strona główna

WITAMY I ZAPRASZAMY

Biblioteka szkolna zaprasza

Wydarzenia

Nauczyciel bibliotekarz
Ewa Górczyńska

Godziny otwarcia
Poniedziałek 8:00 -15:00
Wtorek 7:30 - 15:00
Środa 8:00 - 14:00
Czwartek 8:00 - 13:00
Piątek 8:00 - 13:00

rok szkolny 2017/2018

 

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – Cała Polska czyta dzieciom

Po raz siedemnasty obchodzono Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W ramach obchodów pani bibliotekarka czytała najmłodszym uczniom naszej szkoły książkę M. Różczki „Gabi. A właśnie, że jest pięknie!”. Jest to ciepła, mądra opowieść o szkolnej codzienności, przyjaźni, rodzinie. Książka, która ładuje baterie zarówno dorosłym jaki dzieciom. Polecamy każdemu . „Czytanie łączy” . Po wysłuchaniu przygód Gabrysi dzieci wykonały prace plastyczne związane z książką.

Konkurs plastyczny „ Wymarzone wakacje Kacpra”

24 maja 2018 roku gościliśmy we Wrześni Grzegorza Kasdepke. Pod koniec spotkania autor „Kacperiady” wręczył książki ze specjalną dedykacją oraz nagrody laureatom konkursu plastycznego zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną „Wymarzone wakacje Kacpra”. Należało wykonać sześcioobrazkowy komiks z bohaterem książki „ Kacperiada”.

Nagrodzeni uczniowie naszej szkoły to: Maja Szczepaniak- III miejsce, Mateusz Menes, Eryk Piechowiak, Sebastian Janowski, Marek Janowski – wyróżnienie.

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Uczniowie klasy I, II, III, IV uczestniczyli w obchodach Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Września. W poniedziałek 7 maja najmłodsi obejrzeli przedstawienie o Profesorze Książeczce. Dzieci dzięki animatorkom przeniosły się do bajkowego świata ożywionego siłą fantazji.
W piątek 11 maja klasa IV brała udział w spotkaniu autorskim z Łukaszem Wierzbickim. Pisarz opowiadał o bohaterach swoich książek np. Niedźwiedziu Wojtku oraz o człowieku, który przepłynął samotnie w kajaku ocean. Wszystkie przygody opisane przez pana Łukasza są niewiarygodne ale prawdziwe. Łukasz Wierzbicki na zakończenie spotkania przekonywał dzieci, żeby nigdy nie zapominały o swoich marzeniach.
Hasłem przewodnim XV Tygodnia Bibliotek była „ ( Do ) wolność czytania”.

Dzień Książki w Bibliotece Publicznej

Uczniowie klasy II-III w ramach obchodów Światowego Dnia Książki uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Bibliotece Publicznej we Wrześni - Filia nr 1. Dzieci słuchały ciekawostek o książkach, przypomniały zasady obchodzenia się z książką oraz jaka jest jej droga, zanim znajdzie swe miejsce na półce w bibliotece. Przeglądały również ciekawe książki zaproponowane przez panią bibliotekarkę. W drugiej części uczniowie własnoręcznie wykonali zakładki do książek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia to najważniejsze święto czytelników obchodzone na całym świecie od 23 lat. Z tej okazji w naszej szkole w poniedziałek był dniem wyjątkowym. Uczniowie z klas IV dowiedzieli się, jak powstają książki, jaką drogę przebywają i dlaczego ich czytanie jest takie ważne. Zapoznali się z kodeksem dbania o książki, rozwiązywali zagadki dotyczące książek, bajek, wykonali zakładki do swoich książek.

Zajęcia „Nasze polskie zwyczaje – zapusty”

Dnia 8 lutego 2018 r. ( tłusty czwartek ) klasa II-III uczestniczyła w zajęciach „ Nasze polskie zwyczaje – zapusty”. Dzieci wysłuchały wszystkich informacji na temat tradycji i obrzędów związanych z tłustym czwartkiem, zapustami, ostatkami przygotowanymi przez panią bibliotekarkę. Wykonały karty pracy przygotowane na tą okazję. Był wiersz o pączkach, pączkowa gra memory, układanka- od najmniejszego do największego. Na zakończenie zajęć smakowita degustacja.

Konkurs fotograficzny „ Oaza zieleni w różnych porach roku”

Uczniowie naszej szkoły: Maja, Natalia, Andrzej, Dawid i Łukasz uczestniczyli w projekcie „Oaza zieleni w różnych porach roku”. Organizatorem projektu była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu i jej 9 oddziałów regionalnych. Młodzież wykonywała zadania od maja do listopada. W lutym odbyło się podsumowanie podczas uroczystej gali w Poznaniu.W projekcie brało udział 235 uczniów z 46 szkół. Nasza grupa nie zdobyła głównej nagrody, ale praca uczniów została doceniona i prace wszystkich grup przedstawiono w formie wystawy. Wkrótce wystawa prac fotograficznych w Bibliotece Pedagogicznej we Wrześni. Jest to motywacja do podejmowania wyzwań fotograficznych w przyszłości. Za wkład pracy uczniowie otrzymali upominki i dyplomy.

Urodziny Kubusia Puchatka

W naszej szkole świętowaliśmy po raz pierwszy urodziny Kubusia Puchatka -Skończył on 92 lata . Za datę jego urodzin uważa się 18 stycznia 1926 roku, kiedy to ukazała się książeczka „Kubuś Puchatek”.
Zabawę urodzinową rozpoczęliśmy od zaprezentowania szerokiej gamy książek o Kubusiu Puchatku, prezentacji, a następnie za śladami misia, które znajdowały się w klasie i poza nią uczniowie szukali ukrytych zagadek dotyczących solenizanta i przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Zagadki były trudne, no ale dzieci nie miały żadnych problemów z ich rozwiązaniem. Brawo!!!
Po wysiłku umysłowym przyszedł czas na zabawę ruchową mówiąc rymowankę - naśladowali ruchy Kubusia Puchatka oraz czas na zabawy plastyczne
Na koniec imprezy oczywiście nie zabrakło urodzinowego tortu oraz wspólnie – dla bajkowego niedźwiadka – odśpiewanie „Sto lat”.

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom”

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia biblioteka szkolna wspólnie z samorządami uczniowskimi: Szkoły Podstawowej i Szkoły Branżowej zorganizowała świąteczną akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. 18 grudnia uczennice: Ilona, Ania, Patrycja i Natalia przeczytały uczniom klasy II-III opowiadanie „ O Świętym Mikołaju” Renaty Banaszczyk. Natomiast 20 grudnia Marysia, Ania i Weronika przedstawiły klasie IV „Opowieść wigilijną”. Po przeczytaniu opowiadań uczniowie wykonywali różne bożonarodzeniowe łamigłówki przygotowane przez starsze koleżanki.

Święto Pluszowego Misia w Bibliotece Publicznej

28 listopada klasa II- III uczestniczyła w zajęciach z okazji Święta Pluszowego Misia, które odbyły się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Września. Dzieci poznały historię pluszowej zabawki, wysłuchały przygód Miśka oraz wykonały pracę plastyczną – portret Misia. Na zakończenie każde dziecko otrzymało „ misiowe” ciasteczko.

Dzień Postaci z Bajek

Z pewnością wielu z nas i to niezależnie od wieku ma swojego ulubionego bohatera z dzieciństwa. Bajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka w wieku wczesnoszkolnym a bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się barwny i radosny. Dlatego pierwszy raz w naszej szkole 7 września odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. W tym wyjątkowym dniu uczniowie przyszli do szkoły w przepięknych bajkowych strojach, uczyniły też to panie, które prowadziły zajęcia. Głównym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek, takich gdzie dobro wygrywa. Dzieci wspaniale się bawiły, Ciotka Klotka przywitała ich serdecznie i zaprosiła gościa - Czarownicę, która nauczyła ich czarów i dzięki temu z magicznych składników wybuch wulkan. Dzieci wysłuchały i obejrzały teatrzyk japoński „Brat i siostra” czytany przez Ciotkę Klotkę, układały puzzle - nowością były puzzle Kookoo , nazywały bajkowe postacie, malowały swoich ulubionych bohaterów magicznymi pędzlami, wspaniałe chwile spędziły przy BrainBox’ie bajkowym i odgadywały zagadki. Osoby przebrane dostały prezenty – niespodzianki. Reszta uczestników słodkości.
Doskonała atmosfera, ogrom włożonej pracy, piękne stroje przygotowane przez rodziców naszych uczniów, to wszystko spowodowało niezapomniane chwile w świecie postaci z bajek.

Zajęcia w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej

31 października 2017 roku uczniowie klasy VI uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej- Filia we Wrześni w ramach projektu czytelniczego „Czytanie i świata poznawanie to dla nas przyjemne zadanie”. Po zwiedzeniu biblioteki, zapoznaniu ze zbiorami i specyfiką biblioteki młodzież poznała problemy Maurycego i jego rodziny dzięki opowiadaniom J.Frey.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017

Tegoroczny Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywał się pod hasłem „ Książka nas łączy”. Z tej okazji w naszej bibliotece odbyło się szereg akcji promujących czytelnictwo i działalność biblioteki.

 • Kiermasz Taniej Książki promujący książki dla dzieci i młodzieży, nauczycieli i rodziców.

 • Konkurs plastyczny „ Laurka dla biblioteki”. Zadanie polegało na wykonaniu laurki z życzeniami dowolną techniką plastyczną.
  I miejsce zdobył Szymon Wojtaszak
  II miejsce Jakub Kleszczyński
  III miejsce Jakub Goliwąs
  Wyróżnienie - Bartosz Krzyżański

 • Quiz dla uczniów klas gimnazjalnych i szkoły branżowej „ Historia pisma, książek i bibliotek” . Prawidłowych odpowiedzi udzieliły następujące osoby: Angelika Gibowska, Patrycja Matczak, Julia Kabzińska, Natalia Idzikowska, Tomasz Kubczak, Hubert Mróz.

 • Zajęcia biblioteczne dla najmłodszych uczniów z książkami z serii „ Pachnące opowieści’. Uczniowie podczas zajęć ćwiczyli również oko i refleks z kameleonem Leonem. Dużo emocji zapewniła wszystkim gra planszowa „ Mądra sówka” , która została wykonana specjalnie na to spotkanie.

Tydzien Pisania Listów

W dniach od 9 do 15 października 2017 roku w naszej szkole w ramach Tygodnia Pisania Listów zorganizowano akcję „ Kartka dla Wiktorii z Torunia”. Uczniowie z klasy IV i VI u.u. wykonali kartki dla chorej czteroletniej Wiktorii. Natomiast uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej brali udział w akcji „Marzycielska Poczta” w Bibliotece Publicznej – Filia nr 1. Wszystkie kartki zostały przekazane na ręce pani Małgorzaty i wkrótce dotrą do Wiktorii.

Spotkanie z książką i biblioteką

Najmłodsi uczniowie szkoły uczestniczyli w pierwszych powakacyjnych zajęciach w bibliotece szkolnej. Bibliotekarka zapoznała uczniów z wzruszającą opowieścią o dobroczynnej mocy książek „ O dzieciach, które kochają książki”. Następnie przypomniała zasady obowiązujące w bibliotece i zachęciła do szanowania książek. Wszystkie dzieci wypożyczyły nowe książeczki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Niespodzianką była zaprezentowana aplikacja Wydawnictwa Adamada, dzięki której można połączyć oglądanie książki z czytaniem i rozwijać za jednym razem wzrok i słuch.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W tym dniu nauczyciel bibliotekarz zachęcał do głośnego czytania. Uczniowie usłyszeli między innymi: „ O Kamilu, który patrzy rękami”, „ Co za szczęście! Co za pech!”. Dzieci z klasy 2 i 3 wysłuchały opowieści o zwierzętach, które przedstawiła pani Ilona Lewandowska – nasz gość z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej we Wrześni.

rok szkolny 2016/2017

Akcja „ Cała Polska czyta dzieciom”

Uczniowie klasy I-II-III w ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom” poznali historię wilka, który trafił do Baśniowego Lasu. Sympatyczny wilk spotyka tam Czerwonego Kapturka, Babę- Jagę, Królewnę Śnieżkę. Okazało się, że aby upiec pyszną szarlotkę , trzeba najpierw przeżyć mnóstwo przygód! .
Inne książeczki z serii „Przygody Wilka” Wydawnictwa Adamada zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zapraszam do biblioteki!

Podsumowanie projektu „Bajecznie ekologicznie”

12 czerwca 2017 roku odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Bajecznie ekologicznie”. Projekt realizowany był od listopada do maja 2017 roku przez uczniów kl. IV- VI pod kierunkiem Z. Andrzejczak – Tomys i Ewy Górczyńskiej. Celem projektu było motywowanie do czytania i rozwijanie pozytywnego stosunku do świata przyrody. Raz w miesiącu uczniowie wybierali bajkę z tomu „Mój cudowny bajkowy świat”, głośno czytali, a następnie wykonywali prace plastyczno- techniczne na podstawie przeczytanej bajki z wykorzystaniem odpadów EKO. Galerię prac można zobaczyć w sali 23. Za największe zaangażowanie w projekt zostali nagrodzeni: K.Kuleta, T.Matysiak, D.Grzegorzewski, M.Ludwiczak, P.Szymkowiak, A.Suchodomski.

Cykl zajęć „Bajki z przesłaniem”

Uczniowie klasy I-II-III zakończyli w czerwcu cykl zajęć „Bajki z przesłaniem- podstawy wartościowego życia”. Dzieci od września 2016 do czerwca 2017 roku poznały dziesięć bajek z morałem. Każda z bajek w prosty sposób uczy i przekazuje prawdy obecne w życiu człowieka. Atutem zajęć był fakt, że uczniowie mogli wykazać się kreatywnością wypełniając czarno – białe obrazki kolorami tworząc scenki do każdej przeczytanej bajki. W ten sposób powstała nowa, kolorowa książka z przesłaniem.

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Legendy wrzesińskie”

5 czerwca 2017 roku uczniowie kl. IV,V,VI podsumowali projekt edukacyjny „Legendy wrzesińskie”, który realizowali w II semestrze roku szkolnego 2016/2017. Głównym celem projektu było poznanie i zebranie legend wrzesińskich. Działania w ramach projektu były następujące:

 • zebranie informacji, wyszukiwanie materiałów o legendach wrzesińskich

 • wykonanie gazetki tematycznej w sali nr 27

 • głośne czytanie i omawianie szczegółowe legend

 • udział w lekcji muzealnej „Podania i legendy wrzesińskie”

 • spacer uliczkami Wrześni - miejsca związane z legendami

 • konkurs plastyczny

 • opracowanie albumu „Legendy wrzesińskie”

 • prezentacja multimedialna do wybranej legendy

Podczas podsumowania została przedstawiona prezentacja „Legenda o klasztorze na Lipówce”, zaprezentowany został album, który składał się z prac plastycznych dzieci. Odbył się również quiz z wiedzy o legendach wrzesińskich. Projekt okazał się interesujący dla uczniów.

Dzień Dziecka z teatrzykiem „ Korona”

1 czerwca uczniowie klas I – III z okazji Dnia Dziecka uczestniczyli w spotkaniu z bohaterami bajki „Kraina Lodu” w Bibliotece Pedagogicznej we Wrześni. Bajkę w formie teatrzyku kamishbai zaprezentowała pani Halina Lepka. Na dzieci czekały również kolorowe balony, które okazały się radosną niespodzianką.

Spotkanie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke

Uczniowie klasy I-II-III uczestniczyli w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w spotkaniu z Grzegorzem Kasdepke. Pisarzem dla dzieci i młodzieży, autorem scenariuszy i dziennikarzem. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wspomnień autora z dzieciństwa. Pan Grzegorz od początku wprowadził wesoły nastrój i miłą atmosferę spotkania. Wszyscy chętnie uczestniczyli w rozmowie.

Spotkanie z panem Marcinem Brykczyńskim

W ramach I wielkopolskich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami „ KSIĄŻKA NA WALIZKACH” uczniowie kl. I-II-III uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Marcinem Brykczyńskim – autorem licznych wierszy i opowiadań dla dzieci, m.in.: Czarno na białym, Olaboga, lewa noga!, Jedna chwilka, uczuć kilka, Ni pies, ni wydra, Biały niedźwiedź. Czarna krowa. Pan Marcin opowiadał o swojej twórczości oraz prezentował napisane przez siebie książeczki . Opowiadał anegdoty z czasów swojego dzieciństwa. Po spotkaniu rozdawał autografy z dedykacją. Spotkanie upłynęło w sympatycznej atmosferze.

Międzynarodowy Dzień Książki i Prawa Autorskich

25 i 26 kwietnia uczniowie kl. I-II-III, IV, V uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w ramach Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Dzieci kl. I-II-III wysłuchały wierszy z tomu „Tajemnice zwierząt”, a następnie wykonały pracę plastyczną – mega kolorowankę „ Las”. Natomiast klasa IV, V zmierzyła się z książką B.J. Novaka pt.: Książka bez obrazków. Książka wywołała salwy śmiechu. Okazało się, że słowo pisane może być niewyczerpanym źródłem zabawy i psot. Książka wymaga nie tylko umiejętności czytania, ale też niezłego warsztatu aktorskiego.

Wielkanocne zajęcia otwarte

W środę 12 kwietnia 2017 uczniowie kl. I-II-III uczestniczyli w lekcji „ Dlaczego jajko jest symbolem świąt wielkanocnych?” Uczniowie dowiedzieli się, że jajko jest jednym z symboli wielkanocnych. Oznacza odrodzenie się przyrody. Poznali również inne symbole towarzyszące Świętom Wielkanocnym. Dzieci doskonaliły technikę czytania wykorzystując wiersz E. Skarżyńskiej „Wielkanocny stół”, poznały różne techniki zdobienia jajek. Dzięki prezentacji filmu z udziałem D.Jasnowskiej z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu dowiedziały się jaką magiczną moc posiada jajko. Na zakończenie uczestniczyli w zabawie ruchowej i utrwaliły zwierzęce symbole świąteczne. W drugiej części zaplanowanych zajęć uczniowie zdobili jajka wykorzystując ryż, farby plakatowe i bibułę.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Fantastyczne obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej Filia we Wrześni z udziałem uczniów z klasy I-II-III. Święto obchodzone jest co roku 2 kwietnia. Dzień ten ma na cele rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych w dzień duńskiego baśniopisarza H.Ch. Andersena.

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Otrzymaliśmy dotację na zakup nowości wydawniczych

W październiku 2016 r. Zespół Szkół Specjalnych we Wrześni złożył za pośrednictwem Starostwa Powiatowego we Wrześni wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej. Wniosek ten został złożony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 i zyskał dofinansowanie na kwotę 5 tys. złotych ( 4.000 złotych kwota dotacji + 1.000 złotych wkład własny organu prowadzącego ).
Planowane zakupy książek będą skonsultowane z uczniami, nauczycielami, rodzicami, z biblioteką Publiczną i Pedagogiczną we Wrześni. Uwzględniały będą potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Obok zakupu książek zaplanowano szereg inicjatyw promujących czytelnictwo w szkole, szereg działań wskazujących na współdziałanie szkoły w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną i pedagogiczną, przewidziano także spotkanie dla rodziców. Realizacja wszystkich działań do końca 2017 roku.

Wizyta w przedszkolu Mali Przyrodnicy

21 lutego odwiedziliśmy Przedszkole „ Mali Przyrodnicy” we Wrześni. W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom uczennice I klasy gimnazjum- Marysia , Weronika, Ania przeczytały bajkę „ Czerwony Kapturek”. Dodatkową atrakcją były kukiełki , którymi przedszkolaki mogły się pobawić. Dzieci na zakończenie otrzymały zadanie do zrobienia pokolorować obrazek i poszukać ukrytego wilka.

Walentynki

We wtorek, 14 lutego 2017 roku biblioteka szkolna zorganizowała Walentynki z „ Wielką Księgą Uczuć” G. Kasdepke. Rozmawialiśmy na temat uczuć i w jaki sposób możemy wyrażać swoje emocje. Wysłuchaliśmy opowiadania „ Tęsknota” , „ Miłość”. Wyrażaliśmy też emocje poprzez mowę ciała. W drugiej części mówiliśmy o święcie zakochanych- Walentynkach. Były niespodzianki z pytaniami dotyczącym tego święta, memory serduszkowce. Używaliśmy swoich zmysłów a dokładnie węchu i rozpoznawaliśmy różne zapachy ukryte w małych pojemniczkach, kojarzyliśmy z podarunkiem dla kochanej osoby np. zapach róży. Na zakończenie pozowaliśmy do „ walentynkowego zdjęcia”.

Biblioteka szkolna poleca !
Serię książek „ Werka Rozterka”

Zabawna i ciepła opowieść o rodzinie, przyjaźniach i zwyczajnym życiu, które potrafi być fascynującą przygodą. Tytułowa bohaterka – Werka to dziewczynka roztrzepana, pełna niekoniecznie mądrych pomysłów. Mieszka z czwórką rodzeństwa, mamą pracującą w muzeum, tatą pilotem , psem Waflem oraz fretką Margolą. Ze względu na pracę rodziców do ich domu trafia nowa opiekunka. Ania zdobywa przychylność dzieci, zawsze staje po stronie dzieci. Nie do końca to się podoba rodzicom Werki. Tym bardziej, że dziewczynka ma szalone pomysły… Przekonajcie się sami. Zapraszam do biblioteki szkolnej!
Bardzo dobre historia z morałem i humorem.

Podsumowanie projektu edukacyjnego „ 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza”

W styczniu uczniowie klasy VI podsumowali projekt , który był realizowany od października do grudnia 2016 roku. Główne cele projektu to rozwijanie zainteresowań czytelniczych i popularyzacja utworów Henryka Sienkiewicza. W trakcie projektu uczniowie:
-zapoznali się z sylwetką pisarza i jego utworami,
-poznali filmy, które powstały na podstawie książek H. Sienkiewicza,
- wykonali prace plastyczne,
-wykonali gazetkę ścienną,
- zwiedzali Muzeum Literackie H. Sienkiewicza w Poznaniu.
Podsumowanie odbyło się w formie quizu utworzonego na platformie kahoot. Zwycięzcą okazał się M. Michalak. Wszystkim uczestnikom gratulujemy zdobytej wiedzy!

Sukces w konkursie „Aniołek Bożonarodzeniowy”

20 grudnia 2016 r. w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Września odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastyczno- technicznego „ Aniołek Bożonarodzeniowy”. Na konkurs wpłynęło ponad 300 prac z przedszkoli i szkół podstawowych z całego powiatu wrzesińskiego. Jak podkreśliła pani dyrektor biblioteki W. Mazurkiewicz wybór był bardzo trudny, ponieważ prace były przepiękne. Jury oceniało kreatywność, wyobraźnię plastyczną, oryginalność, walory artystyczne i estetyczne prac. Uczniowie naszej szkoły: Ksawier Witowski zdobył I miejsce w kategorii klas I-III ( praca wykonana pod kierunkiem p.M.Bigosińskiej-Kubiak), natomiast Łukasz Dąbek zdobył III miejsce w kategorii klas IV-VI, a Natalia Cofałka wyróżnienie ( prace wykonane pod kierunkiem p. E.Górczyńskiej).

Świąteczna akcja „ Cała Polska czyta dzieciom”

W ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom” uczennice gimnazjum czytały uczniom klasy IV, V, VI legendę „O Barbarze i świętym Mikołaju z Gołańczy”. Natomiast uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej przeczytały klasie I-II-III opowiadanie „Opowieść o Gwiadkowej Czarownicy”. Pani bibliotekarka zapoznała najmłodszych z „ Zimową opowieścią z odrobiną magii’. Dzieci wykonały na konie pracę plastyczną- choinkę w otoczeniu zabawek.

Świąteczna wizyta w bibliotece

W czwartek 15 grudnia klasa I-II-III odwiedziła Bibliotekę Publiczną – gościła w filii nr 1 we Wrześni. Uczniowie przeżyli atmosferę świąt bożonarodzeniowych dzięki przygotowanej przez panią bibliotekarkę literaturze. Były również zagadki zimowo-świąteczne, szeptem zdradzane marzenia o prezentach wyczekiwanych pod choinką, małe upominki i życzenia zdrowych, wesołych świąt i obietnica spotkania w nowym roku 2017. Dzieci wykonały samodzielnie małe choinki, które zabrały do szkoły i zdobią klasę lekcyjna.

Konkurs gminny „ Magiczna Kartka Świąteczna” rozwiązany!

Uczniowie naszej szkoły: W.Sobolewska, A.Wojciechowska, P. Menes odnieśli sukces w konkursie
„ Magiczna Kartka Świąteczna”, który był zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy we Wrześni. Celem konkursu było inspirowanie do działań twórczych i podtrzymanie tradycji świątecznych. Warto dodać, że na konkurs wpłynęło 95 prac. Zwycięskie kartki zostały zrobione pod kierunkiem p.E.Górczyńskiej i p.A.Tutak. Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie prześlicznych bożonarodzeniowych kartek.

Święto Pluszowego Misia

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły 23 listopada obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Poznali historię misia w formie teatrzyku cieni, następnie „misiaki” ożyły w klasie dzięki aplikacji Quiver. Dzieci układały puzzle- specjalnie przygotowane na tą okazję, rozpoznawały ślady misiowych łap, poznały kilka faktów z życia niedźwiedzia brunatnego i polarnego.
W tym dniu rozwiązany został konkurs plastyczny „ Mój miś”
I miejsce Karolina Rydlewska
II miejsce Mateusz Menes
III miejsce Ksawier Witowski
Wyróżnienia: Jakub Madejski i Paweł Matuszak
Miś to bez wątpienia najukochańsza przytulanka wszystkich dzieci- tych małych i tych dużych!

Realizacja programu czytelniczego „Podnoszącego stan czytelnictwa w klasach IV-VI”

W ramach programu „ Podnoszącego stan czytelnictwa w klasach IV- VI” realizowanego w Zespole Szkół Specjalnych w roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klasy V i VI na początku listopada odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną we Wrześni. Zwiedzili bibliotekę i zapoznali się ze specyfiką zbiorów. Pani H.Lepka przeczytała fragment książki „ Polowanie na niebieskie migdały” A. Kacprzyk i namawiała na częste sięganie po literaturę młodzieżową.
Natomiast pod koniec listopada uczniowie odwiedzili Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki w Żychlinie. Zapoznali się z pracą wydawcy, drukarza, księgarza i magazyniera.
W ramach programu zostały również przeprowadzone ankiety „ Nasza biblioteka” i „ Moje zainteresowania czytelnicze.

Święto Biblioteki Szkolnej

W tym roku świętowaliśmy pod hasłem „ Książka to dopiero początek…”
Jak co roku w październiku trwał kiermasz książki, który cieszył się dużym zainteresowaniem. W czwarty tydzień października rozwiązany został klasowy konkurs plastyczny „ Bajkowe drzewo”.
I miejsce klasa II PDP
II miejsce klasa I-II-III
III miejsce klasa V
Nagroda specjalna za wyraz artystyczny została przyznana klasie III gimnazjum.
Członkowie „ Klubu Przyjaciół Książek’ w październiku odwiedzili wszystkie klasy i rozdawali uczniom i nauczycielom aforyzmy, cytaty o książkach i czytaniu. Niektórzy wylosowali również nagrodę niespodziankę.
Natomiast w czwartek 26 października odbyła się impreza czytelnicza w klimacie indiańskim. Dzieci poznały „ Bajkę o orle, który myślał, że jest kogutem”. Uczestnicy wybierali sami zakończenie. Po wysłuchaniu opowieści uczniowie brali udział w warsztatach, podczas których przygotowywali i ozdabiali swoje własne pióropusze. Dzieła dopełniły wymalowane twarze w indiańskie barwy, były również indiańskie zadania i wybór wodza.

Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów 9-15 października

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli po raz trzeci w akcji pisania listów dla chorych dzieci z Marzycielskiej Poczty. Tym razem tworzyliśmy kartki i laurki dla Nikoli z Lublina. Wszystkie kartki z życzeniami trafiły do magicznej skrzynki w Bibliotece Publicznej. Następnie zostały wysłane do dziewczynki.

Jesienne spotkanie w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej

8 października 2016 r. uczniowie klas I, II i III szkoły podstawowej odwiedzili Bibliotekę Publiczną – tym razem gościli w Filii nr 1. Pani Małgosia Sz. przywitała wszystkich serdecznie i zaprosiła do wspólnej jesiennej zabawy. Efektem zajęć była jesienna plansza. Dzieci poznały również ciekawy księgozbiór biblioteki, ten przeznaczony dla najmłodszych. Tym samym wkroczyły w magiczny świat bajek i baśni.

Wizyta najmłodszych uczniów w bibliotece

22 września 2016 roku uczniowie klasy I-II-III przybyli do biblioteki szkolnej, żeby poznać historię księżniczki Adeli. Po wysłuchaniu opowiadania pani bibliotekarka przypomniała zasady zachowania
w bibliotece i jak należy obchodzić się z książkami, aby długo nam służyły. Uroczyście powitana została nowa uczennica i zarazem nowy czytelnik naszej biblioteki- Wiktoria.
Uczniowie wypożyczyli również książeczki do domu. Dzieci wyszły z biblioteki z książkami, zakładkami, maskotkami i uśmiechami na twarzach.

ROK SZKOLNY 2015-2016

Cała Polska czyta dzieciom

13 czerwca 2016 roku została w naszej szkole przeprowadzona kolejna akcja „ Cała Polska czyta dzieciom” . Uczniowie klasy I-II-III zostali zapoznani przez uczennice gimnazjum Sylwię i Monikę z fragmentami książki „ Filipek i wakacje” Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby.
Nadchodzą wakacje a Filipek to „wulkan energii’. Wakacje spędzają rodzicom Filipka sen z powiek. My przeczytaliśmy pierwszy rozdział – Nie słuchamy Szwedów. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie przygodami Filipka i koniecznie chcieli wiedzieć co będzie robił Filipek w czasie wakacji? Polecamy – wspaniała lektura na wakacje!

Spotkanie autorskie z panią Joanną Krzyżanek

9 maja uczniowie kl.I-II-III uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Joanną Krzyżanek, które zorganizowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Pani Krzyżanek pisze bajki, opowieści i wiersze. Na spotkanie przyjechała z uroczą Kurą Adelą. Pisarka opowiadała o początkach pisania, o pierwszej książce, którą przechowywała babcia pisarki, aby stała się prezentem w dniu osiemnastych urodzin. Autorka zabrała również wszystkich uczestników spotkania do pachnącej biblioteki, pełnej czekolady i truskawek przedstawiła bowiem „Bajkę pachnącą czekoladą” oraz „ Bajkę pachnącą truskawkami”. Na koniec były pamiątkowe zdjęcia i autografy.

Zajęcia czytelniczo-ekologiczne w Bibliotece Publicznej we Wrześni

29 kwietnia klasa IV-V wraz z wychowawcą i bibliotekarzem udała się do Biblioteki Publicznej we Wrześni na zajęcia edukacyjne czytelniczo- przyrodnicze. Zajęcia składały się z dwóch części, gdyż kwiecień to miesiąc Książki jak i miesiąc Ziemi. Pani Ania przypomniała zasady zachowania i zapisów do biblioteki, przekazała prośby książki, wyjaśniła ułożenie książek na półkach i zachęcała do czytania.
W drugiej części „mądra sowa” przekazała uczniom kilka wiadomości o ekologii, szanowaniu Ziemi.
Dzieci wykonały ekoludka jak na prawdziwych przyjaciół Ziemi przystało. Na zakończenie uczniowie otrzymali drobne podarunki w formie zielonego listka ekologa, zakładki do książki i karty zapisu do biblioteki.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Kwiecień to miesiąc Książki – 2 kwietnia obchodzony jest Dzień Książki dla dziec,i natomiast 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Uczniowie szkoły podstawowej świętowali aktywnie w poniedziałek 25 kwietnia. Klasa I-II-III i VI u.u układała na podstawie wiersza zasady poszanowania książek, ustalała etapy powstawania książki, dobierała rekwizyty do tytułów. Wspólnie z wychowawcami uczniowie wykonali urocze zakładki do książek. Dowiedzieli się , że „ książka to godny szacunku przyjaciel”.
Od pierwszych dni miesiąca pod okiem pani E.Górczyńskiej i D.Dreli trwał konkurs na najbardziej pomysłową zakładkę. Na konkurs wpłynęło 35 prac wykonanych różnymi technikami. Na wyróżnienie zasłużyli Andrzej S., Macieja , Piotra Sz. Wszystkie osoby, które wykonały zakładki otrzymały podziękowania za pracę w formie dyplomów i małe upominki.

Książki naszych marzeń

W marcu i kwietniu odbyły się kolejne spotkania z książką w ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń”.
Uczniowie klasy I-II-III pracowali z książkami z serii Kura Adela i realizowali projekt „ W krainie liter Kury Adeli”. Dzieci dowiedziały się kto jest podobny do j? Jakie zwierzę ma w nazwie dwa o? Czy istnieje wyraz kończący się na ó ? Co można narysować z ósemki ? Kto mówił „ja siama”?.Ta seria bardzo podobała się najmłodszym uczniom ze względu na dowcipny i wciągający tekst, kolorowe ilustracje i duże litery zachęcające do czytania. Na uczniów czekały również ciekawe zadania do wykonania!

Klasa IV-V poznała serię książek podróżniczych „ Nel mała reporterka”. Relację z niezwykłych wypraw spodobały się uczniom. Klasa IV-V poznała hipopotamy Nilu, olbrzymie żółwie, spędziła jeden dzień na Zanzibarze, dowiedziała się także dlaczego flamingi są różowe? Uczniowie poznali wiele ciekawostek o zwierzętach i ludziach zamieszkujących różne kraje. Sami zaczęli marzyć o podróżach. Książki okazały się wciągające na długie godziny , zawierają mnóstwo zdjęć z podróży.

Natomiast klasa VI zgłębiła tajniki książek „ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Seria też wciągająca. Dzięki Lassemu i Mai sami uczniowie mogli zamienić się w detektywów, złapać złodzieja i odnaleźć skradzione przedmioty w szwedzkim miasteczku Valleby.

Sukces w gminnym konkursie plastycznym

18 marca 2016 uczniowie naszej szkoły: Izabela Ludwiczak i Mateusz Dekowski zostali wyróżnieni w konkursie plastycznym „ Ozdoby świątecznego stołu”. Był to konkurs gminny organizowany przez nauczycieli z Zespołu Szkół w Nowym Folwarku. Celem konkursu było kultywowanie tradycji i pogłębianie wiedzy na temat symboliki Świąt Wielkanocnych oraz pobudzanie aktywności twórczej. Członkowie koła bibliotecznego wykonali cztery prace plastyczne- dwie zostały wyróżnione. Gratulujemy!

„ Książki naszych marzeń”

W lutym 2016 roku w ramach wymagań rządowego programu „ Książki naszych marzeń” w klasach z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i znacznym realizowane były projekty edukacyjne „ Tydzień z Książką” .
Głównym założeniem projektu było uaktywnienie dzieci do działań z książką i wdrożenie uczniów do systematycznego odwiedzania biblioteki. Ponieważ większość uczniów z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i znacznym nie czyta samodzielnie, tak naprawdę zdani są na nauczyciela, wychowawcę, rodzica, opiekuna. Stąd pomysł zajęć promujących czytelnictwo, które angażowałyby nie tylko dzieci ale i ich opiekunów oraz zachęcałyby do korzystania z innych dostępnych uczniom form czytania książek, zależnie od ich indywidualnych możliwości.

 • Klasa II u.u. uczestniczyła w projekcie „ Zabawy z Franklinem”

 • Klasa III u.u. realizowała projekt „ Spotkania z Basią”
  Uczniowie zostali zapoznani z serią książek „ Basia”. W ciągu tygodnia od 12 do 19 .02.2016 dzieci wykonały między innymi zawieszki na drzwi, kukiełki ruchome, odbył się konkurs na najpiękniejszą książkę , było wiele zabaw ruchowych i plastycznych.

 • Klasa III ( 12.02-19.02.2016 ) została zapoznana z sympatycznym żółwikiem Franklinem i jego przyjaciółmi. Krótkie, ciekawe historie bardzo podobały się dzieciom .Na podsumowanie zajęć powstała wspaniała postać Franklina, uczniowie otrzymali również drobne upominki.

 • Klasa IVu realizowała projekt „ Bawimy się i uczymy z Kubą i Bubą”.
  Uczniowie od 18 do 25 lutego zapoznali się z książkami Grzegorza Kasdepke. Szczególnie pracowali z książką „ Rok z Kubą i Bubą”, poznali wiele przygód niesfornych bliźniaków i wykonali kilka zadań z Kubą i Bubą np. sałatkę awanturę z tuńczykiem.

 • Klasa VI u.u pracowała z książką „ Księżniczka Adela szuka przyjaciela”
  Dzieci od 22do 26 lutego poznały historię księżniczki Adeli, następnie wykonały karty narracyjne do teatru japońskiego.

Walentynki w bibliotece szkolnej

Dnia 15 lutego klasy I-III SP oraz IV-V SP spędziły miłe chwile w bibliotece szkolnej w walentynkowym nastroju. Już od samego rana klasa I-III przygotowywała w ramach projektu „Jestem zdrowy, jem warzywa i owoce” sałatkę owocową , którą ułożono na talerzykach w kształcie serduszka i skonsumowano po zabawie. Atmosferę tego dnia tworzył również odpowiedni wystrój biblioteki; dominował kolor czerwony i niezliczona ilość serc. Panie Ewa Górczyńska i Magdalena Witkowska przeczytały i zapoznały uczniów z mądrą opowieścią o miłości – bajką pt.: „O słodkiej królewnie i pięknym księciu”. Duże zdziwienie na twarzach dzieci zrobiło zakończenie bajki, gdyż nie skończyło się tak jak to zawsze w bajkach bywa, że : „żyli długo i szczęśliwie”. Opowieść ta ma aż trzy wersje zakończenia do wyboru i każde dziecko mogło wybrać sobie swoje własne zakończenie . Panie przygotowały także wiele konkursów i zagadek na temat walentynek . Każdy, kto udzielił, poprawnej odpowiedzi na pytania , zadania, został nagrodzony słodką niespodzianką oraz serduszkiem.

Sukces w konkursie „ Niezwykła Kartka Świąteczna”

Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym „ Niezwykła Kartka Świąteczna” zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Września. Konkurs w tym roku skierowany był do uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem było inspirowanie do twórczych działań i podtrzymywanie tradycji świątecznych.
Warto wspomnieć, że pierwszą bożonarodzeniową kartkę z życzeniami stworzono w Anglii pod koniec XIX wieku. Od tego czasu ludzie przekazują sobie życzenia. Tak jest do dziś, choć w naszych czasach kartki najczęściej nie są papierowe, ale elektroniczne. Warto jednak każdego roku wysłać kilka kartek tradycyjnych. Ich odbiorcy będą na pewno zachwyceni, szczególnie gdy otrzymają kartki zrobione ręcznie. A i nadawca ma przy ich przygotowaniu .sporo dobrej zabawy. Tak było w przypadku uczniów naszej szkoły. Zabawa się opłaciła ponieważ Marcin Andrzejewski zdobył III miejsce, natomiast Patrycja Matczak i Bartosz Wegner otrzymali wyróżnienie. Nagrodzone kartki trafiły do instytucji wspierających Bibliotekę Publiczną. Nagrody czekają w bibliotece szkolnej!

Świąteczne spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Września

16 grudnia br. klasa I-II-III wybrała się do Biblioteki Publicznej na świąteczne zajęcia. Dzieci nauczyły się okrzyków na cześć Mikołaja. Podczas świątecznych opowieści pani Ani i pani Basi tworzyli piękne, kolorowe choinki, rozwiązywali zagadki o Mikołaju. Wspólna zabawa wprowadziła wszystkich w nastrój pełen radości.

Akcja „ Cała Polska czyta dzieciom”

Na to spotkanie uczniowie ZSZ wraz z bibliotekarzem wybrali do czytania opowiadania mówiące o świętach Bożego Narodzenia, choince, o nocy wigilijnej , o Świętym Mikołaju ze zbioru „Bajkowe święta.”
W dniu 14 grudnia br. dzieciom kl. I-II-III bajki czytały uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej – Karolina i Ewelina. Wszyscy słuchali, oglądali ilustracje i rysunki, opowiadali o swoich przygotowaniach do świąt. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczną przedstawiającą Świętego Mikołaja.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Jak co roku w naszej szkole 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Pani Ewa Górczyńska i Magdalena Witkowska pięknie udekorowały salę pluszowymi misiami, książkami o miśkach oraz przygotowały wiele atrakcji dla uczniów klas I -III SP i II u.u., III u.u. i IV- V u.u. W tym roku dzień ten spędzaliśmy trochę inaczej niż w poprzednich latach. Do dzieci przyszedł duży i gruby pluszowy miś. Uczniowie obejrzeli krótką prezentację, poznali najsłynniejsze misie z bajek i historię misia. Podczas imprezy nie obyło się bez tańców z „żywym” misiem oraz różnych konkursów. Na koniec dzieci otrzymały ciasteczka KreMisie i zrobiły sobie zdjęcie z michem. Pluszowemu Misiowi życzymy 100 lat i zapraszamy za rok!

Święto Biblioteki Szkolnej

Jak co roku w październiku obchodziliśmy jedno z najważniejszych „świąt” bibliotecznych Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych . W tym roku świętowaliśmy pod hasłem „ Biblioteki szkolne rządzą”.
W naszej szkole miały miejsce następujące wydarzenia:

 • Biblioteka z tej okazji została odświętnie udekorowana.

 • Przez cały miesiąc odbywał się kiermasz taniej książki.

 • Konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater książkowy” zorganizowany pod kierunkiem pani bibliotekarki, p.M.Witkowskiej, p.K.Marciniak-Dominik.
  Wyniki konkursu:
  I miejsce Eryk Piechowiak
  II miejsce Dawid Tłoczek
  III miejsce Weronika Gibowska
  Wyróżnienia
  Dawid Pawlak
  Jakub Zalewski
  Dawid Grzegorski

 • 26 października uczniowie uczestniczyli w rozmaitych grach i zabawach czytelniczych w bibliotece szkolnej.

 • Również 26 października uczniowie poznali inna formę teatru, bowiem w bibliotece zagościł teatr japoński- kamishibai. Przedstawiono intrygująco zilustrowaną słynną legendę o duchu wszystkich kopalń „ Legendę o Skarbniku”.

 • Dla uczniów klas gimnazjalnych bibliotekarka przygotowała konkurs frazeologiczny, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

Marzycielska Poczta

Marzycielska Poczta to akcja, która polega na wysyłaniu listów i kartek do ciężko chorych dzieci.
8 października uczniowie klasy I-II-III wykonali kartki urodzinowe dla Krystiana , podopiecznego Marzycielskiej Poczty. Uczniowie naszej szkoły włączyli się po raz drugi w akcję organizowaną przez Bibliotekę Publiczną we Wrześni. Pisaliśmy, tworzyliśmy również kartki na terenie naszej szkoły. Do akcji przyłączyły się następujące klasy: II u.u., III u.u., IV u.u, I gimnazjum u.u. oraz członkowie Klubu Przyjaciół Książki ( klasa IV, V ). Dzieci z klasy I-II-III zebrały wszystkie kartki i listy i wrzucili do specjalnej skrzynki pocztowej w Oddziale Dziecięcym w Bibliotece Publicznej.

Zajęcia literacko- edukacyjne w Bibliotece Publicznej

Pod koniec września i pierwszego dnia października uczniowie naszej szkoły odwiedzili Odział Dziecięcy Biblioteki Publicznej we Wrześni i wzięli udział w zajęciach literacko-edukacyjnych. W nowym roku szkolnym powitały nas serdecznie pani Hania i pani Basia.
Klasa I-II-III poznała Jasia Czytalskiego, który przeniósł wszystkich w świat powstawania książek oraz wysłuchały książki „ Jak kózka uczyła się pływać”. Dzięki tej książeczce dzieci dowiedziały się, że nie każdy musi być idealny. W trakcie zajęć powstały zwierzęce puzzle.
Natomiast klasa VI u.u. uczestniczyła w jesiennych zajęciach. Uczniowie brali udział w rozmowie kierowanej na temat charakterystycznych cech jesieni. Pani Jesień zaprosiła do wspólnego tańca i różnych zabaw słownych . Dzieci poznały również historię nietoperza z „ Kliniki Małych Zwierząt w Leśnej Górce” Tomasza Szweda.

Uczniowie kl. I gimnazjum w Bibliotece Pedagogicznej

29 września klasa I gimnazjum wraz z wychowawcą i bibliotekarzem szkolnym odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną we Wrześni. Lekcję prowadziła pani Halina Lepka, która przybliżyła specyfikę księgozbioru, regulamin wypożyczania oraz zasady działania katalogu komputerowego.

Przyjęcie nowych uczniów klasy I-II-III w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

W nowym roku szkolnym bibliotekę szkolną odwiedziła wraz z wychowawcą klasa I-II-III . Dzieci zapoznały się z biblioteką szkolną, poznały regulamin i wypożyczyły książki. Nie obyło się bez głośnego czytania – uczniowie wysłuchali opowiadania M.Strzebońskiej „Czarownica i kot”, do której wykonali pracę plastyczną. Nowi uczniowie zostali uroczyście mianowani na czytelników biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarce podczas całej imprezy pomagała „ dobra Czarownica”. Maluchy otrzymały również małe upominki- maskotki, zakładki do książek i odznaki „jestem czytelnikiem” przygotowane przez starszych kolegów należących do Klubu Przyjaciół Książki.

ROK SZKOLNY 2014-2015

Podsumowanie projektu „Moliki książkowe”

Dnia 18 czerwca 2015 roku odbyło się podsumowanie projektu „ Moliki książkowe”. Projekt był realizowany w klasie I-II-III od października 2014 roku do maja 2015 roku. Projekt powstał, by wspierać rozwój zainteresowań czytelniczych . Celem między innymi było doskonalenie umiejętności czytania, wzbogacenie słownictwa, zdobywanie wiedzy o autorach książek dla dzieci i poznawanie ich twórczości ,rozwijanie wyobraźni twórczej , plastycznej, teatralnej.
Dzieci poznały następującą literaturę:

- Mikołajek
- 8+2 i ciężarówka
- Ferdynand Wspaniały
- Śpiewająca Lipka. Bajki Słowian Zachodnich. 
- Zły Kocurek
- Wiersze polskich autorów piszących dla dzieci
Odbyły się konkursy:
- Konkurs Pięknego Czytania
- Konkurs Plastyczny „ Mój bohater literacki”
- Konkurs Recytatorski
Powstał kącik czytelniczy „ To warto przeczytać”
Uczniowie prowadzili dzienniczki czytelnicze oraz powstały piękne molikowe albumy. 
Dzieci poznały również adaptacje filmowe znanych książek dla dzieci, słuchały bajek z płyt CD.
Aktywnie uczestniczyli w zajęciach w bibliotece szkolnej, Bibliotece Publicznej oraz odwiedzili wrzesińską księgarnię i Muzeum Regionalne.
Na zakończenie uczniowie otrzymali molikowi medale i drobne upominki.

Cała Polska czyta dzieciom

16 czerwca odbyła się w naszej szkole akcja czytelnicza „Cała Polska czyta dzieciom”. Uczniowie szkoły zawodowej i nauczyciele czytali uczniom szkoły podstawowej. Poznaliśmy wspaniałą książkę na wakacje „Bolek i Lolek. Genialni detektywi” .Początek tej historii rozpoczyna się wraz końcem roku szkolnego chłopców. Wakacje mieli spędzić na obozie, ale byli tam tylko 6 godzin i 15 minut. Na pomoc przyszła ciotka i zabrała chłopców na wieś. Chłopcy z nudów zakładają biuro detektywistyczne i tym sposobem wakacje mają bardzo ciekawe i pomysłowe. My czytaliśmy tylko fragmenty. Zapraszam serdecznie do biblioteki , żeby poznać dalsze przygody. Sami również bawiliśmy się w detektywów: uczyliśmy się sztuki kamuflażu, rozwiązaliśmy dużo zagadek i łamigłówek, pisaliśmy zaszyfrowaną wiadomość. Za dobre odpowiedzi można było zdobyć cukierki.

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej

Pod koniec maja , dokładnie 27 klasa I-II-III i V u.u. „ WYBRAŁA BIBLIOTEKĘ” w ramach Tygodnia Bibliotek. Tym razem dzieci spędziły bardzo aktywnie czas w Bibliotece Publicznej we Wrześni ( Oddział Dziecięcy ). Było wiele zabaw ruchowych i umysłowych. Poznaliśmy Afrykę i jej mieszkańców. Pani bibliotekarka przeczytała opowieści z Tinga Tinga – o afrykańskich zwierzętach „Dlaczego Kameleon zmienia kolor”. W czasie zajęć powstały piękne prace plastyczne – kolorowe egzotyczne kameleony, które zdobią teraz naszą gazetkę klasową. Otrzymaliśmy również słodkie upominki.

Wizyta w Bibliotece Publicznej i Muzeum Regionalnym

Kwietniowe Dni Książki dla uczniów klasy I-II-III i V u.u. były okazją do spotkania się w Bibliotece Publicznej we Wrześni. Dzieci wraz z wychowawcami i bibliotekarką szkolną uczestniczyły w bajkowych zajęciach. Pani Ania i pani Basia z Oddziału Dziecięcego przygotowały dla nas moc atrakcji, między innymi poznaliśmy historię Złego Kocurka. Opowiadanie tak zaciekawiło uczniów, że poprosiły o wypożyczenie książki aby poznać dalsze przygody kota. Dzieci wykonały również postać Złego Kocurka w stroju urodzinowym. Wizyta w bibliotece zakończyła się zaproszeniem na Tydzień Bibliotek przypadający w maju.
Następnie uczniowie obejrzeli wystawę w Muzeum Regionalnym: W kręgu obrzędów . Azja i oceania podróżniczki Karoliny Sypniewskiej.
Po wizycie w muzeum udaliśmy się do wrzesińskiej księgarni. Tam dowiedzieliśmy się, że każda książka podobnie jak w bibliotece ma swoje miejsce na półce. Na zakończenie dostaliśmy upominki: katalogi książek, zakładki do książek, kalendarze.

Światowy Dzień Książki

Dzień 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Z tej okazji klasa IV-V uczestniczyła w lekcji bibliotecznej „Książka ? Czytanie? Po co to, komu?”. Uczniowie zostali zapoznani z filmem kampanii „ Czytaj! ….”, następnie zapisywali na karteczkach ostatnio przeczytane książki. Pani Ewa zapoznała wszystkich z fabułą książki Alana Benetta „Czytelniczka znakomita”. Przybyła do nas również królowa angielska – w rolę wcieliła się Marysia, która przeczytała fragmenty książki. Uczniowie dyskutowali na temat skąd się biorą książki do czytania, czy czytanie jest potrzebne, przyjemne, czy ktoś pochłania dzieła tak jak królowa.
Poznaliśmy również piktografii dotyczące książek i złote myśli o czytaniu. Lekcja zakończyła się zaproszeniem do biblioteki szkolnej.

Wielkanocne zwyczaje - opowiastki z Kisielic Małych

W poniedziałek, 30 marca w Zespole Szkół Specjalnych odbyła się wielkanocna lekcja „Wielkanocne zwyczaje- opowiastki z Kisielic Małych’’. Dla uczniów uczestniczących w tej lekcji było to trzecie spotkanie z babcią Antoniną i dziadkiem Antonim. Tym razem uczniowie poznali przepis babci na świątecznego mazurka. Mogli również samodzielnie zdobić to tradycyjne ciasto wielkanocne. Rozwiązali krzyżówkę do przeczytanego tekstu „Wspomnienie o mazurkach, mazurskim stroju i fartuszku z wisienkami’, przygotowali również święconkę, produkty wkładane do koszyczka były wyrażane przez uczniów także w języku angielskim. Na zakończenie wszyscy otrzymali łakocie. Zajęcia i niespodzianki przygotowały Ewa Górczyńska i Magdalena Witkowska.

Ogólnopolskie wybory książek

Nasza szkoła włączyła się do przedsięwzięcia Ogólnopolskie Wybory Książek. Uczniowie otrzymali karty do głosowania i wybierali swoje książki. Miejscem głosowania była biblioteka szkolna. Akcja odbyła się 10-11 marca 2015 roku.Najaktywniejsza była klasa I-II-III, IV, V, VI i I gimnazjum. Wszystkim serdecznie dziękuję za udział.

12.02.2015 r. Walentynki w bibliotece szkolnej

W czwartek 12 lutego zostali zaproszeni do biblioteki uczniowie wraz z nauczycielami na Czytelnicze Walentynki z Franklinem. Dzieci zostały zapoznane z historią sympatycznego żółwika Franklina. „Franklin i Walentynki” opowiada o imprezie szkolnej z okazji Walentynek . Żółw zgubił w drodze wszystkie piękne karteczki. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak Franklin doskonale wybrnął z tej sytuacji. Całą historię następnie opowiedział Piotrek- uczeń klasy III. Po krótkiej rozmowie uczniowie brali udział w przeróżnych walentynkowych konkurencjach przygotowanych przez panią Ewę i panią Magdę. Najwięcej emocji wzbudziło zdobienie ciastek w kształcie serduszek.

Świąteczna akcja Cała Polska czyta dzieciom

Dnia 16 grudnia 2014 r. biblioteka szkolna wspólnie z samorządem Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom zorganizowała świąteczne czytanie. Uczniowie klasy I-II-III oraz I gimnazjum u.u. wysłuchali utworu „ Opowieść o choince” z książki A. Sójki „ Bajki z Krajów Mikołajów”. Dzieciom czytała Agata Szefer – uczennica II klasy ZSZ. Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie wyczarowali piękne papierowe choinki, które zdobią salę 28.

   
   
   

Sukces w konkursie plastycznym „ Kartka urodzinowa dla Misiaka”

Nasi uczniowie brali udział w konkursie organizowanym przez Bibliotekę Publiczną we Wrześni „ Kartka urodzinowa dla Misiaka”. Na konkurs wpłynęło ponad 200 prac, pięć naszych kartek zostało nagrodzonych.

III miejsce Marek Idczak – praca wykonana pod kierunkiem p. M.Hedrych
Wyróżnienia :
Kamil Kuleta- praca wykonana pod kierunkiem p. M.Gradke
Karolina Mydlewska- praca wykonana pod kierunkiem p.E.Górczyńkiej
Eryk Piechowiak- praca pod kierunkiem p.E.Górczyńkiej
Maja Konieczka – praca pod kierunkiem p.E.Górczyńskiej

Lekcja biblioteczna w Bibliotece Pedagogicznej

2 grudnia 2014 roku klasa I gimnazjum wraz z wychowawcą i panią bibliotekarką odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną we Wrześni. Uczniowie zostali zapoznani przez panią Halinę Lepkę ze specyfiką, historią i księgozbiorem biblioteki. Młodzież poznała również katalogi te tradycyjne jak i elektroniczne. Następnie mogli samodzielnie wyszukać ciekawej pozycji w katalogu elektronicznym. Na zakończenie rozmowa dotyczyła przeczytanych książek i ulubionych autorów literatury młodzieżowej.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

24 listopada w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W całej bibliotece królowały misie. O misiach śpiewaliśmy piosenki , klasa I-II-III recytowała wiersze. Były też gry, zabawy, zgadywanki. Dzieci poznały historię pluszowego misia, lepiły też misia z plasteliny. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Osoby, które w tym dniu przybyły do szkoły ze swoim pluszakiem dostały medal dla misia i upominek. Całość dopełnił słodki poczęstunek. Spotkanie przygotowały i prowadziły p. E.Górczyńska i p.M.Witkowska.
26 listopada świętowaliśmy Dzień Misia również w Bibliotece Publicznej we Wrześni.

Październik- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik od wielu lat jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Wiele bibliotek szkolnych świętuje w tym czasie. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Tegoroczne hasło „ Kto czyta książki, ten żyje podwójnie.” My również świętowaliśmy w październiku w naszej bibliotece. Oto relacja co działo się u nas:

Biblioteka została odświętnie udekorowana
   

   
Przez cały miesiąc trwał Kiermasz Książki
   

   
Spotkanie z Krasnalem Hałabałą
   

   

   
Odbył się konkurs plastyczny „ Świat Origami” . 24 października przypadał Światowy Dzień Origami
   

   
I miejsce klasa V u.u II miejsce Weronika Gibowska
   
III miejsce klasa I u.u Wyróżnienie: Jakub Mróz i klasa III u.u. gimnazjum
   
Słodkości, zagadki i nagrody za prawidłowe odpowiedzi dla wszystkich uczestników od
Kopciuszka i Księcia
   
   
Lekcja biblioteczna „ Zapoznanie z warsztatem informacyjnym biblioteki szkolnej.”
   

Wszystkim dziękuję za udział i zapraszam do korzystania z biblioteki szkolnej!
   

Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów

W dniach 9-15 października w naszej szkole trwała akcja tworzenia przepięknych kartek dla chorej Nicoli z Łodzi. Szkoła brała udział po raz pierwszy w Międzynarodowym Tygodniu Pisania Listów. 16 października zebraliśmy wszystkie kartki, listy i zanieśliśmy do Biblioteki Publicznej aby wrzucić je do „ Marzycielskiej Poczty” . Uczniowie klasy I-II-III wzięli również udział w zajęciach w Bibliotece Publicznej. Stworzyli własne laurki i życzenia pełne wiary i nadziei. Mamy nadzieję,że kartki spodobają się Nicoli.

Wizyta w bibliotece szkolnej

Pod koniec września klasa I-II-III odwiedziła bibliotekę szkolną. Biblioteka została zaczarowana przez tajemniczą wróżkę. Na uczniów czekały magiczne czapeczki i specjalne zadanie. Spotkanie rozpoczęło się od poszukiwania „ Złotej Księgi Bajek”, którą wróżka ukryła między regałami. Książka została odnaleziona przez uczniów poprzez zabawę „ ciepło- zimno’. Pani bibliotekarka przeczytała fragment „Kubusia Puchatka”. Następnie dzieci usiadły w kręgu naprzeciwko komputera i obejrzały fragment bajki. Później wszyscy zostali zaproszeni do wysłuchania audiobooku. Bibliotekarka pytała dzieci czy podobała im się bajka filmowa, co widziały, co słyszały, czy wolą książkę w wersji elektronicznej od papierowej. Większość wybrała książkę papierową z pięknymi ilustracjami. Nauczyciel bibliotekarz starał się uzmysłowić dzieciom, że swoje miejsce ma zarówno książka papierowa , jak i elektroniczna. Najmłodsi czytelnicy przypomnieli również zasady korzystania z biblioteki szkolnej i odchodzenia się z książkami. Na koniec wszyscy otrzymali zakładki i maskotki. Każdy uczeń wybrał samodzielnie książkę i wypożyczył zgodnie z zasadami panującymi w bibliotece szkolnej.

ROK SZKOLNY 2013/2014

Zabawy literackie w świetlicy szkolnej

Dnia 13 maja dzieci przebywające w świetlicy szkolnej uczestniczyły w zabawach literackich z okazji Dnia Książki dla Dzieci i Tygodnia Bibliotek. Uczniowie rozwiązywali zagadki bajkowe, łączyli rekwizyty z określoną bajką, wcielili się również w pracowitych krasnoludków, którzy idą do pracy do lasu, odpowiadali na pytania związane z bajkami i baśniami. Osoby , które zdobyły najwięcej punktów ( magicznych patyczków ) zostały nagrodzone- Mateusz i Kamil. Panie E.Górczyńska i E. Górniak przeprowadziły konkurs „Najciekawsza okładka książki”. Wyróżnione zostały dwie prace K. Grześkiewicza „ Encyklopedia Motyli” oraz W.Kaźmierczak „ Mój przyjaciel”. Dzieci przypomniały również co powinno znajdować się na stronie tytułowej książki. Za prawidłowe odpowiedzi wyróżniony został Mateusz. Na zakończenie wszyscy za aktywne uczestnictwo otrzymali słodycze.

8-15 maj 2014 Tydzień Bibliotek

Uczniowie naszej szkoły 12 maja brali udział w obchodach XI Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne hasło to „Czytanie łączy pokolenia”. Dzieci w Bibliotece Publicznej we Wrześni obejrzały spektakl „ Tajemnica zaginionych liter” w wykonaniu aktorów Teatru „Maska” z Krakowa. Została przedstawiona historia pewnej biblioteki, w której z książek zniknęły wszystkie litery. Bibliotekarka poprosiła o pomoc detektywa Lupę. Okazało się, że liter nikt nie porwał bowiem same odeszły i schroniły się u Królowej Liter- Literatury. Widzowie wspólnie z detektywem szukali liter i następnie nakłaniali litery do powrotu na opuszczone strony książki. Był to spektakl pełen humoru, baśniowe postacie i atrakcyjna fabuła wywołały duży entuzjazm dzieci.

ROK SZKOLNY 2010/2011

4. 06. 2011r. – Konkurs plastyczny: „TOTEM INDIAŃSKI”

Uczniowie ZSS odnieśli kolejny sukces.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wrześni ogłosiła konkurs plastyczny: „Totem indiański”. Należało wykonać pracę przestrzenną. Uczniowie klasy IV u.u Patryk Menes i Damian Bartczak pod kierunkiem pani A. Tutak pracowali sumiennie i wytrwale przez dwa tygodnie. Powstała przepiękna praca plastyczna, która została nagrodzona. Rozwiązanie konkursu nastąpiło 4 czerwca na rynku we Wrześni podczas imprezy z okazji Dnia Dziecka „ Podróż do krainy Indian”. W tym dniu można było podziwiać również inne wszystkie prace nadesłane na konkurs. Tak prezentował się totem Patryka i Damiana.

Tydzień Bibliotek – Maj 2011
9.05.2011- 13.05.2011

W tym roku Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy bardzo pracowicie. Już w poniedziałek uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej –oddziale dziecięcym „ Historia pisma i druku”. Obejrzeliśmy ciekawy film z serii „ Przecinek i kropka”. Pani bibliotekarka zadawała zagadki dotyczące książki i pisma. Zapoznaliśmy się i obejrzeliśmy działy literatury dla dzieci. Na koniec wszyscy dostali charakterystyczne odznaki przygotowane z okazji VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek- Biblioteka zawsze po drodze , nie omijam wchodzę.

W naszej bibliotece szkollnej w środę odbyło się dla klasy I-II-III przedstawienie kukiełkowe „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” . Przedstawienie przygotowały dziewczęta z Klubu Przyjaciół Książki. Zadaniem konkursowym dzieci było wymienienie imion krasnoludków. Bezbłędnie z tym zadaniem poradziły sobie Wiktoria K., Angelika W., Dziewczynki zostały wyróżnione upominkami.

W czwartek natomiast uczestniczyliśmy w spotkaniu z Wandą Chotomską w Bibliotece Publicznej. Pani Wanda na początku wręczyła nagrody za prace plastyczne: „ Legendy polskie Wandy Chotomskiej w ilustracjach” Przyznała, że prace były bardzo pomysłowe. Z rąk pani Wandy nagrody otrzymali : Daria W. z klasy V, Ewelina K. z klasy V oraz Piotr B. z klasy IV. Pani Chotomski recytowała swoje wiersze, „porwała” wszystkich do wspólnej zabawy, zachęcała również do wspólnego śpiewania piosenek. Pisarka przyznała, że prowadzi bardzo aktywny typ życia i kocha podróże. Byliśmy pod wrażeniem spotkania z panią Wandą Chotomską.

W piątek uczniowie klasy III, IV, V, VI brali udział w warsztatach „ Papier ręcznie czerpany” zorganizowanych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Września przez firmę „Kalander”. Poznaliśmy historię papieru. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy i kolejno najpierw czerpaliśmy papier z zatopionymi płatkami kwiatów w masie papierniczej, później barwiliśmy papier techniką japońską, pisaliśmy też gęsim piórem swoje imię oraz odciskaliśmy pieczęć lakową. Wszystkie prace zabraliśmy do szkoły. Serdecznie dziękujemy za bardzo interesującą lekcje. Było super !

19.04.2011 r. Akcja „ Cała Polska czyta dzieciom”

Tym razem uczniowie ZSZ czytali młodszym uczniom naszej szkoły opowiadanie z tomu „Puchatkowy skarbczyk niezwykłych dni”. Uczniowie klasy I-II-III wysłuchali opowiadania „Niespodziankowa majówka Puchatka”. Po wysłuchaniu opowieści dzieci przystąpiły do zadań : wskazywali różnice na rysunkach, musieli doprowadzić Puchatka do przyjaciela czy też z rozsypanki wyrazowej ułożyć zdanie. Na zakończenie należało pokolorować obrazek. Wszyscy poradzili sobie wspaniale ! Opowiadanie wybrały i zadania przygotowały pani bibliotekarka i pani M.Koniuk.

18.04.2011 r.- Świąteczna zajęcia w bibliotece „ Święta Wielkanocne”

W poniedziałek 18 kwietnia odbyła się w bibliotece szkolnej lekcja wielkanocna dla klasy IV „ Święta Wielkanocne” przygotowana przez p. E.Górczyńską i p. M. Witkowską, w przygotowaniu stołu wielkanocnego pomagały dziewczęta z „ Klubu Przyjaciół Książki”. Dziewczyny z klasy VI recytowały również wiersze : „ Wielkanoc”, „ Wielkanocny stół” E. Skarżyńskiej. Omówiliśmy zwyczaj święcenia palm, rozmawialiśmy na temat malowania jajek, odbyła się prezentacja świątecznych ciast. Uczniowie wymieniali co powinno znajdować się na wielkanocnym stole, przygotowali wspólnie wielkanocny koszyk. Były też zabawy plastyczne i słodki poczęstunek.

15.02.2011 Walentynki

Po feriach 15 lutego świętowaliśmy w naszej szkole Walentynki. W klasach „życia” p. E Górczyńska, M.Witkowska oraz wychowawcy klas „życia” przygotowali dla uczniów spotkanie walentynkowe z konkursami i wspólnymi zabawami. Na początku zajęć uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Zadaniem każdej grupy było wykonanie pracy plastycznej z przygotowanych wcześniej serc. Była walentynkowa zgaduj- zgadula, w której najlepszy okazał się Mikołaj. W czasie zajęć powstało serce przyjaźni składające się z małych serduszek ozdobionych wg. własnych pomysłów. W tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku .

W tym dniu rozwiązany został również „ Walentynkowy konkurs plastyczno- literacki” ogłoszony przez bibliotekę szkolną jeszcze przed feriami. Zadanie polegało na wykonaniu pięknego serca i wypisaniu kaligraficznym aforyzmu o miłości. Osoby wyróżnione w tym konkursie to: Natalia L., Agnieszka K., Wiktoria K., Weronika J., Angelika W. Wyróżniona została również klasa II-III ż oraz IV- V ż. Wszystkim dziękujemy za udział.

14.01.2011- Szkolny Konkurs Czytelniczy

14 stycznia 2011 roku w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy pod hasłem „Zimowe wierszyki’. Konkurs skierowany był do uczniów z klas IV, V, VI. Celem zabawy czytelniczej było rozwinięcie zainteresowań , przypomnienie klasycznej polskiej poezji , ciekawe spędzenie czasu wolnego, kształtowanie nawyku posługiwania się spisem treści i korzystanie z zasobów Internetu. Wcześniej uczniowie musieli zapoznać się z wierszami o tematyce zimowej takich poetów jak: Julian Tuwim, Maria Konopnicka, Ewa Szelburg- Zarembina. W przepięknej zimowej scenerii , przy zimowych piosenkach odbyła się zacięta rywalizacja. Konieczna okazała się dogrywka. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła Ewelina K. z klasy V, drugie miejsce – Agnieszka K. z klasy VI, trzecie miejsce- Natalia L. z klasy VI. Jury postanowiło również przyznać wyróżnienie dla Moniki K. z klasy IV. Wręczono dyplomy i nagrody.

21.12.2010 r. – Świąteczna akcja „Cała Polska czyta dzieciom”

W grudniu uczniowie ZSZ odwiedzili swoich młodszych kolegów i koleżanki z klasy I-II-III i zaproponowali im wspólną świąteczną zabawę. Na początku zachęcili do wysłuchania w skupieniu opowiadania „ Pani Zima”. Następnie były pytania i zagadki do wysłuchanego tekstu. Po prawidłowych odpowiedziach najmłodsi przystąpili do wykonania pracy plastycznej. Opowiadanie było o dwóch córkach- pracowitej i leniwej. Najpierw dziewczyna ładna i pracowita znalazła się w magicznej krainie. Wędrując spotkała piec i bochenki chleba proszące ,by je wyjąć, jabłoń pełną dojrzałych owoców, pracowała również solidnie u pewnej staruszki. Za swoją pracę została wynagrodzona „deszczem” złotych dukatów. Następnie w magicznej krainie znalazła się dziewczyna zła i leniwa. Ta nie pracowała solidnie i została oblana smołą. Dzieciom chyba najbardziej utkwiła w pamięci jabłoń pełna dojrzałych owoców bowiem to właśnie przedstawiały prace plastyczne. Pani E. Górczyńska i p. M. Koniuk przyznały nagrody i wyróżnienia za rzetelną pracę. Kolejna akcja już wiosną…..

25.11.2010 r.- Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Wcześniej dzieci przynosiły do biblioteki kolorowe maskotki. W dniu święta zorganizowano w bibliotece wystawę „ Kolorowa maskotka”. Właściciele najbardziej kolorowego pluszaka otrzymali upominki i dyplomy. Wystawione zostały również pozycje literatury dziecięcej m.in. o Kubusiu Puchatku, Misiu Paddingtonie czy Misiu Uszatku.
Dla uczniów kl. I-II-III bibliotekarka przygotowała prezentację multimedialną „ Znane misie” oraz „ Jak świętowaliśmy w latach ubiegłych”. Dzieci wysłuchały też opowiadania M. Kownackiej pt „ Stary , zielony miś” . Po wysłuchaniu opowiadania pani bibliotekarka przeprowadziła rozmowę z dziećmi na temat konieczności szanowania zabawek. Najmłodsi obejrzeli również bajkę „ Miś Tommy” . Następnie p. E.Górczyńska i p. M. Witkowska zaprosiły wszystkie dzieci do wspólnego rozwiązywania misiowych zagadek.. Dzieci bardzo aktywnie udzielały odpowiedzi. Zapraszamy do wspólnej zabawy za rok! Życzymy Misiom 100 lat!


Prezentacja multimedialna


Wspólna zabawa


Wystawka- Kolorowa maskotka


Osoby wyróżnione w konkursie


Nasza gazetka

Nasz gość…

Październik 2010 – Świeto biblioteki szkolnej

W tym roku również świętowaliśmy!!! Oto krótka relacja!

Tegoroczne hasło to:


Biblioteka szkolna została odświętnie udekorowana

Przez dwa tygodnie trwał kiermasz książki.

Ogłoszony został konkurs plastyczny „Zrób zakładkę wspaniałą”.


Pierwsze miejsce - Krystian Niedziela z klasy II
Drugie miejsce – Joanna Wrotecka z klasy VI
Trzecie miejsce- Wiktoria Kaźmierczak z klasy III

29 października spotkaliśmy się w bibliotece na przedstawieniu kukiełkowym.

Na zakończenie były też zagadki czytelnicze.


Wszyscy się spisali wspaniale , dzieci otrzymały prezenty.


Dzieci przyznały, że biblioteka to magiczny świat.

4.10.2010 –Witajcie w świecie książek

Na początku października ( 4.10.2010 ) odbyło się w bibliotece szkolnej spotkanie z najmłodszymi uczniami naszej szkoły. Uczniów kl. I-II-III powitał Krasnal i zaprosił do wspólnej zabawy. Nauczyciel bibliotekarz przedstawił zbiory biblioteki, przypomniał wszystkim regulamin biblioteki. Następnie dzieci spotkały się z baśniowymi postaciami- Czerwonym Kapturkiem, Kotem w Butach, Krasnalem. Najważniejsza okazała się Książka, która przedstawiła swoje prośby. Krasnal nauczył dzieci krótkiego wierszyka: „Szanuj książki z biblioteki czy lato czy zima, dwa tygodnie każdą książkę w domu możesz trzymać”

Uczniowie klasy III z pamiątkowymi zakładkami

ROK SZKOLNY 2009/2010

Maj 2010 – Tydzień Bibliotek

Dnia 8 maja 2010 roku w Bibliotece Publicznej – Oddział Dziecięcy we Wrześni rozwiązany został konkurs plastyczny „ Mój Chopin” oraz konkurs na prezentację multimedialną „ Chopin w różnych odsłonach”

.

Uczniowie naszej szkoły również brali udział w tych konkursach i zdobyli nagrody

Nagrodzeni uczniowie:

Konkurs – prezentacja multimedialna:
Patryk Zieliński- II miejsce
Leszek Pietrowicz- wyróżnienie

Konkurs plastyczny:
Sylwia Szablewska- II miejsce
Agnieszka Kinel- wyróżnienie
Klaudia Bednarek- wyróżnienie

   
   
   
   

Kwiecień 2010 – Przedstawienie „Jaś i Małgosia”

Dnia 23 i 26 kwietnia odbyło się w bibliotece szkolnej przedstawienie „Jaś i Małgosia” w niezwykłej adaptacji mistrza poezji dziecięcej Jana Brzechwy. Główni bohaterowie to oczywiście Jaś i Małgosia - dzieci drwala, które znalazły w lesie domek z pierników i tak nim były zajęte, że czarownicy dały się wziąć na przynętę. Wszystko się jednak dobrze skończyło – domek czarownicy okazał się fabryką czekolady, czarownica natomiast pracownicą, która pilnuje magazynów, wilk to pies. „ Piękna była ta przygoda…” Na zakończenie zaproszeni goście mogli skosztować pyszności z fabryki czekolady .
Tym razem wykorzystano do przedstawienia lalki- pacynki. Przedstawienie wszystkim się podobało, w sumie odbyły się cztery występy, ponieważ takie było zainteresowanie. Aktorzy zmęczeni lecz zadowoleni to: Klaudia (Małgosia), Krzysztof (Jaś) , Agnieszka (Czarownica), Ania (Gajowy), Patryk (Wilk i Narrator) oraz Natalia (operator techniczny). Przygotowania i próby trwały dwa miesiące.

   

   

28.04.2010 Akcja „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

Po raz kolejny została przeprowadzona akcja „ Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem uczniowie szkoły zawodowej czytali fragmenty książki Anne-Cath. Vestly „ 8 + 2 i ciężarówka”. Autorka tej książki należy do grona najznakomitszych autorów skandynawskiej literatury dla dzieci.. Książka „ 8 + 2 i ciężarówka” jest 5 tomem kolekcji Cała Polska czyta dzieciom. Najmłodszych uczniów naszej szkoły bardzo zaciekawiła historia sympatycznej rodzinki. Główni bohaterowie mieszkają w jednym pokoju: Maren, Marcin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i Morciszek. Do tej gromadki należy jeszcze dodać rodziców i ciężarówkę. Możecie się z niej dowiedzieć , jak przerobić mieszkanie na statek, zjednać sobie uciążliwą sąsiadkę, pomóc babci, a także jak sobie radzić , gdy nie wszystko układa się tak, jak by się chciało. Zapraszam do lektury!

29.03.2010 Lekcja wielkanocna w bibliotece szkolnej

29 marca w bibliotece szkolnej odbyły się wyjątkowe zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie klas I-II-III. Zajęcia „ Wielkanocne zwyczaje’ przygotowały p. E.Górczyńska i M.Witkowska oraz uczennice z „ Klubu Przyjaciół Książki”.
Uczniowie poznali zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi, przedstawiali ruchem czynności jakie wykonuje się przed świętami, rozpoznawali pisanki i kraszanki, przygotowywali koszyczek wielkanocny, wymieniali tradycyjne potrawy przygotowywane na te święta , były też wielkanocne zagadki.
Na naszym świątecznym stole znalazły się : palmy, pisanki, kraszanki, bukszpan, świąteczne ciasta ( baba i mazurek) .Na zakończenie zajęć można było skosztować wielkanocnych potraw.

   

29.03.2010 Konkurs „Zwyczaje wielkanocne”

W ostatni poniedziałek marca rozwiązany został konkurs „ Zwyczaje wielkanocne”. Konkurs przeznaczony był do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Maksymalną ilość punktów zdobyła Agnieszka Kinel – szkoła podstawowa i Szymon Janowski – gimnazjum. 29 marca osoby, które brały udział w konkursie spotkały się w bibliotece szkolnej na omówieniu wyników.

   

10.03.2010r.- Sukces czytelniczy w Kłecku

Reprezentanci szkoły podstawowej Patryk Zieliński, Natalia Ludwiczak i Ewelina Konieczka uczestniczyli 10 marca 2010 roku w II Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym w Kłecku pod hasłem: „Wiersze znanych poetów dla dzieci”. Uczniowie pod kierunkiem pani E. Kruszewskiej i Ewy Górczyńskiej przygotowywali się dokładnie i rzetelnie. Musieli zapoznać się z treścią wielu wierszy głównie Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. W szkole rozwiązywali różne zadania i testy.
W Kłecku zmierzyli się z trudnymi zadaniami i konkurowali ze szkołami naszego województwa. W grupie rozwiązywali krzyżówkę wprowadzającą w tematykę konkursu. Następnie oglądali prezentację multimedialną, kojarzyli oglądane obrazy i łączyli je z własną wiedzą. Odpowiadali losowo na wybrane pytania oraz układali puzzle. Po ich ułożeniu musieli odpowiedzieć co przedstawia ułożony obrazek i czego dotyczy. Uczniowie zaprezentowali pracę plastyczną dotyczącą treści wiersza „ Żuk”, którą wykonali pod kierunkiem pani Renaty Jakubowskiej. W sposób bardzo przekonywujący dokonali prezentacji tej pracy .Otrzymali duże brawa. Uczennica Natalia Ludwiczak recytowała wiersz „ Samochwała” posługując się elementami gry aktorskiej. Również swoim wdziękiem oraz strojem podbiła serca nie tylko jurorów.
Duży zakres wiadomości, pamięciowe opanowanie tekstu, kostiumy, rekwizyty, sposób prezentacji oraz ogólny wyraz artystyczny sprawiły, że nasi uczniowie byli bezkonkurencyjni , zdobyli zasłużone I miejsce . Powrócili zadowoleni
z nagrodami oraz bogatsi o nowe doświadczenie i znajomości.


Zmagania naszych uczniów


Prezentacja pracy plastycznej


Samochwała w wykonaniu Natalki


Gratulacje, nagrody i dyplomy

18.02.2010 r. Szkolny Konkurs Czytelniczy

W styczniu 2010 roku uczniowie klasy V i VI zapoznali się z wierszami Jana Brzechwy. Niektóre wiersze okazały się znane uczniom szkoły podstawowej. Po wysłuchaniu wierszy wszyscy przystąpili do I etapu Konkursu Czytelniczego „Wiersze Jana Brzechwy”. I etap polegał na rozwiązaniu testu.
Do drugiego etapu przeszło 4 uczniów klasy V i 4 uczniów klasy VI. 18 lutego 2010 roku w bibliotece szkolnej w obecności pani dyrektor ( jury) Ewy Kaczmarek odbył się II etap Szkolnego Konkursu Czytelniczego. W drugim etapie pytania były szczegółowe i dotyczyły wierszy mniej znanych. Na koniec należało rozwiązać krzyżówkę.
Najlepszy okazał się Patryk Zieliński z klasy VI. Dobre wyniki uzyskały również Barbara Zadrożna z klasy VI i Natalia Ludwiczak z klasy V. Wszystkim uczestnikom II etapu gratulujemy !

12.02.2010 r. Walentynki

W piątek 12 lutego odbyło się spotkanie walentynkowe w klasach „życia”. Celem tego spotkania było kształtowanie uczuć przyjaźni, miłości i życzliwości dla najbliższych i przyjaciół oraz rozwijanie wrażliwości uczuciowej i emocjonalnej ..
Na początku dzieci poznały postać Walentego i zwyczaje związane z Walentynkami, obejrzały krótką prezentacje walentynkową. Ozdabiali małe serduszka, z których następnie powstało wielkie serce. Były też zgadywanki walentynkowe, malowanie serca z zamkniętymi oczami. W tym dniu rozwiązany został również konkurs plastyczny „ Moja walentynkowa mandala”. Zwycięzcy to : Paulina Witaszczyk, Damian Bartczak, Katarzyna Kwita. W tym dniu nie zabrakło również czekoladowego walentynkowego ciasta. Na koniec uczniowie obejrzeli film „Zaczarowana’. W piątek obowiązywał strój w kolorze czerwonym. Spotkanie przygotowały pani Ewa Górczynska i pani Karolina Marciniak-Domin
ik.


Walentynkowe puzzle…

Prace uczniów

Dyplomy i nagrody…

Obowiązkowy strój…

Ciasto czekoladowe

14.01.2010. Przedstawienie kukiełkowe „Opowieść o Bazyliszku”

W styczniu 2010 roku biblioteka szkolna zmieniła się w teatr . Uczniowie należący do Klubu Przyjaciół Książki zaprosili młodszych kolegów i koleżanki do obejrzenia przedstawienia kukiełkowego „ Opowieść o Bazyliszku”. Kukiełki do przedstawienia przygotowywali wspólnie z panią bibliotekarką. Długo trwały prace, przygotowanie scenografii, próby. Uczniowie klasy I-II-III po przedstawieniu wykonali wspaniałe prace plastyczne, które zdobią bibliotekę. Przedstawienie wszystkim się podobało, również efekty dźwiękowe.

13.01.2010 Szkolny konkurs dla najmłodszych „Omnibus”

W pierwszym tygodniu stycznia odbył się I etap konkursu szkolnego „Omnibus”. Brali w nim udział wszyscy uczniowie klasy II, III, IV szkoły podstawowej. Do II etapu przeszło po trzech najlepszych uczniów z każdej klasy. W drugim tygodniu stycznia odbył się finał szkolnego konkursu. W drugim etapie należało się wykazać wiedzą z różnych dziedzin wiedzy, były też pytania dotyczące naszej szkoły.
Omnibusem klasy II został Krystian Niedziela
Omnibusem klasy III został Jakub Hypki
Omnibusem klasy IV została Ewelina Niedziela
Zwycięscy otrzymali dyplomy i nagrody ( kubki, piórniki, długopisy)
Klasa III zdobyła największą ilość punktów – 17 na 20 możliwych.. Zwycięska klasa otrzymała w nagrodę zegar ścienny.Wszyscy na koniec zostali poczęstowani słodyczami. Konkurs przeprowadziła pani Ewa Górczyńska a pomagała w przygotowaniach pani M.Witkowska.


Jakub Hypki i Krystian Niedziela


Ewelina Niedziela

Grudzień 2009 „ Cała Polska czyta dzieciom’

W grudniu odbyła się w naszej szkole akcja „ Cała Polska czyta dzieciom’ Akcje zorganizowała biblioteka szkolna wspólnie z Samorządem Szkoły Podstawowej oraz Samorządem Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W okresie świątecznym czytaliśmy opowiadania : D.Skwark „Mały ,czerwony samochodzik” ( dla uczniów klasy I-II-III) i B.Wygonik „Ten wyjątkowy dzień” (wszystkie klasy „życia” ).
Następnie odbyły się konkursy, wspólne zabawy. Za prawidłowe odpowiedzi były drobne upominki, słodycze.


Uczniowie ZSZ czytają najmłodszym


Wszyscy słuchają…


Praca plastyczna do opowiadania „Mały ,czerwony samochodzik”

Uczniowie szkoły podstawowej czytają w klasach „życia”…

25.11.2009 Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Światowy Dzień Pluszowego Misia. To miś jest najlepszym przyjacielem dziecka. Czasem także dorośli trzymają z sentymentu swojego pluszaka. Zdarza się , że brak mu lewego czy prawego oka, ucha…

Z okazji tego święta biblioteka szkolna zorganizowała dla najmłodszych czytelników wiele „misiowych” atrakcji. Impreza rozpoczęła się od wysłuchania nagrania Misia, który nie mógł przybyć na tą imprezkę, bo się rozchorował. Miś, życzył wszystkim wesołej zabawy i prosił aby dzieci coś dla niego narysowały. Zastąpił go miś Antoś, który uczył dzieci wiersza Jana Brzechwy Pt. „Niedźwiedź”.

W dalszej części dzieci poznały historię pluszowego misia oraz zwyczaje niedźwiedzi ( te informacje przedstawiła nam uczennica kl.V – Agnieszka Kinel ) . Natomiast Natalia Ludwiczak recytowała wierszyk Cz. Janczarskiego „ Naprawimy misia” i nauczyła wszystkich wyliczanki Kubusia Puchatka ( Kubuś Puchatek bacznie obserwował całą imprezę )

Uczniowie mieli także okazję zobaczyć wystawę książek, których bohaterami były pluszowe niedźwiadki oraz wziąć udział w konkursach : zwyczaje niedźwiedzi, rysowanie misia z zasłoniętymi oczami. Brali też udział w zabawach ruchowych w rytmie piosenki „Jadą, jadą misie…”

Na początku listopada ogłoszony został konkurs na najmniejszego, zabawnego misia. Dzieci i nauczyciele przynosili swoje maskotki. Właściciele najmniejszych maskotek : Rafał Dłużyński, Katarzyna Szczepaniak i Karina Lisiecka zostali nagrodzeni.

Zdjęcia z największym miniowym pluszakiem…
Były również misiowe słodkości…..

Imprezę prowadziła pani bibliotekarka Ewa Górczyńska a pomagały w przygotowaniach pani Magdalena Witkowska i pani Magdalena Janiak.

A oto jakie powstały prace po imprezie:

Nagrodzone prace
Prace wykonały : Paulina Wojciechowska i Marta Dąbrowska

24.10.2009 Święto Biblioteki Szkolnej

W tym roku szkolnym również świętowaliśmy. Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych został zamieniony na Tydzień Bibliotek Szkolnych. Przez cały przedostatni tydzień października w naszej bibliotece odbywał się Kiermasz Książki. Myślę, że każdy znalazł wśród zgromadzonych książek coś interesującego. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

W piątek 24 października od godziny 8 rano rozpoczęły prace Moliki Książkowe. Wspólnie z panią bibliotekarką odwiedziły klasy „życia”. Czytaliśmy „ Przygody Kotka Bezogonka”, układaliśmy wspólnie puzzle i objadaliśmy się słodyczami.

W tym dniu odbyła się w bibliotece szkolnej impreza czytelnicza dla uczniów szkoły podstawowej. Uczniowie klasy IV złożyli uroczysta przysięgę, że będą czytali książki ( od wakacji zapomnieli o bibliotece ). Następnie wszyscy brali udział w licznych łamigłówkach czytelniczych. Zmagania umysłowe były nagradzane drobnymi upominkami – notesikami, długopisami, ołówkami, zakładkami do książek. Na zakończenie dla wszystkich czekał słodki poczęstunek. Klasa IV opuściła bibliotekę zadowolona i szczęśliwa. Całe zmagania obserwowała pani dyrektor- Ewa Kaczmarek, na koniec wyróżniła najbardziej aktywnych uczniów.

Dwa tygodnie wcześniej ogłoszony został konkurs plastyczny „ Ulubiona postać bajkowa lub literacka”. Każda klasa przyniosła pracę, technika i format był dowolny. Powstały przepiękne prace i jury miało trudny wybór. W końcu ustalono I, II, III miejsce w kategorii praca zbiorowa i praca indywidualna, przyznano również wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymali w nagrodzę tort urodzinowy , który został przygotowany z okazji Święta Biblioteki


I miejsce

Prace te w tej chwili zdobią szkolny korytarz na drugim piętrze

Gimnazjaliści także brali w tym dniu udział w konkursie czytelniczym pt ”Spotkania nad morzem”. Należało przeczytać fragment tekstu i wyłonić tytuły znanych książek lub tytuły wierszy.
Na Moliki Książkowe czekała pod koniec dnia jeszcze praca. Należało dostarczyć dla każdego ucznia ważny przekaz - aforyzm. W koszyczku z aforyzmami były ukryte niespodzianki. Ależ to było dla niektórych zaskoczenie! Myślę, że był to pracowity dzień dla Molików Książkowy

Październik 2009 Spotkanie z najmłodszymi czytelnikami
Na początku października w bibliotece szkolnej odbyła się specjalna lekcja dla najmłodszych czytelników naszej szkoły. Kilka osób zostało przyjętych w poczet czytelników. Założone zostały karty. Uczniowie zapoznali się regulaminem biblioteki jak i regulaminem pracowni multimedialnej. Poznali układ książek na półkach i zasady wypożyczania i odchodzenia się z książka . Wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek, długopisy i maskotki.

ROK SZKOLNY 2008/2009

13.02.2009 - Walentynki
Pod koniec stycznia w bibliotece szkolnej pojawiła się tajemnicza czerwona skrzynka. Wkrótce okazało się, że to Poczta Walentynkowa. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mogli wrzucać kartki dla najbardziej lubianej osoby. Kartki powstawały na zajęciach w bibliotece oraz na lekcjach plastyki. Ogłoszony został konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową. Wśród uczniów szkoły podstawowej wyróżnione zostały: Anna Kwapiszewska, Justyna Nowak, Ewa Kaczor. Najpiękniejsze kartki walentynkowe wykonane przez gimnazjalistów również zostały nagrodzone. Wyróżnienia zdobyli: Małgorzata Wojtyś, Karolina Juchacz, Michał Piłat. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 13 lutego na sali gimnastycznej po przedstawieniu walentynkowym . W tym dniu również wszystkie kartki znajdujące się w skrzynce trafiły do adresatów. Nagrodzona została także osoba, która otrzymała najwięcej kartek – był to Marek Filipiak

6.02.2009 Rozwiązanie konkursu „Zima w przysłowiach”.
W połowie stycznia ogłoszony został konkurs czytelniczy i plastyczny dotyczący znajomości przysłów .
Konkurs czytelniczy przebiegał w dwóch etapach : I etap w formie pisemnej i II etap w formie ustnej. Konkurs czytelniczy skierowany był do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Konkurs plastyczny do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Wyniki konkursu „ Zima w przysłowiach” - czytelniczy
Kategoria: uczniowie klas IV-VI, gimnazjum
Rodzaj: konkurs czytelniczy dotyczący znajomości przysłów zimowych; część pisemna i ustna
Organizator: mgr Ewa Górczyńska
Termin: styczeń –luty 2009

Laureaci:
Szkoła Podstawowa
I miejsce Paulina Floraszak
II miejsce Karolina Tyksińska
III miejsce Mateusz Wojciński

Gimnazjum
I miejsce Marcin Czechowski
II miejsce Patryk Tomczak
III miejsce Mateusz Chlebowski

Wyniki konkursu „ Zima w przysłowiach” – plastyczny
Kategoria : uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym
Rodzaj: konkurs plastyczny, plakat lub rysunek, zilustrować przysłowie zimowe
Organizator: mgr Ewa Gorczyńska
Termin: luty 2009
Laureaci:
Klasa I-II-III u.u.
Klasa V-VI u.u.
Klasa II- III gimnazjum u.u

plakat wykonany przez uczniów klasy I-III u.u. plakat wykonany przez uczniów klasy V-VI u.u.


plakat wykonany przez uczniów klasy II-III gimnazjum u.u.

Styczeń 2009 Cala Polska czyta dzieciom
Kampania „ Cała Polska czyta dzieciom” jest skierowana przede wszystkim do rodziców. Niestety wielu rodziców nie znajduje czasu aby czytać. Książka nadal jest niedostępna – zbyt droga lub trudna do zdobycia. Szkoła powinna uzupełniać domowe czytanie!
Z inicjatywy pani Ewy Górczyńskiej – nauczyciela bibliotekarza i pani Agnieszki Masłowskiej –Wszelakiej opiekuna Samorządu ZSZ młodzież szkoły zawodowej włączyła się do akcji.
W okresie świąteczno- noworocznym wybrany został tekst Marty Stęplewskiej „Pomocnik Świętego Mikołaja”. Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie klasy I-II-III odpowiadali na pytania . Spotkanie skończyło się słodkim poczęstunkiem. W marcu planowana jest druga część akcji.

25.11.2008- Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Z tej okazji w bibliotece szkolnej pojawili się niecodzienni goście, pluszowe maskotki – misie, które dumnie siedziały sobie na półkach. W tym dniu w naszej szkole odbył się konkurs na najmniejszą maskotkę. Dyplom oraz nagrodę za najmniejszego misia, który jest największym przyjacielem przypadł klasie I u.u. gim. oraz Karolinie Tyksińskiej. Wyróżnienie otrzymał Mateusz Wojciński za malutkiego różowego misia
Na gazetce w bibliotece szkolnej można było przeczytać różnorodne wiersze o misiach oraz informacje o początkach zabawki misia. Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia przygotowała pani Ewa Górczyńska. Pomagały uczennice z Koła Przyjaciół Książki.

28.10.2008 – Święto Biblioteki Szkolnej
W październiku biblioteki szkolne obchodziły swoje święto. W tym roku Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych został zamieniony na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka również świętowała.
Organizacja obchodów tego Święta w Bibliotece Zespołu Szkół im.J.Korczaka we Wrześni:

 • Konkurs plastyczny- laurka i życzenia dla szkolnej biblioteki. Wszyscy chętni uczniowie wykonali laurkę, w której zamieszczali życzenia, kierowane dla naszej szkolnej biblioteki. Wszystkie prace pojawiły się na wystawce bibliotecznej. Nagrody otrzymały następuje osoby: Malwina Cieślak, Angelika Gielniak, Wawrzyn Wasielewski, Mateusz Chlebowski.
 • Spotkanie z najmłodszymi uczniami kl.I-II-III na wspólnych zabawach.
 • Były słodycze dla wszystkich uczniów.
 • Ankieta dla starszych „Zainteresowania czytelnicze”.
 • Afisz w bibliotece szkolnej, gdzie wszyscy mogli wpisać swoje życzenia, prośby.
 • Konkurs czytelniczy ze znajomości baśni, bajek i wierszy. Najwięcej punktów zdobyła Barbara Zadrożna
 • Kiermasz książki, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.