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej we Wrześni.