strona główna

WITAMY I ZAPRASZAMY

    x
xx


Przedszkole Specjalne "Mali Zdobywcy"

   
  O przedszkolu
   
  Metody pracy
  Terapie


Terapia logopedyczna

Metoda werbo-tonalna
Metoda wykorzystywana przez logopedów w celu wywoływaniu poprawnej artykulacji poszczególnych głosek u dzieci. Kładzie ona duży nacisk na rozwój percepcji słuchowej. Wykorzystuje rytm ciała i rytm muzyczny, które pomagają w rozwoju mowy. Nauce samogłoski przypisany jest rekwizyt, stosowany do wywołania i utrwalenia głoski.

Fonogesty
Jest to system komunikacji z osobami niedosłyszącymi i niesłyszącymi. Metoda polega na wykonywaniu gestów umownych jedną ręką i jednoczesnym głośnym mówieniu. Osoba z wadą słuchu uczy się w ten sposób odczytywania wypowiedzi z ust.

Elementy masażu logopedycznego
Masaż ma na celu zwiększenie kontroli dziecka nad mięśniami twarzy, pomoc w podjęciu funkcji ruchów mimicznych i artykulacyjnych. Dzięki stymulacji neuromotorycznych punktów twarzy, następuje poprawa w zakresie sprawności narządów artykulacyjnych.

Gesty MAKATON
Są formami alternatywnymi lub wspomagającymi mowę. Gesty MAKATON i mowa uczone są równocześnie w tym samym momencie. Nauka lub terapia logopedyczna przebiega równolegle wraz z wprowadzaniem form manualnych. Z czasem, kiedy dziecko zaczyna opanowywać mowę, gesty są wycofywane.