strona główna

WITAMY I ZAPRASZAMY


Co u nas słychać ?

ROK SZKOLNY
2008/2009

Plan pracy


Samorząd Gimnazjum
Marek Owczarczak kl. IIIc
Malwina Cieślak kl. Ia
Ewelina Niedziela kl. Ib
Michał Piłat kl. IIIc

Opiekun
mgr Marzena Szymkowiak


Wybory do Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum
22 września w naszej szkole przeprowadzono wybory do Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum. Spośród 14 kandydatów (każda klasa wytypowała dwóch przedstawicieli) najwięcej głosów w tajnym głosowaniu otrzymali: Michał Piłat, Ewelina Niedziela, Malwina Cieślak oraz Marek Owczrczak, którzy weszli w skład SUG. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

Zostań "Mistrzem frekwencji"
We wrześniu opiekun samorządu pani Marzena Szymkowiak ogłosiła konkursu na "Mistrza Frekwencji" czyli osobę, która opuści najmniej godzin lekcyjnych w I semestrze, a następnie w całym roku szkolnym. Życząc wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości w uczęszczaniu do szkoły zachęcała uczniów do podjęcia rywalizacji w tej kategorii.

Dzień Chłopca
29 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopca. Tego dnia chłopcy nie byli pytani na pierwszych lekcjach, a na ostsnich dwóch godzinach zajęć został rozstrzygnięty konkurs na najsympatyczniejszego chłopca. O wynikach zdecydowały głosy dziewcząt, które w tajnym głosowaniu najwięcej głosów oddały na Krystiana Orsztynowicza z klasy IIb (GRATULUJEMY). W tym roku przeprowadzono również konkurs na najwyższeo gimnazjalistę. Miano to otrzymał Mateusz Szefer z kl.IIIa, który mierzy aż 190m. Zwyciężcy plebiscytów otrzymali dyplomi i upominki, a na koniec dla wszystkich zorganizowano dyskotekę.

"Szkoło pomóż i Ty"
Od kilku lat nasza szkoła aktywnie włącza się w ogólnopolską akcję organizowaną przez FUNDACJĘ NA RZECZ OSÓB NIEWIDOMYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH "POMÓŻ I TY". W tym roku fundacja zbierała pieniądze na zakup protezy dla 26- letniej Agnieszki, która w wyniku choroby nowotworowej straciła nogę. Samorząd Uczniowski Gimnazjum na przełomie września i października rozprowadził 67 cegiełek wśród uczniów i nauczycieli. Cegiełki to małe kolorowe karteczki zawierające ciekawe i bardzo przydatne w szkole informacje z różnych przedmiotów (historii, polskiego, języków obcych, geografii, matematyki). Pieniądze w kwocie 67zł zostały wpłacone na konto fundacji z nadzieją, że pomogą dziewczynie w dalszy życiu. Agnieszce życzymy zdrowia, a naszym uczniom otwartych serc na potrzeby innych.

"Ku czci poległych za Ojczyznę"
31 października opiekun samorządu i uczniowie klasy IIIb wybrali się na cmentarz przy ulicy Gnieźnieńskiej. Tam zapalili znicze pod pomnikami: Nieznanego Żołnierza, ofiar Katynia i generała Abrahama. W drodze powrotnej młodzież zapaliła również znicz pod Pomnikiem Dzieci Wrzesińskich przy ulicy Harcerskiej. Przedstawiciele samorządu nie zapomnieli też o patronie naszej szkoły - Januszu Korczaku, który przez całe swoje życie był przyjacielem dzieci. Pod pamiątkową tablicą Michał Piłat zapalił znicz.

"Cała Polska czyta dzieciom"
24 listopada uczniowie klas gimnazjalnych wcielili się w role Kaja, Gerdy i innych postaci z baśni pt. "Królowa Śniegu", i w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytali uczniom klasy IV-V fragment opowiadania. Ewelina Niedziela z kl.Ib starała się jako narrator zainteresować młodszych kolegów i koleżanki do uważnego wysłuchania tekstu. W akcji ponadto wzięli udział: Patrycja Wicher (Gerda), Janek Andrzejczak (Kruk), Marysia Grześkowiak (Sowa). Po dwukrotnym wysłuchaniu baśni uczniowie szkoły podstawowej rozwiązywali rebusy, odpowiadali na pytani dotyczące tekstu oraz kolorowali rysunki zgodnie ze wskazówkami. Następnego dnia opiekun samorządu podsumował wyniki rozwiązanych zadań. Okazało się, że najuważniej słuchały tekst dziewczęta i najwięcej informacji zapamiętały. Wśród uczniów klasy IV zwyciężyła Agnieszka Kinel, a wśród piątoklasistów najlepsza okazała się Barbara Zadrożna. Dziewczęta otrzymały skromne upominki, a wszyscy uczniowie lizaki i cukierki. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do uważnego słuchania i czytani bajek. Kolejna edycja już wkrótce.

"Góra Grosza"
Corocznym zwyczajem SUG i w tym roku przystąpił do akcji organizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM "GÓRA GROSZA". W okresie od 24 listopada do 5 grudnia przedstawiciele Samorządu Gimnazjum we współpracy z Samorządem Szkoły Podstawowej codziennie zbierali groszaki od uczniów i pracowników szkoły. W sumie uzbieraliśmy pełen słoik pieniędzy, w którym po przeliczeniu było 43zł i 27gr. Nie udało nam się pobić zeszłorocznego rekordu, ale mamy nadzieję, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy. Już zaczęliśmy przygotowania.

Rodzaj monety Liczba monet Razem złotych

1gr

855

8,55

2gr

476

9,52

5gr

298

14,90

10gr

43

4,30

20gr

20

2,00

50gr

-

-

1zł

-

-

2zł

2

4,00

5zł

-

-

RAZEM

-

43,27zł

Andrzejki
Tradycją w naszej szkole są wróżby i zabawy andrzejkowe. Taką zabawę dla gimnazjalistów i uczniów szkoły zawodowej zorganizowali pani Dorota Narożna, pani Arleta Chudzikowska i opiekun samorządu pani Marzena Szymkowiak. 26 listopada została zorganizowana dyskoteka andrzejkowa poprzedzona wróżbami. Młodzież dużo chętniej brała udział w zabawie tanecznej niż podczas wróżb. Jak zwykle dziewczęta królowały na parkiecie, tym razem uczennice szkoły zawodowej.

"I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem"
Po raz drugi Samorząd Uczniowski Gimnazjum zorganizował zbiórkę zabawek, książeczek, bajek, gier, puzzli i innych drobiazgów w ramach akcji "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Przez okres dwóch tygodni opiekun samorządu i członkowie zachęcali uczniów klas gimnazjalnych i szkoły zawodowej, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły, aby dołączyli do grona darczyńców i podzielili się drobiazgami, które mogą sprawić radość innym. Zabawki były zbierane dla młodszych kolegów i koleżanek ze szkoły podstawowej. Do akcji włączyło się wiele osób, w tym również nauczyciele, którym serdecznie dziękujemy. Członkowie samorządu przygotowali 23 paczki dla uczniów z klas I-III naszej szkoły. W dniu szkolnej wigilii -19 grudnia Michał Piłat w stroju Świętego Mikołaja wspierany przez dziewczęta z klasy Ib przybył do klasy najmłodszych dzieci i rozdał im przygotowane upominki. Na twarzach maluchów pojawiły się uśmiech i radość.

Kartki świąteczne dla nauczycieli
Z inicjatywy SUG uczniowie gimnazjum pod kierunkiem pani Renaty Jakubowskiej, pani Karoliny Dominik- Marciniak oraz pani Ewy Zakrzewskiej na lekcjach plastyki i pracy techniki przygotowali piękne kartki świąteczne, do których życzenia przygotowali i wydrukowali na lekcjach informatyki. Kartki zostały wręczone wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły w czasie Bożonarodzeniowych Jasełek z życzeniami zdrowych i radosnych świąt. Ten miły gest ze strony uczniów sprawił dużo radości i uśmiechu.



Dyskoteka karnawałowa
Karnawał w pełni. Dlatego 26 stycznia została zorganizowana dla uczniów gimnazjum i szkoły zawodowej dyskoteka karnawałowa. W czasie dwugodzinnej zabawy uczniowie tańczyli, śmiali się i podśpiewywali ulubione piosenki. Mimo, że w większości dziewczęta wypełniały parkiet, grupa chłopców wtórowała im. Najbardziej roztańczonym gimnazjalistą okazał się Krzysiu Matela, który do tańca zachęcał innych uczniów. Oprawę muzyczną przygotował Maciej Klimczak, który również prowadził dyskotekę.

Walentynki
13 lutego w przeddzień WALENTYNEK czyli "Dnia Zakochanych" odbyły się w naszej szkole uroczystości związane z tym świętem, tak chętnie obchodzonym przez większość młodych osób. Uczniowie gimnazjum pod kierunkiem polonistek pani Beaty Szpojdy i Hanny Szymkowskiej przygotowali bardzo miłe i sympatyczne przedstawienie na temat miłości przeplatane wieloma pięknymi i ponadczasowymi piosenkami. Następnie został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą i najoryginalniejszą kartkę walentynkową. Zwycięzcy: Karolina Juchacz, Małgorzata Wojtyś i Michał Piłat z rąk pani dyrektor otrzymali dyplomy i drobne upominki. Kolejnym punktem programu było rozdanie kartek walentynkowych, które przez dwa tygodnie zbierane były w formie skrzynki walentynkowej. Najwięcej walentynek otrzymał Marek Filipiak, któremu został wręczony dyplom dla najbardziej lubianej osoby. Był to bardzo miły dzień.

Mistrz Frekwencji
Na koniec I semestru został podsumowany konkurs na "Mistrza Frekwencji". Powyższy konkurs został ogłoszony przez samorząd na początku roku szkolnego. Okazało się, że wśród gimnazjalistów nie było ucznia, który nie opuściłby ani jednej godziny lekcyjnej w I semestrze. Zwycięzcą I etapu został Mariusz Nowak z klasy Ia, który na sowim koncie ma zaledwie 13 godzin nieobecności. Mariuszowi gratulujemy, a wszystkich pozostałych uczniów zachęcamy do dalszej rywalizacji. Jeszcze wszystko może się zmienić i "Mistrzem" na koniec roku szkolnego może zostać inny uczeń. Zatem regularnie chodzimy do szkoły!!!

Pierwszy Dzień Wiosny
W tym roku gimnazjaliści pierwszy dzień wiosny obchodzili wcześniej, bo już 19 marca. Tego dnia opiekun samorządu pani Marzena Szymkowiak wraz z panem Jerzym Maroszem i panem Bartoszem Myszkiewiczem przeprowadzili dla uczniów gimnazjum WIOSENNY TURNIEJ KLAS. Przedstawiciele poszczególnych klas rywalizowali między sobą nie tylko na poziomie sportowym, zmagali się również z łamigłówkami, rebusami i innymi zadaniami wymagającymi od nich logicznego myślenia. Zwycięstwo przypadło klasie III, która zdobyła 45 punktów. II miejsce przypadło klasie Ib (41 punktów, a tuż za nimi na III pozycji uplasowała się IIa. Zwycięscy otrzymali z rąk pani dyrektor dyplom, a wszyscy uczniowie słodkie upominki.
Na koniec do zabawy zaproszeni zostali także nauczyciele, dla których organizatorzy przygotowali konkurs - kto najszybciej odgadnie, jakim jest zwierzęciem (nauczyciele losowali nazwy zwierząt). Zwyciężyła pani Karolina Przysiuda, która wylosowała bociana.

Całą Polska czyta dzieciom
W kwietniu uczniowie klas gimnazjalnych po raz kolejny wcielili się w role bohaterów książkowych, by przeczytać młodszym kolegom i koleżankom ze szkoły podstawowej fragment książki pt. "Koszmarny Karolek". Celem akcji jest zachęcani dzieci do czytania książek lub do uważnego słuchania czytanego tekstu. Marek Owczarczak, który wcielił się w tytułowego Karolka, Michał Piłat jego młodszy brat Damianek, Ewelina Niedziela- mama oraz Patrycja Wicher - narrator zaprezentowali uczniom klasy IV i V nieznany im tekst książki o nieznośnym Karolku. Po uważnym wysłuchaniu tekstu uczniowie rozwiązywali krzyżówkę oraz inne zadania związane z wysłuchanym fragmentem książki. Najwięcej punktów z klasy IV uzyskała Natalia Ludwiczak, natomiast klasy V Wojtek Stefaniak. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali słodycze, a zwycięzcy upominek. Gratulujemy i zachęcamy do uważnego czytania i słuchania.

Dzień Ziemi
Wzorem lat ubiegłych i w tym roku uczniowie gimnazjum pod opieką pani Ewy Zakrzewskiej przygotowali obchody Dnia Ziemi w naszej szkole. Z uwagi, iż 22 kwietnia przypadał egzamin gimnazjalny, Dzień Ziemi obchodziliśmy wcześniej 21 kwietnia. Uczniowie zaprezentowali różne scenki, w których przedstawili zachowania młodych ludzi, mające wpływ na degradację i niszczenie naszego środowiska naturalnego oraz scenki, które pokazywały jak należy dbać o przyrodę i ją chronić. W tym dniu ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego na plakat związany ze Świętem Ziemi. Uczniowie i nauczyciele mieli również możliwość włączenie się do grona miłośników przyrody, poprzez przywieszanie na dużym tekturowym drzewie zielonych liści.
Akcja tego święta została podsumowana sadzeniem drzewek przez uczniów naszej szkoły.