strona główna

WITAMY I ZAPRASZAMY

Biblioteka szkolna zaprasza

Wydarzenia

Nauczyciel bibliotekarz
Ewa Górczyńska

Godziny otwarcia
Poniedziałek 8:00 -15:00
Wtorek 7:30 - 15:00
Środa 8:00 - 14:00
Czwartek 8:00 - 13:00
Piątek 8:00 - 13:00

 

23 kwietnia – Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. W tym roku nie będziemy świętować w bibliotece szkolnej. Zapraszam na wirtualne spotkanie z pisarką, poetką i malarką Katarzyną Ryrych.

Kliknij w link i wysłuchaj: https://www.youtube.com/watch?v=7be0eqPKs2M

Zapraszam również na obejrzenie filmiku z serii „Kultura od kuchni – Książka”. Jak powstaje książka? Od pomysłu do czytelnika! Kliknij w link i wysłuchaj: https://www.youtube.com/watch?v=7VtNN0pTQFI

Z okazji Światowego Dnia Książki przygotowałam dla Wszystkich specjalne plakaty, które nawiązują do dwóch pięknych historii!! Jakich ? Pamiętajmy , czytać możemy również on-line.

Zajęcia czytelnicze z okazji Walentynek - „W moim sercu”

Z okazji Walentynek otworzyliśmy szeroko drzwi do naszych serc i zobaczyliśmy co się w nich kryje. Wszystko za sprawą książki „ W moim sercu”. Radość, smutek, odwaga, gniew – w każdym sercu mieszka wiele uczuć.
W drugiej części zajęć uczniowie kl. I,II,III i II u.u. zasiedli do gry planszowej „Słodka Przygoda”. Celem gry było zdobycie jak największej liczby łakoci , ale również dzielenie się cukierkami z przyjaciółmi. Gra ta należy do serii „ Zrób to sam”. Została wcześniej przygotowana przez uczniów. Na zakończenie wszyscy wykonali serce dla bliskiej osoby.

Konkurs „ Betlejemka”- Gwiazda Kolędnicza

Dnia 17 grudnia 2019 roku w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Września odbyło się wręczenie nagród za konkurs „ Betlejemka” – Gwiazda Kolędnicza. Na konkurs wpłynęło 86 kartek ( w tym 11 kartek z naszej szkoły). Konkurs skierowany był do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych kl.5-6 oraz kl. 7-8. Kacper J. i Szymon W. z klasy 8 zdobyli w tym konkursie wyróżnienie.
Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim uczniom szkoły za udział w i życzy powodzenia w następnych konkursach.

Świąteczna akcja „ Cała Polska czyta dzieciom”

W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci kl. II i III wysłuchali w bibliotece szkolnej opowiadania „ Historia prawdziwa o Mikołaju” w interpretacji uczennic Szkoły Branżowej. Dzieci z radością rozwiązywały świąteczne zadania. Na wszystkich uczestników spotkania bożonarodzeniowego czekała słodka niespodzianka.

film

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Biblioteka szkolna często gości najmłodszych czytelników. Z okazji Święta Pluszowego Misia- 25 listopada bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. I,II,III sp. Dzieci wysłuchały opowiadania „O trzech misiach i Złotowłosej. Wszyscy brali udział w czytaniu ilustrując tekst papierowymi kukiełkami. Były zabawy ruchowe, zadania matematyczne, układanie puzzli paskowych. Klasa II-III przedstawiła historię pluszowego misia, a Wiktor recytował wiersz Jana Brzechwy „Niedźwiedź”. Na zakończenie dzieci przygotowały przyjęcie dla rodziny misiów. Dzień Misia został zorganizowany przy współpracy wychowawców klas I-III.

Konkursy biblioteczne

Dnia 29 października w bibliotece szkolnej odbyło się rozwiązanie konkursów organizowanych przez bibliotekę szkolną z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Konkurs plastyczny „ Mój pomysł na zakładkę do książki”
I miejsce – klasa 3
II miejsce – Sonia Koska
III miejsce – Sebastian Janowski
Wyróżnienia: Dawid Pawlak, Wiktoria Helwich, Karolina Rydlewska, Mikołaj Durczak, Krystyna Sułkowska, Adam Dankowski
Konkurs na plakat promujący czytelnictwo – praca grupowa
I miejsce – klasa IIc/ IIIb SPdP
II miejsce – klasa VII u.u.
III miejsce – klasa II a/III a SPdP
Konkurs pisemny – „ABC wiedzy o książce” ( losowanie wśród prawidłowych odpowiedzi)
Weronika Małachwiej
Piotr Jercha
Oskar Drzewiecki

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik 2019 upłynął się w bibliotece szkolnej pod hasłem : WYOBRAŹ SOBIE…
W ramach MMBS odbyło się szereg działań mających na celu:
• promocję biblioteki i jej działań – Akcja uczniów i nauczyciela bibliotekarza z sówkami
• zaakcentowanie Święta Biblioteki Szkolnej – Dekoracja naszej Biblioteki
• rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej – Impreza czytelnicza, która odbyła się 22 października przygotowana przez uczniów klasy 8 u.u w ramach zajęć rozwijających kreatywność pt. ”Jesienią, jesienią sady się rumienią” . Zwrócenie uwagi na wiersze Jana Brzechwy, Doroty Gellner, Marii Konopnickiej.
• promowanie pracy grupowej – Konkurs na plakat dla klas 7- 8 SP oraz uczniów Szkoły Branżowej i PdP
• podnoszenie poziomu czytelnictwa – Kiermasz Taniej Książki oraz konkurs plastyczny „Mój pomysł na zakładkę”

Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków

Dnia 1 i 2 października odbył się w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Tym razem czytaliśmy z Gangiem Słodziaków, bowiem uczniowie naszej szkoły przystąpili do programu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Spotkanie odbyło się w sali 114, która tymczasowo została zamieniona w leśną polanę. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, sadzili kasztany i żołędzie, tworzyli wielkie drzewo. Po zakończeniu zadań z otrzymanych w nagrodę liter pojawił się napis las. Na leśnej polanie czytaliśmy opowiadanie pt. ”Królestwo” z najnowszej książki z serii Gangu Słodziaków – Przyjaciele mogą wiele, czyli magia leśnej polany. Pragniemy również dodać, że uczniowie naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania.

Pasowanie na czytelnika

Przyjaciółmi biblioteki szkolnej stali się uczniowie klasy II dnia 20 września i uczniowie klasy III – 24 września 2019 roku. Wszyscy zostali zapoznani z regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej i zasadami obchodzenia się z książkami. Dzieci w czasie zajęć odszukały wśród regałów list od tajemniczej książki , poznały drogę książki od pisarza do czytelnika, odbyły rozmowę na temat książek, biblioteki, księgarni i biblioteczki domowej. Nowi uczniowie złożyli ślubowanie czytelnicze oraz wypożyczyli swoje pierwsze książeczki. Spotkanie zakończyło się wręczeniem drobnych upominków w formie kolorowych zakładek do książek i maskotek, które umilą czytanie.

ROK SZKOLNY 2018-19

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom”

Dnia 4 czerwca 1019 r. odbyła się w naszej szkole akcja „ Cała Polska czyta dzieciom” z inicjatywy biblioteki szkolnej i samorządu Szkoły Branżowej. Natalia i Patrycja przedstawiły uczniom klasy 3 opowiadanie Pawła Mazura „ Cudowne wakacje”. Po wysłuchaniu opowiadania na dzieci czekała niespodzianka - obraz naszkicowany przez Alojzego Sztalugę, ale nieskończony. Zadaniem uczniów było dokończenie dzieła.

Podsumowanie projektu „Czytam, bo lubię”

Dnia 29 maja 2019 r. odbyło się w bibliotece szkolnej podsumowanie projektu „ Czytam, bo lubię” realizowanego w roku szkolnym 2018/2019 przez uczniów klasy trzeciej. Celem projektu było między innymi poznanie piękna bajek i baśni polskich i obcych, poznanie historii książki i materiałów pisarskich, rozbudzenie wyobraźni i twórczości plastycznej. Wybrany został najlepszy czytelnik roku oraz rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy dzienniczek lektur. Nagrody otrzymali: Eryk B. za czytelnictwo i Wiktoria H. za najpiękniejszy dzienniczek lektur.

Wiosenny konkurs plastyczny

Znamy wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Wiosenny świat” zorganizowanego przez bibliotekę i świetlicę !
I miejsce - klasa V
II miejsce - I u.u.
III miejsce – klasa III
Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

Konkurs Pięknego Czytania Wierszy Wiosennych

Dnia 16 maja 2019 roku w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania Wierszy Wiosennych. Uczniowie kl. IV, V, VI przedstawili wiersze o tematyce wiosennej. Konkurs zorganizowany pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza i nauczycieli języka polskiego. W konkursie uczestniczyło 20 osób. Jury w składzie pani dyrektor Ewa Kaczmarek oraz pani wicedyrektor Elżbieta Kołtuniak- Kierzek wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce
Roksana Piłat – kl. IV
Stanisława Kanarek – kl. V
Natalia Cofałka – kl. VI
II miejsce
Jakub Goliwąs - kl. IV
Karolina Rydlewska – kl. V
Weronika Małachwiej – kl. VI
III miejsce
Nicola Adamska – kl. IV
Krystyna Sułkowska – kl. V
Aleksandra Becker – kl. VI

Kwiecień Miesiącem Książki

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy „ Andersenada”. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV,V,VI. Uczniowie brali udział w dwóch etapach: pisemnym i ustnym. Zadania dotyczyły życia i twórczości H. CH .Andersena. Celem konkursu było zapoznanie z baśniami Andersena poprzez zabawę , rozbudzenie motywacji do czytania, doskonalenie umiejętności przekazywania wiedzy. Osoby, które zdobyły największą ilość punktów w części pisemnej przeszły do drugiego etapu. W ten sposób wyłonieni zostali reprezentacji klas i 4 kwietnia po krótkiej dogrywce klasa IV zdobyła I miejsce, V klasa- II miejsce, VI klasa- III miejsce.

Wiosenne konkursy

W marcu odbyły się w bibliotece szkolnej „Wiosenne konkursy”. Zadania skierowane były do uczniów kl. I-III oraz IV,V,VI. Dzieci klas I-III rozwiązywały zadania pt. ”Wracajcie bociany!”, „Wiosennieje”, „Odważny kwiat”, „Wiosenne poszukiwania”. Uczniowie starsi rozwiązywali krzyżówki „ Marcowo i książkowo” z hasłem WIOSNĄ KWITNIE CZYTANIE oraz „Początek zielonego” z powiedzeniem W MARCU JAK W GARNCU. W każdej kategorii nastąpiło losowanie atrakcyjnych nagród. Ponadto 22 marca wszyscy uczniowie brali udział w wiosennych zajęciach w bibliotece szkolnej – „Wiosna na łące” oraz „Wiosenne ciekawostki” .

Polskie tradycje i zwyczaje- tłusty czwartek i ostatki

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych paczków nasmażyła.”
Tradycyjnym powiedzeniem staropolskim rozpoczęły się 28 lutego zajęcia w klasie Iu.u, I-II sp, VIII u.u. Uczniowie poznali polskie tradycje i zwyczaje związane z tłustym czwartkiem i ostatkami przygotowane przez panią bibliotekarkę. Wspólnie rozwiązywali „pączkowe” zadania, odgadywali jakiego rodzaju nadzienie jest w pączkach, było również memory z pączkiem w roli głównej. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez wychowawców klas.

Emocje potworka- zajęcia z elementami biblioterapii

Z okazji Walentynek 12 i 14 lutego odbywały się w bibliotece szkolnej zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii dla uczniów klas I-II-III sp. Historia „Kolorowego Potwora” wprowadziła dzieci w fascynujący język uczuć. Najmłodsi nauczyli się razem z Potworkiem rozpoznawać i nazywać emocje. Uczniowie „porządkowali” emocje zbierając kolorowe koperty z zadaniami do rozwiązania pozostawione na terenie szkoły przez Potworka , zbierali również kolorowe włóczki i układali w dużym słoju.

Nagrody w konkursie Biblioteki Publicznej „ Bransoletka Niepodległości”

14 grudnia 2018 roku odbyło się wręczenie nagród za udział w konkursie „ Bransoletka Niepodległości- z Fasolką Niepodległości” Weronika Sobolewska zdobyła III miejsce a Natalia Cofałka wyróżnienie. Konkurs organizowany był przez Bibliotekę Publiczną Miasta i gminy Września, skierowany do uczniów szkół gminy i powiatu wrzesińskiego. Należało wykonać bransoletkę w barwach narodowych i dołączyć do koralików „fasolkę z orzełkiem” oraz opisać historię tej fasolki.

Cała Polska czyta dzieciom

11 grudnia 2018 roku odbyła się w naszej szkole już w świątecznym klimacie akcja „ Cała Polska czyta dzieciom”. W akcję czytelniczą zaangażowały się Natalia i Patrycja – uczennice Szkoły Branżowej. Dziewczyny przeprowadziły pod kierunkiem pani bibliotekarki zajęcia w klasie III sp. Dzieci usłyszały historię K. Minasowicz „ O zimie, której nie było” oraz pełne uroku, magii i czaru opowiadanie o kotku Puszku z tomu „ Opowieści o zwierzątkach na Boże Narodzenie”. Były też zimowe zadania i łamigłówki oraz toruńskie pierniczki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dzień Misia obchodzony był 25 listopada. To wydarzenie było świętowane także przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. Była to okazja do rozmowy na temat czy misie mieszkają w lesie ? Dzięki wykonywanym zadaniom uczniowie dowiedzieli się czy miś i niedźwiedź to ta sama postać? Dzieci przypomniały sobie znane i lubiane bajkowe postacie misiów i dowiedziały się, że niedźwiedź brunatny to nie miś, lecz zwierzę występujące w naturze.. Każde dziecko, które przyszło na zajęcia do biblioteki szkolnej miało możliwość adopcji pluszaka.

Lapbook o Polsce

Z okazji 100-lecia ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI ogłoszony został konkurs plastyczny pt.: „Lapbook o Polsce”. I miejsce ex aequo zdobyły: kl. VIIIu. oraz kl. IIb PdP, wyróżnienia otrzymały klasy: Iu. SP oraz III PdP. Zwycięzcom gratulujemy!

Konkurs plastyczny „ Sowa biblioteczna”

Ostatniego dnia października rozwiązany został konkurs plastyczny „ Sowa Biblioteczna” . Konkurs zorganizowany został z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Na konkurs wpłynęło ponad 40 prac. Jury – pani dyrektor Ewa Kaczmarek i pani wicedyrektor Elżbieta Kołtuniak -Kierzek przyznało, że poziom wykonania prac był tym razem bardzo wyrównany.
Pierwsze miejsce otrzymała Aleksandra Paczkowska oraz Weronika Sobolewska
Drugie miejsce – Bartłomiej Gradusiak
Trzecie miejsce- klasa III PdP
Wyróżnienia otrzymali : Wiktor Rzepecki, Piotr Szymkowiak oraz klasa II A PdP
Wszystkim zaangażowanym w powstawanie tych pięknych prac dziękujemy. Po wystawie w bibliotece szkolnej pracę trafią do Biblioteki Pedagogicznej we Wrześni.

Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

W październiku świętowaliśmy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło brzmiało „Książka to przyszłość”.
Nasze działania:
- Przez cały miesiąc trwał kiermasz książek.
- Na wypożyczających czekały słodkie niespodzianki.
- W ostatnim tygodniu października odbyły się w bibliotece szkolnej zajęcia otwarte wokół książki „Jak tata się z nami bawił”.
- Wybieraliśmy mistrza bajek. Zostali nimi: Ola i Wiktoria z klasy III oraz Julka i Mikołaj z klasy V.
- Chętni uczniowie i nauczyciele brali udział w psychozabawie „Jaką książkę zabrałbyś na bezludną wyspę ?”
- Ogłoszony został konkurs plastyczny „Sowa biblioteczna”. Wkrótce wyniki.

Pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej

20 września 2018 roku uczniowie klasy I-II-III uczestniczyli w spotkaniu z panią bibliotekarką. Na pierwszych zajęciach czytelniczych „ List w butelce” dzieci zapoznały się z historią dziewczynki, która znalazła tajemniczy list. Podczas zajęć wykorzystana została metoda czytania wrażeniowego.
W drugiej części dzieci rozmawiały o tym jakim miejscem jest biblioteka, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. Na zakończenie wszyscy wypożyczyli książeczki, wybrali zakładki do książek i otrzymali małe breloczki „niespodzianki”. Nowa biblioteka bardzo spodobała się najmłodszym czytelnikom.