strona główna

WITAMY I ZAPRASZAMY

 


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Otrzymaliśmy dotację na zakup nowości wydawniczych

W październiku 2016 r. Zespół Szkół Specjalnych we Wrześni złożył za pośrednictwem Starostwa Powiatowego we Wrześni wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej. Wniosek ten został złożony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 i zyskał dofinansowanie na kwotę 5 tys. złotych ( 4.000 złotych kwota dotacji + 1.000 złotych wkład własny organu prowadzącego ).
Planowane zakupy książek będą skonsultowane z uczniami, nauczycielami, rodzicami, z biblioteką Publiczną i Pedagogiczną we Wrześni. Uwzględniały będą potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Obok zakupu książek zaplanowano szereg inicjatyw promujących czytelnictwo w szkole, szereg działań wskazujących na współdziałanie szkoły w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną i pedagogiczną, przewidziano także spotkanie dla rodziców. Realizacja wszystkich działań do końca 2017 roku.

Nasze działania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

  • Jeszcze w maju 2017 roku uczniowie proponowali tytuły, autorów, serie wydawnicze do planowanych zakupów w ramach NPRC.

  • Została utworzona ciekawa lista propozycji, którą następnie Rada Rodziców jak i Samorządy Szkolne pozytywnie zaopiniowały.

  • W czerwcu nauczyciel bibliotekarz przeprowadził analizę oferty księgarskiej i dokonał zakupu książek. Zostało zakupionych 320 książek za sumę 5 tysięcy. Wszystkie pozycje zostały zainwentaryzowane w Księdze Głównej Księgozbioru Biblioteki Zespołu Szkół Specjalnych. Następnie bibliotekarz przeprowadził oprawę techniczną.

  • W czasie rady zakończeniowej rok szkolny 2016/2017 ogłoszono zmianę regulaminu biblioteki szkolnej. Umieszczono zapis „ Istnieje możliwość wypożyczenia książek na okres ferii i wakacji”.
  • Od września do listopada będą realizowane następujące projekty
L.p. klasa osoba odpowiedzialna nazwa projektu
1. II-III M. Grandke, E. Górzyńska Kto czyta, nie błądzi
2. IV-V J. Marosz, E. Górczyńska Dbam o zdrowie – wiedza i ruch
3. VI O.Sierecka- Nawrocka Legendarny Kraków
4. VII M.Olejniczak Moje ulubione książki
5. -III u M. Bigosińska- Kubiak Smaczne wierszyki
6. IV u.u. M. Banaszak, M. Witkowska Książka, ja, Ty i uczucia
7. VI u.u A.Szulc, E. Górczyńska Dobre maniery z Grzegorzem Kasdepke
8. VII u.u R. Jakubowska Szalona podróż po Krakowie z babcią Brygidą
9 II gimnazjum B. Szpojda Gwiazd naszych wina – książka, którą zachwycił się świat
10. III gimnazjum M. Szymkowiak Film czy książka?
11. II u.u. gimnazjum M. Koniuk Afryka Kazika – ahoj przygodo w nieznane!
12. I branżowa A. Kulczyńska A może książka?
13. II zawodowa G. Czyż, B.Tomaszewska Spotkania z książką Anny Onichimowskiej
14. III zawodowa B. Tomaszewska Papierowe miasta- film dopełnieniem książki?
15. I PDP A. Tutak Był sobie pies
16. II PDP J. Pilarska Wierny pies Dżok
17. III PDP H. Ludwiczak Niedźwiedź – żołnierz- niezapomniana lekcja historii
18. IV,V,VI Ewa Górczyńska, Hanna Szymkowska, Beata Szpojda Projekt czytelniczy
„Czytanie i świata poznawanie to dla nas przyjemne zadanie”
  • W czasie zebrania z rodzicami 27 września przeprowadzono akcję informacyjną na temat NPRC oraz możliwości wypożyczania książek. Pani Ilona Lewandowska- pracownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej we Wrześni przeprowadziła prelekcję dla rodziców „Czy warto czytać książki?”.

  • Zaplanowane imprezy czytelnicze i konkursy
    - Spotkanie z książką i biblioteką dla najmłodszych ( wrzesień )
    - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ( 29 wrzesień )
    - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych ( październik )
    -Laurka dla biblioteki ( konkurs plastyczny )
    - Kiermasz książek
    - Dzień Postaci z Bajek ( 5 listopad )
    - Jesienny konkurs pięknego czytania wierszy „Czytam bo lubię !” ( październik – listopad )
    - Jesienne spotkanie w Bibliotece Publicznej( październik )
    - Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej ( listopad lub grudzień)

  • Zajęcia w ramach projektu „ Kto czyta nie błądzi”
    17 listopada gościliśmy w naszej szkole mamę Oli – panią Ewę, która przeczytała uczniom klasy II-III opowiadanie z książki „ 12 ważnych opowieści”. Była to akcja w ramach projektu czytelniczego „ Kto czyta , nie błądzi”. Opowiadanie „ O miłości, czyli nic takiego się nie stało” było wstępem do rozmów na temat naszych emocji i uczuć.

  • Projekt „Książka Ja, Ty i uczucia ” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Celem projektu było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do literatury, do spędzania wolnego czasu z książką. Chcemy przekonać dzieci, że czytanie może rozwijać ich wyobraźnię, poszerzać wiedzę na temat ludzi i świata, wpływać na to, że język, jakim się posługują będzie bogatszy i piękniejszy, a przede wszystkim, że książka to świetny kompan chociażby na jesienne i zimowe długie wieczory.
Podsumowanie projektu odbyło się w Dniu Życzliwości i Pozdrowień, gdzie zachęcaliśmy uczniów do czynienia dobra i dzielenia się życzliwością wspólnie z książką o uczuciach. Wszystko za sprawą urodzin krasnala Życzliwka,

  • Projekt czytelniczy "Afryka Kazika - Ahoj przygodo w nieznane"

Przez ostatnie dwa miesiące- my uczniowie kl.IIuuG wraz ze swoją panią, poznawaliśmy przygody Kazika czyli Kazimierza Nowaka spisane w książce pt.”Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego. W książce opowiedziana jest długa, bo trwająca pięć lata, podróż głównego bohatera na Czarny Ląd. Większość drogi przebył na swoim rowerze, którego zabrał ze sobą z rodzinnego miasta- Poznania. Podczas tej niesamowitej wyprawy Kazik poznał wielu ciekawych, życzliwych ludzi i przeżył niesamowite przygody- często zabawne, ale bywały też niebezpieczne. Dzięki tej książce poznaliśmy bliżej Afrykę i ludzi tam mieszkających; ich codzienne życie, zwyczaje oraz obrzędy i ludowe wierzenia. Przygodę po tym odległym kontynencie zakończyliśmy 13 grudnia. Na podsumowujących zajęciach przypomnieliśmy sobie co przeżył Kazik, gdzie był i co widział. To był bardzo odważny człowiek i niesamowity podróżnik o wielkim sercu i szacunku dla drugiego człowieka. Może i my będziemy mieli okazję w swoim życiu choć w części podróżować jak bohater książki i przeżywać różne przygody.

  • Podsumowanie projektu „ Kto czyta, nie błądzi”

W piątek 15 grudnia klasa II- III podsumowała projekt czytelniczy „ Kto czyta, nie błądzi”. Uczniowie przypomnieli książki, które czytali w czasie trwania projektu. Pani bibliotekarka i wychowawczyni klasy przyznały Erykowi Bonieckiemu nagrodę za najciekawszy, samodzielnie wykonany dzienniczek lektur. Eryk i Sandra zdobyli natomiast najwięcej punktów w konkursie wiedzy. Następnie, za wypełnioną „piramidę czytelniczą” upominki otrzymali Mateusz i Ola. Działania takie jak: dzienniczek lektur czy piramida czytelnicza będą kontynuowane ponieważ spotkały się z dużym zainteresowaniem dzieci.

  • Projekt czytelniczy „A może książka?” klasa I BS – podsumowanie.

Głównym celem projektu było ukształtowanie nawyku czytania oraz promocja literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie biorący udział w projekcie przeczytali książki z zakresu beletrystki młodzieżowej.
Do zaprezentowania przeczytanych książek wykorzystane zostały elementy technologii informacyjno - komunikacyjnej. Pojawiły się aplikacje i programy do tworzenia prezentacji - Buncee oraz elektronicznych książeczek - StoryJumper. Wykorzystaliśmy też kreatywne metody prezentowania lektur takie jak sketchnotki. Dla większości uczniów były to nowe, dotąd nieznane aplikacje komputerowe jak i zupełnie nowe formy pracy z książką.
Po zakończeniu projektu uczniowie częściej odwiedzają bibliotekę szkolną, interesuje się nowościami wydawniczymi, a wiedzą na ten temat potrafią dzielić się z rówieśnikami poprzez wykorzystanie elementów technologii informacyjno – komunikacyjnej.
Buncee:
https://app.edu.buncee.com/buncee/701b311eb8de4d2794cf8e7e59ee7dd8

Story Jumper: https://www.storyjumper.com/book/index/47851286/5a36e50469c04

Podsumowanie projektów czytelniczych

W grudniu nauczyciel bibliotekarz podsumował projekty realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszystkie projekty czytelnicze zostały zrealizowane według przyjętego harmonogramu. W czasie spotkania podsumowującego uczniowie przedstawili książki, które wykorzystywali w czasie realizacji projektów. Uczennice klasy 5: Natalia i Weronika zaprezentowały w formie teatrzyku kamishibai opowiadanie Ulf Stark i Eva Eriksson „ Jak tata pokazał mi wszechświat”. Była to również okazja do zaprezentowania wszystkich działań, jakie były podejmowane w ramach NPRC.

Gwiazd naszych wina- książka, którą zachwycił się świat
Działania:
  • Zapoznanie z fragmentami książki Johna Greena „ Gwiazd naszych wina”.
  • Analiza treści książki – próba udzielenia odpowiedzi na pytania: Co się stanie z nami po śmierci? , Czy będziemy wciąż żywi we wspomnieniach innych ? , Jaka śmierć jest najpiękniejsza?
  • Oglądanie filmu „ Gwiazd naszych wina”.
  • Burza mózgów – dlaczego książka została uznana światowym bestsellerem ?
Książka Ja, Ty i uczucia
Działania:
  • Warsztaty czytelnicze – wierszyki o uczuciach „ Od złości do radości” Anny Edyk ( przypisywanie minki do wiersza ).
  • Konkurs plastyczny „ Ilustracja do mojego ulubionego wiersza”.
  • Podsumowanie 21 listopada w Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Czytanie i świata poznawanie to dla nas przyjemne zadanie
Działania:
  • „Moja książka, którą czytałem/ czytałam w czasie wakacji” – praca plastyczna.
  • Przeprowadzenie wywiadu z rodzicem „Co czytałeś, kiedy byłeś dzieckiem?”
  • Złote myśli o książkach – gazetka tematyczna
  • Wyjście do Biblioteki Pedagogicznej- poznanie specyfiki i księgozbioru, udział w zajęciach tematycznych.
  • Zalety książek – gazetka w bibliotece.
  • Jaki to tytuł ? – mini konkurs wiedzy.
  • Czytam sobie…- sesja fotograficzna z książką.
  • Wystąpienie. Teatrzyk japoński do wybranej książki z zakupionych nowości.
Spotkania z książką Anny Onichimowskiej
Działania:
  • Zapoznanie z dorobkiem literackim pisarki Anny Onichimowskiej.
  • Wybór kilku opowiadań z książki „Dziesięć stron świata”
  • Zorganizowanie „ Godziny z książką” -głośne czytanie przez uczniów.
  • Analiza treści opowiadań o 15-latkach, ich marzeniach i problemach.
  • Dyskusja na temat ich życiowych wyborów.
  • Booktalking- reklama książki w formie ściennej gazetki.
Papierowe miasta – film dopełnieniem książki ?
Działania:
  • Zapoznanie z dorobkiem literackim pisarza Johna Greena.
  • Analiza treści książki „Papierowe miasta”. Dyskusja na temat postaw bohaterów.
  • Projekcja filmu.
  • Książka czy film? – porównanie obrazu filmowego z literackim.
  • Dyskusja na temat dojrzewania do związku, do samodzielności, do zmiany poglądów, do przeciwstawienia się otoczeniu.
  • Konkurs literacki na najlepszą pracę w kategorii: recenzja lub opowiadanie.
Legendarny Kraków
Działania:
  • Zapoznanie uczniów z opowieścią i legendą o Krakowie z książki „ Legendarny Kraków” Bogusława Michaleca.
  • Streszczenie wybranego fragmentu. Odróżnienie faktów historycznych od legendarnych.
  • Wykonanie pracy artystyczno- plastycznej do danego fragmentu.
  • Podsumowanie – wykonanie portfolio.
Afryka Kazika - ahoj przygodo w nieznane
Działania:
  • Uważne słuchanie czytanej książki „Afryka Kazika”.
  • Film przedstawiający Afrykę.
  • Słowne streszczenie przygód Kazika.
  • Wykonanie ilustracji do wybranego fragmentu książki.
  • Zaznaczenie na mapie świata miejsc, które uczeń chciałby zobaczyć, poznać.
  • Wyszukiwanie w Internecie miejsc, które odwiedził Kazik.
Był sobie pies
Działania:
  • Czytanie książki „ Był sobie pies”.
  • Słowne streszczenie historii psa Bailey.
  • Zebranie środków na karmę, wyjście do schroniska.
  • Oglądanie ekranizacji książki „ Był sobie pies”.
  • Opowiadanie o własnych psach, podanie przykładu ich wierności.
  • Wyszukanie w Internecie historii o Hachiko i Dżoku.
  • Wykonanie i prezentacja mini książeczki „Historia psa Bailey”.
Szalona podróż po Krakowie z Babcią Brygidą
Działania:
  • Zapoznanie z książką Doroty Terakowskiej „ Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”.
  • Inne książki D.Terakowskiej – poszukiwanie informacji w bibliotece szkolnej.
  • Zabytki Krakowa ( poznane przez Babcię) – plansza wykonana grupowo.
  • Legenda krakowska „ O Smoku Wawelskim”. Opowiadanie i gra memory „Legendy polskie”.
  • Wykonanie pracy plastycznej „ Chętnie zobaczę w Krakowie..’
Smaczne wierszyki
Działania:
  • Słuchanie wierszyków o różnych owocach i produktów z nich wykonanych.
  • Zapoznanie z książką kucharską – czytanie przepisów.
  • Obserwacja, degustacja owoców.
  • Przygotowanie stanowiska i wykonanie babeczek
  • Degustacja
  • Praca plastyczna wykonanego deseru.
Dobre maniery z Grzegorzem Kasdepke
Działania:
  • Przybliżenie uczniom zasad savoir-vivre na podstawie książki G.Kasdepke „ Bon-ton savoir- vivre dla dzieci” . Głośne czytanie fragmentów książki.
  • Zapoznanie z twórczością autora. Wyszukiwanie informacji w bibliotece szkolnej. Inne książki G. Kasdepke. Wskazanie położenia na półce.
  • „Szkółka kindersztuby’ zasady w życiu każdego ucznia.
  • Klasowy konkurs plastyczny „Grzeczność na co dzień”.
  • Klasowy konkurs wiedzy i umiejętności „Znam i stosuje dobre maniery”.
Dbam o zdrowie – wiedza i ruch
Działania:
  • Ankieta na temat nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej uczniów.
  • Współpraca z pielęgniarką szkolną – określenie wskaźnika BMI.
  • Zapoznanie z książką „ Dbam o zdrowie”.
  • Gazetka tematyczna o zdrowiu.
  • Piramida żywieniowa – praca plastyczna.
  • Ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną.
  • Wędrówka po dyscyplinach sportowych.
  • Broszurka dla rodziców.
  • Quiz „ Zasady zdrowego stylu znam i wszystkie stosuje sam”.
A może książka ?
Działania:
  • Wizyta w bibliotece szkolnej i zapoznanie z nowościami NPRC.
  • Wybór książki.
  • Prezentacja przeczytanej książki młodzieżowej ( krótka recenzja ).
  • Wykorzystanie tik do zaprezentowania przeczytanej lektury: nowe programy i aplikacje Buncce, Storybird, Story Jumper.
Kto czyta, nie błądzi
Działania:
  • Spotkanie z książką i biblioteką. Pierwsze powakacyjne spotkanie.
  • Zabawa typu „wieża czytelnicza”.
  • Wspólne czytanie książek zakupionych w ramach NPRC ( wybór uczniów), wychowawca, bibliotekarz, zaproszeni goście. Prace plastyczne -grupowe lub indywidualne.
  • Dzienniczek ciekawej książki – konkurs.
  • Turniej znajomości książek.
Książka czy film ?
na podstawie książki Gayle Forman „Zostań jeśli kochasz”
Działania:
  • Zapoznanie z fragmentami książki Gayle Forman „ Zostań jeśli kochasz”
  • Analiza treści książki i pogadanka na temat roli rodziny i rówieśników w życiu młodych ludzi a zwłaszcza miłości.
  • Pogadanka na temat odchodzenia bliskich osób (rozstania, rozwody, śmierć) i radzenia sobie z tym problemem.
  • Oglądanie fragmentów filmu „Zostań jeśli kochasz”.
  • Burza mózgów „Książka czy film?”
Wierny pies Dżok
Działania:
  • Czytanie książki „Dżok legenda o psiej wierności”
  • Oglądanie filmu.
  • Wykonanie pracy plastycznej „ Portret Dżoka’
  • Słowne streszczenie historii psa Dżoka.
  • Zebranie pieniędzy na karmę, wyjście do schroniska.
  • Opowiadanie o własnych psach.
  • Wyszukiwanie wiadomości o Hachiko i Bailey.
Niedźwiedź – żołnierz – niezapomniana lekcja historii
Działania:
  • Zapoznanie uczniów z fragmentami książki Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i Niedźwiadek”.
  • Oglądanie zdjęć i filmów dokumentalnych wyszukanych w Internecie na temat Wojtka.
  • Wykonanie kalendarium związanego z Wojtkiem.
  • Oglądanie filmu na temat nagrody Dickina.
  • Wykonanie prac plastycznych: Wojtek – kapral.
  • Rozwiązanie quizu on-line sprawdzającego wiedzę na temat losów Wojtka- kaprala.
Moja ulubiona książka
Działania:
  • Opis ulubionej książki.
  • Słuchanie czytanych pozycji z literatury młodzieżowej polecanych przez wychowawcę.
  • Rozmowy na temat wysłuchanych tekstów.
  • Samodzielne czytanie książki.
  • Udział w konkursie na czytelnika roku.