strona główna

WITAMY I ZAPRASZAMY

 


Szkoła w ruchu


KONSPEKT LEKCJI EDUKACJI ZDROWOTNEJ

Temat : Stres- radzenie sobie ze stresem i krytyką.
Data: 30.10.2013
Klasa: III Gim.
Miejsce zajęć: sala lekcyjna

Cele:
-uświadomienie co to jest stres
-uświadomienie, że stres to czynnik blokujący lub utrudniający rozwój człowieka
-uświadomienie, że stres jest nieodłącznym czynnikiem życia każdego człowieka
-poznanie technik radzenia sobie ze stresem

Metody:
-burza mózgów
-praca indywidualna
-dyskusja
-karty pracy

Przebieg lekcji:
-nauczyciel wita uczniów, zapoznaje z tematyką zajęć

  1. .Nauczyciel definiuje termin stres:
    -jest to zaburzenie równowagi spowodowane jakimś czynnikiem
    -to dynamiczna relacja między możliwościami jednostki a wymogami sytuacji
    -naturalna, nieunikniona część naszego życia
    -normalna reakcja biologiczna związana z procesami życia
    -reakcja na codzienne zmiany, wyzwania: negatywne i pozytywne

  2. Po czym poznasz, że jesteś zestresowany:
    - jesteś bardzo pobudzony, masz więcej energii, twoje serce szybciej bije, twój oddech się spłyca i przyspiesza, pocą ci się dłonie, stopy, zasycha ci w gardle, czujesz napięcie w żołądku, jelitach.

  3. Nauczyciel wyjaśnia termin: stresory-jako czynniki, które wywołują stres. Prosi uczniów, by powiedzieli, jakie są ich najczęstsze powody stresu np.:
    -niepowodzenia w szkole
    -konflikty w rodzinie
    -egzaminy, klasówki, sprawdziany
    -nadmiar obowiązków
    -przewlekła choroba
    -publiczne wystąpienie
    -nieszczęśliwa miłość
    -brak poczucia własnej wartości
    -utrudnienia w realizacji planów
    -samotność, nuda

  4. Jak sobie radzę w sytuacjach stresowych? Zamiana myśli negatywnych na pozytywne.

  5. Nauczyciel prosi by uczniowie zaznaczyli na kartach pracy pięć najczęstszych sposobów radzenia sobie ze stresem Jak rdzę sobie ze stresem przed egzaminem?
    -spacer
    -czytanie
    -słuchanie muzyki
    -kąpiel
    -zakupy
    -płacz
    -krzyk, rzucanie przedmiotami
    -proszenie kogoś o radę
    -zajmowanie się swoim hobby
    -pomaganie komuś innemu
    -wysiłek fizyczny
    -inne sposoby, np.......

  6. Nauczyciel zwraca uwagę, że istnieją też niezdrowe sposoby odreagowywania stresu, których absolutnie nie należy stosować:
    -palenie papierosów: papierosy są szkodliwe, więc nie są metodą na stres
    -narkotyki: niczego nie rozwiązują, działają pobudzająco, tylko pozornie przynoszą ulgę w napięciu, uzależniają zanim zdążymy sobie to uświadomić
    -alkohol: niczego nie rozwiązuje, działa oszałamiająco, regularnie spożywany prowadzi do nałogu.

  7. Podsumowanie:
    Wśród proponowanych, doraźnych sposobów radzenia sobie ze stresem wymienia się następujące:
    -nie ukrywaj złego nastroju, rozmawiaj z bliskimi
    -zadbaj o porządek, bo bałagan rozprasza
    -ucz się systematycznie, bo zaległości pogłębiają stres
    -nie duś w sobie bólu, po prostu go wypłacz
    -stawiaj sobie cele, które jesteś w stanie zrealizować
    - zachowaj cierpliwość
    -nie walcz-przystosuj się
    -nie krytykuj-zadbaj o siebie
    -zadbaj o poczucie humoru, częściej się uśmiechaj
    -zdobądź się na żartowanie z samego siebie.
    Stres sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły. Jest nieodłącznym czynnikiem naszego życia. Musimy sami wypracować optymalny sposób radzenia sobie ze stresem.

  8. Rozdanie kart-Sposoby radzenia sobie ze stresem.

Opracowała Maria Olejniczak