WITAMY I ZAPRASZAMY

  Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem” reprezentuje interesy, wypowiada się i działa na rzecz i w imieniu osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz opiekunów prawnych. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans życiowych dzieci młodzieży niepełnoprawnej, tworzenia optymalnych warunków do ich rozwoju poznawczego, emocjonalnego i społecznego poprzez oddziaływania o charakterze edukacyjnym, wychowawczym i terapeutycznym, a także udzielanie wsparcia ich rodzinom.
    Aktualności

O stowarzyszeniu
statut
projekty
aktualności
Walne Zebrania Członków
sprawozdania
kontakt

  XIX Turniej Mikołajkowy
Zajęcia w dniu 6 grudnia 2017r. w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka mają niecodzienny charakter. Tego dnia uczniowie naszej placówki spotykają się z kolegami z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych ze Słupcy i Gniezna, aby zmagać się w sportowych konkurencjach oraz turnieju piłki nożnej. W tym roku odbył się XIX Turniej Mikołajkowy pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wrzesińskiego. Organizatorem imprezy była nasza szkoła oraz działające przy niej Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem”. Młodych sportowców dopingowali zgromadzeni na trybunach sali gimnastycznej kibice oraz postać Śnieżynki i Świętego Mikołaja, których obecność podkreślała świąteczny i wyjątkowy charakter imprezy sportowej. Zwycięzcy w konkurencjach sportowych - drużyna z Słupcy oraz turnieju piłki nożnej - drużyna z Gniezna zostali nagrodzeni pucharami, które kapitanom drużyn wręczył pan wicestarosta Waldemar Grzegorek i pani dyrektor ZS im. Janusza Korczaka Ewa Kaczmarek. Wszyscy uczestnicy Turnieju Mikołajkowego, uczniowie Zespołu Szkół oraz zaproszeni goście otrzymali paczki mikołajkowe.

    więcej    

Zielona szkoła 2017

Droga na Zieloną Szkołę STEGNA 2017 przez Malbork prowadziła.
Nad rzeką Nogat zamek niezmienną potęgą stoi,
ale Krzyżaków się już nikt nie boi.
Trójmiasto słońcem nas witało,
uroku Gdańska wciąż mamy mało.
Z flagą królewskiego miasta
Damian grupę oprowadzał.
Przewodnik zagadki nam zadawał,
w nagrodę drobne bursztyny rozdawał.
Historię miasta zgłębialiśmy,
Pocztę Gdańską zwiedziliśmy.
W Muzeum II Wojny Światowej i na Westerplatte
powagę zachowaliśmy
i ciszą hołd bohaterom oddaliśmy.
W Centrum Hewelianum
mądrze się bawiliśmy,
wszystkiego dotykaliśmy.
Katedra oliwska koncertem nas zachwyciła,
a po ZOO kolejka woziła.
Nad sopockim molo chmury nisko się unosiły
ale smażone dorsze humory poprawiły.
Rekinów na basenie mało pływało,
za to okazów podwodnego świata w Oceanarium nie brakowało.
Dar Pomorza wielu żeglarzom szlify dał,
teraz dla turystów otworem stał.
Przygoda z morzem w Krynicy Morskiej się zakończyła,
a latarnia niezbyt wysoka była.

Warto czekać rok na taką przygodę
i panią Dyrektor prosimy o zgodę.
Kolejne nasze marzenia na realizację czekają
i wsparcia sponsorów wyglądają.

Uczestnicy Zielonej Szkoły STEGNA 2017
Oskar Andrzejak
Mateusz Bednarek
Agata Budzińska
Bartosz Drabiński
Kacper Jaroszewski
Kamil Kubiak
Karina Lisiecka
Patryk Menes
Wiktoria Mróz
Wiktor Piechnik
Paulina Piechowiak
Dawid Rogacki
Damian Rudnicki
Weronika Sobolewska
Adrian Tłoczek
wraz z opiekunami: Justyną Pilarską , Arletą Chudzikowską i Hanna Ludwiczak serdecznie dziękują za finansowe wsparcie Fundacji PKO BP, Metgalex-Piotr Janiak, Budex-Piotr Urbaniak, Amwin, Kancelarii Notarialnej Grzegorz Baranowski, Krzysztof Baranowski, Invest Home Nieruchomości Anna Szafraniak.

Zapraszamy do fotorelacji z pobytu na Zielonej Szkole.

    więcej    

Turniej Mikołajkowy 2016

Turniej Mikołajkowy na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych organizowanych przez naszą szkołę. Dnia 6 grudnia 2016r odbyło się XVIII integracyjne spotkanie naszych uczniów z kolegami z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych ze Słupcy i Gniezna. W tym roku konkurencje sprawnościowe wygrała drużyna z Gniezna, a turniej piłki nożnej zawodnicy ze Słupcy. Sportowców wspierali koledzy licznie zgromadzeni na trybunach sali gimnastycznej, a przebieg sportowych zmagań ubarwiła obecność Śnieżynki i Świętego Mikołaja, którzy rozdawali słodycze. Uczestnicy spotkania zostali nagrodzeni pucharami, które wręczył pan wicestarosta Waldemar Grzegorek i pani dyrektor ZS im. Janusza Korczaka Ewa Kaczmarek. Turniej zakończył się wręczeniem zgromadzonym uczniom paczek mikołajkowych.
XVIII Turniej Mikołajkowy zorganizowany został przez Zespół Szkół im. Janusza Korczaka we Wrześni oraz działające przy szkole Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem” pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wrzesińskiego.

    więcej    

Zielona Szkoła 2016

Pani Dyrektor, koleżanki i koledzy !
Kotlina Kłodzka nas oczarowała.
Woda ze zdroju smakowała.
W Kudowie co prawda niektórzy się krzywili,
ale w Polanicy wszyscy już ją pili.
Jaskinia grała i śpiewała,
wspomnieniem niedźwiedzia ożywała.
W Błędnych Skałach nie zgubił się nikt,
a i Szczeliniec zdobyliśmy w mig.
Za złoto w kopalni znalezione
pstrągi i frytki zostały złowione.
Papier czerpany nam się podobał,
niestety dla nas zbyt dużo kosztował.
Wyjazd zakończyły Białe Skały
i w kawiarni Sisi deserek mały.

W walizki spakowaliśmy nasze wspomnienia,
W torbach podróżnych rozgościły się marzenia
Zielone Szkoły niechaj trwają
i w dorosłość wprowadzają.

Uczestnicy Zielonej Szkoły:

1. Kamil Kubiak
2. Wiktor Piechnik
3. Bartosz Drabiński
4. Adrian Tłoczek
5. Agata Budzińska
6. Wiktoria Mróz
7. Jakub Mróz
8. Dawid Rogacki
9. Damian Rudnicki
10. Weronika Sobolewska
11. Aleksandra Marczak
12. Karina Lisiecka
13. Patryk Menes
14. Kacper Jaroszewski
15. Oskar Andrzejak

Kierownik :
Krystyna Mikołajczyk

Opiekunowie:
Justyna Pilarska
Hanna Ludwiczak

Kierowca:
Grzegorz Walkowski

Uczestnicy Zielonej Szkoły wraz z opiekunami serdecznie dziękują instytucjom , które wsparły organizację wyjazdu. Zaangażowanie ludzi dobrej woli , którzy sercem podjęli decyzję o finansowym wsparciu projektu Sudety 2016 spełniło kolejne młodzieńcze marzenie i pozwoliło uczniom poznać jeden z najpiękniejszych zakątków naszej ojczyzny.

Podziękowania kierujemy do instytucji:
Fundacja PKO Banku Polskiego w Warszawie
PKO BP Oddział I we Wrześni
Bank Spółdzielczy we Wrześni
Metgalex Janiak Sp.J we Wrześni
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Razem”
NOWBUD
Dombud
KRISPOL
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Budex
Nadleśnictwo Czerniejewo
PCPR we Wrześni
Amwin Sp.z o.o. Września
Anna i Przemysław Szafraniakowie
Kancelaria Notarialna Grzegorz Baranowski
OPS we Wrześni
OPS w Pyzdrach
OPS w Nekli

    więcej    

XIII Turniej Mikołajkowy
6 grudnia 2011r. odbył się już po raz trzynasty turniej sportowy . Punktualnie o godz. 10 zespoły z Wrześni, Słupcy i Gniezna stawiły się w sali gimnastycznej w Gimnazjum nr 2 aby wziąć udział w serii konkurencji sportowych. Zespoły zmierzały się m.in. w prowadzeniu piłki hokejem, przeciąganiu liny, slalomie na hulajnodze. W ostatecznej klasyfikacji wygrała drużyna z Gniezna, drugie miejsce zajęła Września, a trzecie Słupca.. Oprócz pucharów, dyplomów wszystkie dzieci biorące udział otrzymały słodkie niespodzianki od Mikołaja. Zabawa była przednia.

Zielona szkoła „Ustka 2011”
W czerwcu 2011r. uczniowie klas I-II-III gimnazjum „życie” po raz drugi zdawali egzamin z samodzielności podczas dziesięciodniowego pobytu na zielonej szkole „Ustka 2011”. Pogoda dopisała i można było każdego dnia korzystać z kąpieli morskich oraz słonecznych. Poza tym zwiedzali Bydgoszcz, Darłowo, Darłówko i Ustkę. Byli również w „Muzeum Chleba”, „Muzeum Ziemi Usteckiej”, Zamku Książąt Pomorskich, w Dolinie Charlotty, w Pasiece Pszczelej w Krzemienicy, w Parku Wodnym Jana w Darłówku, portach rybackich, latarniach morskich oraz na terenie „Żubrowiska”. Spacerowali brzegiem morza, piekli kiełbaski na ognisku, bawili się na dyskotekach, grali w rożne gry sportowe. Czas minął bardzo szybko nawet tym, którzy byli pierwszy raz Karinie i Łukaszowi. Panie: Lena, Justyna i Krysia są zadowolone ze swoich podopiecznych. Uczniowie już planują następny wyjazd za rok.

„Citius-altius-fortius(szybciej, wyżej, silniej)”
Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ,,Razem” realizowało projekt prozdrowotny „Citius-altius-fortius(szybciej, wyżej, silniej)”- idee olimpijskie w moim życiu”. Główną organizatorką projektu, była Maria Maciejewska. Projekt realizowany był w terminie od 25.09.2009 do 03.12.2009 r. Projekt przeznaczony był dla 50 dzieci upośledzonych umysłowo ze Szkoły Podstawowej nr 4.
W trakcie realizacji projektu zorganizowane były trzy duże imprezy:

  1. Festyn sportowy- który odbył się 28 września 2009 r. dla 50 dzieci upośledzonych umysłowo ze Szkoły Podstawowej nr 4. Podczas festynu uczestnicy projektu mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami sportowymi podczas zawodów, gdzie walczyli w duchu olimpijskim, zgodnie z zasadami ,,fair play”. Po festynie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa, medal i nagrodę rzeczową.
  2. Akademia na temat igrzysk olimpijskich-która odbyła się 19 października 2009 r., dla 50 dzieci upośledzonych umysłowo ze Szkoły Podstawowej nr 4. Podczas akademii uczestnicy projektu poznali historię olimpizmu oraz nazwiska i osiągnięcia czołowych polskich olimpijczyków. Zaznajomili się z symbolami olimpijskimi, letnimi i zimowymi dyscyplinami olimpijskimi, poznali nazwisko wskrzesiciela nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną związaną z ideami olimpijskimi oraz pokaz zespołu tanecznego. Po akademii każdy z uczestników dostał pamiątkowe zakładki z logo olimpijskim oraz nagrody rzeczowe.
  3. Konkurs wiedzy o kulturze fizycznej i zdrowiu, który odbył się 2 listopada 2009 r. dla 50 dzieci upośledzonych umysłowo ze Szkoły Podstawowej nr 4. Podczas konkursu dzieci odpowiadały na pytania dotyczące znajomości dyscyplin olimpijskich, symboli olimpijskich, haseł olimpijskich i zastosowania idei olimpijskich w ich życiu. Uczestnicy projektu obejrzeli także prezentację multimedialną ,,Idee olimpijskie w moim życiu”. Po zakończeniu konkursu, każdy uczestnik otrzymał pamiątkową ,,Gazetkę Olimpijską” oraz nagrodę rzeczową.

Dzieci mogły także pochwalić się swoimi umiejętnościami plastycznymi, ponieważ zorganizowane były dwa konkursy plastyczne:

  1. Symbole olimpijskie, jakie znam.
  2. Sporty olimpijskie w moim życiu.

Po konkursie każdy z uczestników projektu głosował na najładniejszy plakat, każdy z uczestników otrzymał nagrodę.
Uczestnicy projektu pisali także do ,,Gazetki Olimpijskiej’’ o swoich ulubionych sportach olimpijskich, jakie znają, lubią i sami uprawiają oraz jakie chcieliby uprawiać.
Zakładane cele i rezultaty zostały osiągnięte.Uczniowie niepełnosprawni intelektualnie uczestniczący w projekcie „Citius-altius-fortius(szybciej, wyżej, silniej)-idee olimpijskie w moim życiu”, korzystali z ciekawych i zróżnicowanych zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz rozwijających wiedzę na temat wartości olimpijskich i wykorzystania ich w życiu codziennym.
Podczas trwania projektu uczestnicy nauczyli się, jak zdrowo żyć poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego oraz wybranie „sportu na całe życie”.
Uczestnicy projektu poznali historię starożytnych i nowożytnych igrzysk olimpijskich. Zaznajomili się z zimowymi i letnimi sportami olimpijskimi, nauczyli się postępowania zgodnie z ideami olimpijskimi, zachowania „fair play” podczas gier i zabaw, nauczyli się także zdrowej rywalizacji w duchu olimpijskich wartości.
Uczestnicy projektu poznali historię olimpizmu, symbole olimpijskie, sporty olimpijskie, nazwiska i osiągnięcia czołowych polskich olimpijczyków i znają daty kolejnych Igrzysk Olimpijskich.

Organizatorka imprezy
Maria Maciejewska

Festyn integracyjny „Mama, Tata i Ja”
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem”, działające przy Zespole Szkół Specjalnych we Wrześni było organizatorem festynu „Mama, Tata i Ja”, który odbył się 16 czerwca w gospodarstwie agroturystycznym „Hula” w Gutowie Małym. Uczestniczyły w nim dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym. Zasadniczym celem festynu była integracja dzieci, które są nauczane indywidualnie z rówieśnikami oraz promocja aktywnego spędzania wolnego czasu wśród przyrody. Właściciele gospodarstwa agroturystycznego uczynili wszystko, aby dzieci i dorośli spędzili ten czas w przyjaznej i sympatycznej atmosferze. Podczas festynu dzieci miały możliwość zwiedzania gospodarstwa, uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których rysowały zwierzęta oglądane na terenie gospodarstwa. Wszyscy uczestnicy mogli podziwiać uroki wsi z bryczki, którą podczas festynu udostępnili gospodarze. Na zakończenie wszyscy zajadali smażone kiełbaski, a w takim miejscu jak gospodarstwo agroturystyczne „Hula” smakują jeszcze bardziej…
Festyn „Mama, Tata i Ja” po raz pierwszy organizowany był dwa lata temu przez nauczycieli klas gimnazjalnych dla młodzieży niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym i znacznym Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni. Mamy nadzieję, że festyn „Mama, Tata i Ja” stanie się imprezą cykliczną promowaną przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem”, integrującą nie tylko dzieci, ale także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych.
Chcemy podziękować Starostwu Powiatowemu we Wrześni oraz Radzie Rodziców przy Zespole Szkół Specjalnych we Wrześni za środki finansowe dzięki, którym mogliśmy zorganizować ten festyn. Dziękujemy także właścicielom gospodarstwa agroturystycznego „Hula” za stworzenie rodzinnej, przyjacielskiej atmosfery. Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok na kolejnym festynie „Mama, Tata i Ja”.

Olga Sierecka-Nawrocka, Justyna Pilarska, Renata Jakubowska

Spotkanie informacyjne
W dniu 17.03.2009 odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące składania wniosków na realizację celów statutowych Stowarzyszenia. R. Jakubowska przedstawiła bieżące oferty z Fundacji Kronenberga, Fundacji PZU oraz Fundacji BZ WBK. Następnie przeprowadzone zostało krótkie szkolenie dla członków Stowarzyszenia w zakresie tworzenia projektów, wypełniania wniosków. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także gdzie mogą szukać informacji na temat bieżącej oferty skierowanej dla organizacji pozarządowych.

R.Jakubowska

Komunikat
Zgodnie z § 12 pkt. 3 statutu Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem” w dniu 29.01.2008 odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. W zebraniu wzięło udział 19 osób (Zarząd Stowarzyszenia, Komisja Rewizyjna oraz nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni). Przewodnicząca zebrania R. Jakubowska zapoznała wszystkich obecnych z następującym porządkiem obrad:
1. Ustalenie sposobu głosowania i podejmowania uchwał.
2. Ustalenie wysokości składek członkowskich.
3. Przedstawienie propozycji harmonogramu działań w roku 2009. Zatwierdzenie harmonogramu działań Stowarzyszenia. Głosowanie nad uchwałą nr 1/2009 w sprawie zatwierdzeniem harmonogramu pracy Stowarzyszenia na rok 2009.
4. Wytypowanie osób upoważnionych do konta. Głosowanie nad przyjęciem uchwały nr 2/2009 w sprawie wytypowania osób upoważnionych do konta Stowarzyszenia.
5. Głosowanie nad uchwałą nr 3/2009 w sprawie powołania nowych członków Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem”.
6. Wolne głosy i wnioski.

W toku dyskusji nad punktem pierwszym dotyczącym sposobu głosowania i podejmowania uchwał ustalono, że sposób głosowania będzie jawny, natomiast uchwały podejmowane będą zwykłą większością głosów. W głosowaniu nad przyjęciem nowych członków w skład Stowarzyszenia głosowało 19 osób (lista obecności stanowi zał. nr 1 do protokołu). Ustalono wysokości składki członkowskiej, która wynosi 5 zł miesięcznie. Ustalono także jednorazową wpłatę z tytułu zakupu pieczątki Stowarzyszenia – 2 zł.
W wyniku dyskusji ustalono, że w roku 2009 Stowarzyszenie będzie organizatorem dwóch imprez o charakterze integracyjnym. W czerwcu zaplanowano festyn „Mama, tata i ja” w gospodarstwie agroturystycznym „Hula” w Gutowie Małym. Osobami odpowiedzialnymi za to przedsięwzięcie, opracowanie projektu zostały p. O. Sierecka-Nawrocka i p. J. Pilarska. Natomiast na przełomie września i października zaplanowano organizację imprezy pod hasłem „Święto pyry w Grzybowie”. Osobami odpowiedzialnymi za to przedsięwzięcie jest p. H. Szymkowska, p. R. Jakubowska, p. M. Szymkowiak. Oprócz imprez integrujących środowisko lokalne planowana jest realizacja projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim. Od września rozpocznie się realizacja projektu „FotoArt-wykonam zdjęcia, pomaluję swój świat” realizowany w formie warsztatów artystycznych, fotograficznych oraz wyjazdów plenerowych. Planowane są także zajęcia z zakresu integracji sensorycznej. Za uchwałą nr 1/2009, w sprawie zatwierdzenia zatwierdzeniem harmonogramu pracy Stowarzyszenia głosowali wszyscy obecni (zał. nr 2 do protokołu). Na podstawie uchwały nr 2/2009 upoważniono 4 osoby z Zarządu do dysponowaniem środkami finansowymi na cele statutowe Stowarzyszenia (zał. nr 3 do protokołu). Zgodnie z uchwałą nr 3/2009 Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem” zyskało pięciu nowych członków (zał. nr 4 do protokołu). Za tym zakończono obrady Stowarzyszenia.

R.Jakubowska

   

powrót