strona główna

WITAMY I ZAPRASZAMY

Biblioteka szkolna zaprasza

Wydarzenia

Nauczyciel bibliotekarz
Ewa Górczyńska

Godziny otwarcia
Poniedziałek 8:00 -15:00
Wtorek 7:30 - 15:00
Środa 8:00 - 14:00
Czwartek 8:00 - 13:00
Piątek 8:00 - 13:00

 

Polskie tradycje i zwyczaje- tłusty czwartek i ostatki

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych paczków nasmażyła.”
Tradycyjnym powiedzeniem staropolskim rozpoczęły się 28 lutego zajęcia w klasie Iu.u, I-II sp, VIII u.u. Uczniowie poznali polskie tradycje i zwyczaje związane z tłustym czwartkiem i ostatkami przygotowane przez panią bibliotekarkę. Wspólnie rozwiązywali „pączkowe” zadania, odgadywali jakiego rodzaju nadzienie jest w pączkach, było również memory z pączkiem w roli głównej. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez wychowawców klas.

 

Emocje potworka- zajęcia z elementami biblioterapii

Z okazji Walentynek 12 i 14 lutego odbywały się w bibliotece szkolnej zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii dla uczniów klas I-II-III sp. Historia „Kolorowego Potwora” wprowadziła dzieci w fascynujący język uczuć. Najmłodsi nauczyli się razem z Potworkiem rozpoznawać i nazywać emocje. Uczniowie „porządkowali” emocje zbierając kolorowe koperty z zadaniami do rozwiązania pozostawione na terenie szkoły przez Potworka , zbierali również kolorowe włóczki i układali w dużym słoju.

Nagrody w konkursie Biblioteki Publicznej „ Bransoletka Niepodległości”

14 grudnia 2018 roku odbyło się wręczenie nagród za udział w konkursie „ Bransoletka Niepodległości- z Fasolką Niepodległości” Weronika Sobolewska zdobyła III miejsce a Natalia Cofałka wyróżnienie. Konkurs organizowany był przez Bibliotekę Publiczną Miasta i gminy Września, skierowany do uczniów szkół gminy i powiatu wrzesińskiego. Należało wykonać bransoletkę w barwach narodowych i dołączyć do koralików „fasolkę z orzełkiem” oraz opisać historię tej fasolki.

Cała Polska czyta dzieciom

11 grudnia 2018 roku odbyła się w naszej szkole już w świątecznym klimacie akcja „ Cała Polska czyta dzieciom”. W akcję czytelniczą zaangażowały się Natalia i Patrycja – uczennice Szkoły Branżowej. Dziewczyny przeprowadziły pod kierunkiem pani bibliotekarki zajęcia w klasie III sp. Dzieci usłyszały historię K. Minasowicz „ O zimie, której nie było” oraz pełne uroku, magii i czaru opowiadanie o kotku Puszku z tomu „ Opowieści o zwierzątkach na Boże Narodzenie”. Były też zimowe zadania i łamigłówki oraz toruńskie pierniczki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dzień Misia obchodzony był 25 listopada. To wydarzenie było świętowane także przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. Była to okazja do rozmowy na temat czy misie mieszkają w lesie ? Dzięki wykonywanym zadaniom uczniowie dowiedzieli się czy miś i niedźwiedź to ta sama postać? Dzieci przypomniały sobie znane i lubiane bajkowe postacie misiów i dowiedziały się, że niedźwiedź brunatny to nie miś, lecz zwierzę występujące w naturze.. Każde dziecko, które przyszło na zajęcia do biblioteki szkolnej miało możliwość adopcji pluszaka.

Lapbook o Polsce

Z okazji 100-lecia ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI ogłoszony został konkurs plastyczny pt.: „Lapbook o Polsce”. I miejsce ex aequo zdobyły: kl. VIIIu. oraz kl. IIb PdP, wyróżnienia otrzymały klasy: Iu. SP oraz III PdP. Zwycięzcom gratulujemy!

Konkurs plastyczny „ Sowa biblioteczna”

Ostatniego dnia października rozwiązany został konkurs plastyczny „ Sowa Biblioteczna” . Konkurs zorganizowany został z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Na konkurs wpłynęło ponad 40 prac. Jury – pani dyrektor Ewa Kaczmarek i pani wicedyrektor Elżbieta Kołtuniak -Kierzek przyznało, że poziom wykonania prac był tym razem bardzo wyrównany.
Pierwsze miejsce otrzymała Aleksandra Paczkowska oraz Weronika Sobolewska
Drugie miejsce – Bartłomiej Gradusiak
Trzecie miejsce- klasa III PdP
Wyróżnienia otrzymali : Wiktor Rzepecki, Piotr Szymkowiak oraz klasa II A PdP
Wszystkim zaangażowanym w powstawanie tych pięknych prac dziękujemy. Po wystawie w bibliotece szkolnej pracę trafią do Biblioteki Pedagogicznej we Wrześni.

Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

W październiku świętowaliśmy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło brzmiało „Książka to przyszłość”.
Nasze działania:
- Przez cały miesiąc trwał kiermasz książek.
- Na wypożyczających czekały słodkie niespodzianki.
- W ostatnim tygodniu października odbyły się w bibliotece szkolnej zajęcia otwarte wokół książki „Jak tata się z nami bawił”.
- Wybieraliśmy mistrza bajek. Zostali nimi: Ola i Wiktoria z klasy III oraz Julka i Mikołaj z klasy V.
- Chętni uczniowie i nauczyciele brali udział w psychozabawie „Jaką książkę zabrałbyś na bezludną wyspę ?”
- Ogłoszony został konkurs plastyczny „Sowa biblioteczna”. Wkrótce wyniki.

Pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej

20 września 2018 roku uczniowie klasy I-II-III uczestniczyli w spotkaniu z panią bibliotekarką. Na pierwszych zajęciach czytelniczych „ List w butelce” dzieci zapoznały się z historią dziewczynki, która znalazła tajemniczy list. Podczas zajęć wykorzystana została metoda czytania wrażeniowego.
W drugiej części dzieci rozmawiały o tym jakim miejscem jest biblioteka, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. Na zakończenie wszyscy wypożyczyli książeczki, wybrali zakładki do książek i otrzymali małe breloczki „niespodzianki”. Nowa biblioteka bardzo spodobała się najmłodszym czytelnikom.